Fotograf to osoba, która ma zmysł przestrzenny, wizję oraz kreatywność w robieniu zdjęć. Uchwycenie tego jednego, wyjątkowego momentu jest celem, jaki stawia sobie fotograf. Sektor fotograficzny bardzo mocno urósł i rozwinął się za sprawą mediów społecznościowych, które zaczęły zalewać odbiorców pięknymi kompozycjami. Powstały liczne kursy i szkolenia dla fotografów, ale czy faktycznie ten zawód może być opłacalny?

Jak zarabiają fotografowie zajmujący się różnymi branżami? Ile może zarobić właściciel studia fotograficzne i przede wszystkim ile trzeba zainwestować, aby zostać fotografem? Tego dowiesz się właśnie z tego artykułu!

Ile zarabia fotograf w studiu fotograficznym?

Pierwszą branżą, jaką się zajmiemy to fotograf w studiu fotograficznym, który najczęściej wykonuje zdjęcia do dokumentów lub zdjęcia portretowe. Najwięcej zleceń mają studia fotograficzne usytuowane blisko urzędów, gdzie wiele osób przychodzi zrobić sobie zdjęcie do dokumentów w ostatniej chwili. Fotograf w takim studiu jest zatrudniony na umowę zlecenie lub umowę o pracę i może osiągać zarobki około 3500-4000 zł netto miesięcznie. Oczywiście wiele zależy od lokalizacji. W mniejszych miejscowościach to wynagrodzenie może być trochę mniejsze, a w dużych miastach może być większe. W niektórych przypadkach, dodatkowo fotograf może liczyć na procent od sprzedaży lub premię za wykonanie zdjęć powyżej średniej miesięcznej.

Ile zarabia fotograf ślubny?

Fotograf ślubny to najczęściej freelancer posiadający własną działalność gospodarczą. Wynagrodzenie fotografa ślubnego zależy w dużej części od pakietu wybranego przez narzeczonych. W pakietach znajduje się sesja narzeczeńska, sesja ślubna w kościele, sesja weselna oraz sesja w podróży poślubnej lub w innej lokalizacji po ślubie. Za pakiet podstawowy, czyli sesję w trakcie trwania wesela i ślubu, fotografowie naliczają około 3000 – 4000 zł. Jeśli para młoda zdecyduje się na kolejne sesje z pakietu, to cena może wzrastać o 1000 – 1500 zł za każdy rodzaj sesji.

Co stało się bardzo pozytywne w tej branży, to, że śluby są również brane w trakcie tygodnia, a nie tylko w weekendy, dlatego zleceń może być nawet kilkanaście w miesiącu. Oczywiście nie obędzie się też bez minusów. Konkurencja wśród fotografów w branży ślubnej mocno wzrosła, dlatego należy prowadzić aktywne działania marketingowe oraz pokazywać swoje prace fotograficzne. Warto, aby para młoda dzieliła się również współpracą z tobą w mediach społecznościowych np. w zamian za niewielki rabat.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby robić zdjęcia w kościele?

Czy wiesz, że nie każdy może wykonywać zdjęcia w kościele? Aby zdobyć odpowiednie pozwolenie należy przejść kurs przygotowany przez kurię diecezjalną lub archidiecezjalną. Podczas trwania kursu, fotografowie dowiadują się o poszczególnych elementach mszy oraz postawach liturgicznych. Zazwyczaj jest to spotkanie w postaci wykładu, podczas którego są przedstawiane wszystkie najważniejsze elementy liturgii. Po wykładzie uczestnicy otrzymują zaświadczenie, które należy przedstawić księdzu przed rozpoczęciem pracy. Fotografowie są również zobligowani do tego, aby używać odpowiedniego sprzętu, ponieważ większość kościołów to zabytki, które nie mogą być narażone na czynniki zewnętrzne w postaci lamp błyskowych.

fotograf w studio fotograficznym

Ile zarabia fotograf prowadzący własne studio?

