YouTube to jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych. Codziennie korzystają z niego setki milionów użytkowników niemal na całym świecie. Serwis ten został założony w 2005 roku i pozwala na bezpłatne umieszczanie filmów, oglądanie ich i komentowanie. Użytkownicy YouTube oglądają ponad miliard godzin filmów codziennie, dlatego też serwis stawia na rozwój i co jakiś czas oferuje im coraz nowsze udogodnienia czy opcje do wyboru.
W 2015 roku powstał serwis streamingowy YouTube Premium, który od 2019 roku jest dostępny również w Polsce. Poza naszym krajem mogą z niego korzystać również mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Meksyku oraz Australii. Jak właściwie działa, jakie są jego zalety i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
YouTube Premium – czym różni się od darmowej wersji?
YouTube Premium jest rozszerzoną wersją standardowego serwisu YouTube, za którą trzeba zapłacić. Jej powstanie było wyjściem naprzeciw potrzebom użytkowników, którzy niecierpliwili się podczas oglądania reklam czy też pragnęli słuchać muzyki, wykładów lub podcastów na YouTube bez konieczności oglądania ich.
YouTube Premium pozwala na włączanie filmów znajdujących się w serwisie YouTube bez dłużących się reklam, a także słuchanie ich bez konieczności wyłączania innych aplikacji w telefonie czy też przy zablokowanym ekranie telefonu. Dodatkową opcją w tym wypadku jest możliwość pobierania poszczególnych filmików i odtwarzania ich w dowolnym momencie w trybie offline, co jest wielkim udogodnieniem w momencie braku dostępu do Internetu. W rezultacie nawet na pokładzie samolotu, kiedy telefon ma włączony tryb samolotowy, możliwe jest słuchanie lub oglądanie interesujących użytkownika filmów.
YouTube Premium oferuje również wariant „Tylko dźwięk”, przez co nie jest konieczne oglądania filmu, a można wyłącznie go słuchać. Dla wielu miłośników kina nie bez znaczenie jest fakt, że wersja Premium pozwala na dostęp do wersji reżyserskich różnych produkcji, a z kolei wielbiciele nowinek technologicznych i internetowych mogą dzięki kontom Premium testować najnowsze opcje, nad którymi pracuje YouTube.
Na ilu urządzeniach można korzystać z YouTube Premium?
Subskrybenci YouTube Premium mogą strumieniować filmy na maksymalnie dwóch urządzeniach jednocześnie lub na czterech urządzeniach, jeśli zdecydowali się na subskrypcję rodzinną YouTube Premium. Warto podkreślić, że w tym wypadku jako osobne urządzenia traktowane są również dwie różne przeglądarki na jednym urządzeniu. Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, to filmy związane z nią mogą być odtwarzane tylko na jednym urządzeniu na raz, a usiłowanie odtworzenia muzyki na innym urządzeniu zakończy się błędem oraz otrzymaniem informacji o tym, że konto jest używane w innej lokalizacji. Jeśli więc użytkownik planuje korzystanie z YouTube Premium przez więcej osób, warto zdecydować się na wariant rodzinny.
Jak uruchomić YouTube Premium?
Rozpoczęcie korzystania z YouTube Premium nie jest trudne i można tego dokonać na dowolnym urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet. Wystarczy uruchomić na urządzeniu aplikację YouTube i zalogować się na konto Google, na którym chce się rozpocząć subskrypcję. Po wybraniu zdjęcia profilowego należy kliknąć opcję „Płatne subskrypcje”, a następnie rozpocząć bezpłatny okres próbny. W ustawieniach rodzicielskich w sekcji YouTube Premium będzie można na bieżąco monitorować status subskrypcji oraz sprawdzać datę kolejnej płatności, którą można wykonać za pomocą przelewu w bankowości online.
Czy można zdobyć YouTube Premium za darmo?
Miesięczna opłata za YouTube Premium wynosi 23,99 złotych, ale nowi użytkownicy mogą korzystać z niego za darmo przez miesiąc, a później bardzo często pojawiają się kolejne promocje pozwalające wydłużyć darmowy okres próbny.
Z kolej rodzinny wariant YouTube Premium kosztuje miesięcznie 35,99 złotych i pozwala pięciu osobom na korzystanie z serwisu o rozszerzonych możliwościach. Walorem tego rozwiązania jest fakt, że każda z pięciu osób loguje się przez indywidualne konto, dzięki czemu ma dostęp do swojej historii, ostatnio oglądanych filmów oraz subskrypcji.
W ostatnim czasie pojawiły się na rynku rozwiązania umożliwiające na korzystanie z niektórych opcji najbardziej cenionych w YouTube Premium zupełnie za darmo. Na przykład ciesząca się coraz większą popularnością przeglądarka Vivaldi pozwala na słuchanie muzyki z YouTube w tle z wyłączonym ekranem, a opcję tę można włączyć w ustawieniach, nawet jeśli ktoś nie opłaca YouTube Premium. Jest to dowód na to, że jeśli ktoś chce uniknąć dodatkowych opłat, wystarczy czasem korzystać z innych przeglądarek, aby cieszyć się częścią przywilejów do tej pory zarezerwowanych dla subskrybentów YouTube Premium.
Promocje 4 miesięcy dostępu do YouTube Premium za darmo
Promocja pozwalająca na korzystanie z YouTube Premium za darmo przez cztery miesiące została przygotowana z myślą o klientach, którzy kupią jedno ze wskazanych urządzeń mobilnych firmy Samsung. Zakupu należy dokonać między 1 marca 2023 roku a 1 marca 2024 roku. Po upływie okresu próbnego automatycznie zacznie być naliczana standardowa opłata za YouTube Premium, czyli 23,99 złotych.
Promocja organizowana jest przez firmę Samsung i dotyczy osób, które zakupią najpopularniejsze urządzenia tej marki, takie jak Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+, Galaxy S23, Galaxy Z Fold4 lub też Galaxy Z Flip4. Z kolei osoby posiadające takie urządzenia jak Galaxy S, Galaxy A, Galaxy M czy Galaxy Tab mogą liczyć na dwa miesiące bezpłatnego dostępu do YouTube Premium. Bardzo ważne jest to, aby osoba biorąca udział w promocji nie korzystała obecnie ani w przeszłości z YouTube Premium, YouTube Music Premium, YouTube Red czy też Muzyki Google Play.
Jak wyłączyć YouTube Premium?
Możliwości rozszerzonej wersji popularnego serwisu są na tyle wygodne i cenione przez użytkowników, że mało kto z nich rezygnuje. Jeśli jednak użytkownik z różnych względów podejmie taką decyzję, to rezygnacja z YouTube Premium nie jest trudna. Wystarczy na urządzeniu mobilnym dotknąć swojego zdjęcia profilowego i wybrać „Płatne subskrypcje”, a następnie wybrać subskrypcję, którą chce się anulować. Aby anulować YouTube Premium należy wybrać opcję „Kontynuuj”, wybrać sugerowany powód rezygnacji, a następnie potwierdzić