YouTube jest obecnie najpopularniejszym serwisem internetowym z materiałami video. Publikowane tam treści pochodzą zarówno od zawodowych twórców, jak i od hobbystów, którzy chcą się czymś podzielić ze światem. Na YT znaleźć można wszystko, od praktycznych poradników, przez filmy znanych i mniej znanych vlogerów, do muzyki i produkcji czysto rozrywkowych.

Coraz więcej osób decyduje się na udostępnianie własnych treści. Nie jest to bardzo trudne – trzeba znać tylko kilka podstawowych zasad. Jak dodać filmik na YouTube?

Film na YouTube – jak wrzucić film krok po kroku

Na początku należy oczywiście założyć konto na YouTube. Jest to bardzo proste i wymaga podania tylko podstawowych danych o sobie. Jeżeli mamy już konto na Google, konto w serwisie YouTube zostaje utworzone automatycznie. Aby wrzucić film, na głównej stronie YouTube trzeba wybrać ikonę „utwórz”, która znajduje się z prawej strony górnej części ekranu. Ikona ma kształt kamery z plusem wewnątrz.

Po kliknięciu ikony pojawią się dwie opcje, z których należy wybrać „prześlij film”. W tym momencie należy wskazać lokalizację na dysku filmu, który mamy zamiar udostępnić. Wybieramy odpowiedni plik i klikamy „otwórz”, po czym zaczyna się jego przesyłanie do serwisu.

W czasie kiedy film się przesyła, a trwa to kilka chwil (w zależności od szybkości łącza internetowego), możemy wpisać dodatkowe informacje. W pierwszym oknie wpisuje się tytuł. Jeżeli chcemy, żeby film wyświetlał się jak największej liczbie użytkowników serwisu, tytuł trzeba odpowiednio przemyśleć. Najlepiej w tym celu użyć Google Trends i sprawdzić, jakie słowa kluczowe związane z daną tematyką wyszukiwania są obecnie najbardziej popularne.

W polu poniżej wpisuje się opis filmu. Jest ono bardzo ważne, ponieważ frazy w nim zawarte będą używane przez algorytm Google do pozycjonowania materiału w serwisie, to znaczy tego, jak wysoko na liście wyników wyszukiwania znajdzie się nasz filmik.

Następnym etapem jest wybranie miniatury, która będzie wyświetlać się użytkownikom. Można w tym celu wybrać jeden z dostępnych kadrów filmu albo skorzystać z własnej grafiki. Niżej znajduje się pole, w którym film można przyporządkować do wcześniej utworzonej playlisty. Jeszcze niżej wybieramy, czy nasz materiał ma być oznaczony jako przeznaczony tylko dla widzów dorosłych, czy nie.

Dalej znajduje się rozwijane menu z dodatkowymi opcjami. Należy je wybrać, przez naciśnięcie niewielkiej ikony w kształcie trójkąta. Najważniejsze w tej części jest ustawienie tagów. Najlepiej jest wpisać tu wszystko, z czym może kojarzyć się wstawiany przez nas film. Dobrym pomysłem jest też przyjrzenie się temu, jakich tagów używają popularni twórcy w filmach o takiej samej tematyce – będziemy mogli się zainspirować.

Zaraz poniżej znajduje się okno, w którym wybieramy język napisów do filmu. Jeżeli nie zamierzam ich dodawać, to można tę część pominąć, ale lepiej o nich pomyśleć – to ważne ze względu na dostępność dla osób niesłyszących. W kolejnym oknie ustawia się datę i miejsce powstania filmu. Uzupełnianie ich nie jest wymagane. Bardzo ważnymi elementami, które znajdują się w tym miejscu. są dwa pola, które należy zaznaczyć. Dzięki nim film będzie mógł być publikowany również na innych stronach, a ewentualni subskrybenci naszego kanału zostaną automatycznie powiadomieni, kiedy film zostanie opublikowany.