Zarobki fotografa posiadającego własne studio są bardzo trudne do oszacowania, ze względu na różnego rodzaju czynniki. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Zarobki w dużych miastach zdecydowanie różnią się od zarobków w mniejszych miejscowościach i te różnice mogą być znaczące. Kolejnym czynnikiem jest branża, w której działa fotograf. Widoczne będą różnice w zarobkach, kiedy prowadzi się studio na potrzeby zdjęć do dokumentów, sesji zdjęciowych ślubnych czy sesji zdjęciowych w branży beauty i modelingu.

Oprócz przychodów czekają Cię również koszty, jakie musisz ponieść. Przede wszystkim jest to zakup sprzętu fotograficznego, wynajem i wyposażenie studia, opłata podatków oraz potencjalne zatrudnienie asystentki, księgowej lub dodatkowych fotografów. Zanim zdecydujesz się na założenie własnego studia, warto przeanalizować zyski oraz koszty takiego rozwiązania, a także znaleźć dotacje, które pomogą na start działalności. System dotacji jest prowadzony przez urząd pracy, a także instytucje unijne.

Sprzęt fotograficzny — ile to kosztuje?

Wyposażenie studia fotograficznego wiąże się ze sporą inwestycją, ponieważ w większości przypadków należy zakupić sprzęt z najwyższej półki, aby spełniał twoje wymagania, a także wymagania klientów. Pierwszym sprzętem, jaki należy zakupić to aparat fotograficzny, którego cena może osiągać  nawet wartość 20 000 zł. Należy zwrócić szczególną uwagę na funkcje oraz rozdzielczość, które pozwolą Ci na zrobienie perfekcyjnych zdjęć w każdych warunkach.

Kolejną częścią wyposażenia fotografa to dodatkowe obiektywy. W podstawowej wersji aparatu fotograficzne co prawda mogą znajdować się obiektywy, ale warto zakupić jeszcze dodatkowe, które pozwolą na różnorodność wykonywanych ujęć. Cena obiektywów waha się od 10 000 do 15 000 zł.

Należy również pamiętać o obiektywie z ochroną UV! Kolejną częścią wyposażenia jest oświetlenie oraz blendy. Oświetlenie na statywie to koszt około 200 – 300 zł, a koszt blend to około 100 zł. Dodatkowo należy zakupić sprzęt do obróbki zdjęć oraz licencje do programów komputerowych, które pozwolą na dodanie ostatniego szlifu dla twoich zdjęć. Założenie studia fotograficznego to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, dlatego oprócz dotacji, czy kredytu, można rozważyć wzięcia sprzętu w leasing, co też pozwoli na pewnego rodzaju oszczędności i rozbicie kosztów w czasie.

Kilka słów podsumowania

Zawód fotografa w obecnych czasach jest dość trudnym przedsięwzięciem, ponieważ konkurencja stale rośnie, a sprzęt dostępny dla wszystkich staje się coraz lepszy. Podejmując decyzję o rozpoczęciu kariery jako fotograf, musisz zainwestować w odpowiedni sprzęt oraz strategię marketingową, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Zarobki fotografów różnią się w zależności od sektora, w jakim działają. Na mniejsze, ale bardziej stabilne zarobki mogą liczyć fotografowie pracujący w studiach. Natomiast na zarobki większe, ale mniej stabilne mogą liczyć fotografowie — freelancerzy. Ich zarobki zależą od liczby zleceń, jakie są w stanie podjąć w ciągu miesiąca. Założenie działalności gospodarczej w firmie studia fotograficznego wiąże się z dużą inwestycją na samym początku oraz dużą odpowiedzialnością za przychody, oraz koszty.

Co warto wybrać na początku? Warto zacząć od zleceń, które możesz podejmować nawet podczas studiów lub innych zajęć, a jeśli zgromadzisz odpowiednie środki finansowe, możesz je wtedy zainwestować we własne studio fotograficzne. Pamiętaj, że ważnym elementem twojego działania musi być strategi marketingowa oraz pozyskiwania klientów.


Leave a Reply

Your email address will not be published.