Poniżej możemy wybrać, do jakiej kategorii ma być przypisany film i czy jego komentowanie będzie dostępne. Można też wybrać opcję, dzięki której komentarze będą wstępnie filtrowane przez YouTube. Ostatnią opcją, którą możemy wybrać w tym miejscu, jest to, czy pod filmem będą widoczne pozytywne i negatywne oceny widzów (łapki w górę i w dół).

Następnie klika się przycisk „dalej” w dolnym prawym rogu ekranu, który przenosi nas do następnego okna. Można w nim wybrać ustawienia ekranu końcowego filmu, czyli dodatkowe przyciski na ekranie, które pojawią się w jego ostatnich dwudziestu sekundach, albo w dowolnie wybranych przez nas momentach.

W tym samym oknie poniżej znajdują się opcje dotyczące prywatności, które zostaną omówione później. Kiedy klikniemy kolejny raz przycisk „dalej”, film zostanie opublikowany. Gotowe! Jak widać, dodawanie filmy na YouTube jest łatwe, a strona sama prowadzi nas przez kolejne etapy.

Udostępnianie filmu na YouTube a prywatność

Teraz wiemy już, jak umieszczać filmy na YouTube. Warto przy tym powiedzieć sobie nieco więcej o prywatności. Do wyboru mamy trzy opcje: publiczne, niepubliczne i prywatne.

  • Filmy oznaczone jako prywatne będą widoczne tylko dla nas.
  • Film niepubliczny może zobaczyć każdy, kto uzyska od nas link do niego.
  • Z kolei filmy, które oznaczyliśmy jako publiczne, będą dostępne dla wszystkich.

Można też wstawić film jako prywatny albo niepubliczny i ustawić, że automatycznie zostanie on zmieniony na publiczny w wybranym przez nas momencie.

Czy można dodać film na YouTube z telefonu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z sieci przez aplikacje używane na urządzeniach mobilnych. Jak opublikować film na YouTube przy pomocy telefonu? Okazuje się, że to bardzo proste. Postępuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku publikowania filmów z komputera, z tym, że jeżeli film trwa nie więcej niż minutę i jest nagrany w pionowym (albo kwadratowym) formacie, YouTube automatycznie opublikuje go jako Short.

Jak dodać napisy do filmu na YouTube?

Aby dodać napisy do filmu na YT, trzeba zalogować się do serwisu YouTube Studio. Następnie musimy wybrać nasz film i ustawić język, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Istnieje kilka metod dodawania napisów. Na początek najlepiej skorzystać z opcji tworzenia ich w czasie rzeczywistym, zatrzymując film w interesujących nas miejscach. YouTube oferuje też opcję automatycznej synchronizacji, która sama poprawi napisy tak, by wyświetlały się w optymalnych momentach.

Jak umieścić film z YT na stronie lub blogu?

Sposób umieszczania filmu z YouTube na stronie albo blogu zależy od tego, z jakiej funkcjonalności korzystamy przy jej tworzeniu. Aby uzyskać adres HTML filmu, należy otworzyć film i wybrać opcję „udostępnij”. Z rozwijanej listy trzeba wybrać opcję „umieść”, a wtedy pojawi się pole z kodem. Skopiowany kod należy wkleić w odpowiednim miejscu kodu na stronie.

Jak wrzucić film z Youtube na Facebooka?

Wrzucanie filmu na Fecebooka jest banalnie proste. Trzeba pamiętać, że na etapie jego wstawiania musimy wybrać odpowiednią opcję, dzięki czemu będzie on mógł być widoczny między innymi w mediach społecznościowych. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, to możemy edytować właściwości materiału w dowolnym momencie, wybierając przycisk „zarządzaj filmami” w zakładce „treści” biblioteki YouTube.

Na Facebooku wystarczy wkleić link do filmu w polu, w którym wpisuje się link, a serwis zajmie się wszystkim we własnym zakresie. Można też użyć przycisku z ikoną Facebooka, która wyświetla się pod filmem, która przekieruje nas bezpośrednio do naszego konta, gdzie automatycznie wstawiony zostanie link.


Leave a Reply

Your email address will not be published.