Jeśli jesteś początkującym twórcą internetowym i chcesz zamieszczać swoje filmy na platformie YouTube, to nauka montażu jest dla Ciebie priorytetem. Każdy chce się wyróżnić i tworzyć coś na miarę XXI wieku. Skończył się już czas wrzucania niedopracowanych filmików, ponieważ to, co odbiorca widzi i słyszy, jest dla niego ważne. Nauka montażu filmów na YouTube nie musi być trudna. Istnieje wiele tutoriali i aplikacji, które w łatwy sposób pomogą Ci w nauce montażu.

Swoje umiejętności montażu możesz oferować również innym i zarabiać na swojej wiedzy i doświadczeniu. Zapotrzebowanie na montażystów filmów na YouTube z każdym rokiem jest coraz większe, a co najważniejsze nie musisz ograniczać się tylko do rynku polskiego, możesz swoje usługi oferować również nowym zagranicznym twórcom.

Natomiast, zacznijmy od początku, czyli od nauki montowania filmów. Co musisz wiedzieć, aby profesjonalnie zająć się montażem? Czy są Ci potrzebne kursy? Z jakich narzędzi skorzystać? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Nagranie filmu to nie wszystko – jak montować filmy?

Zrobiłeś już pierwszy krok na swojej drodze do kariery internetowej, ale pamiętaj, że samo nagranie nie wystarczy. Najwięcej czasu powinieneś poświęcić na obróbkę filmu w odpowiednim programie. Zastanów się, jak powinien wyglądać twój film, z jakich elementów i przejść pomiędzy klipami powinien się składać. A może jeszcze podkład muzyczny w tle, który uwydatni twoje uczucia i emocje? Montaż filmu powinien być bardzo dobrze zaplanowany, tak aby wzbudzał zainteresowanie odbiorcy i chęć obejrzenia kolejnego nagrania.

Czy istnieje gotowy darmowy program do montowania filmów na YouTube?

Jeśli rozpoczynasz swoją karierę związaną z publikowaniem filmów na YouTube, to nie warto na samym początku inwestować w zaawansowane programy. Warto skupić się na tych podstawowych i darmowych, które również posiadają ciekawe parametry i możliwości montowania filmów. Jeśli już zaczniesz zarabiać na nagraniach, to oczywiście możesz zainwestować w płatną wersję aplikacji do montowania nagrań video lub możesz rozpocząć współpracę z profesjonalnym montażystą. Nie musisz obawiać się darmowych wersji narzędzi, oferują one tak samo jakościowe możliwości montażu filmów oraz ich publikacji na platformie YouTube.

Oto 10 najlepszych darmowych programów do obróbki video

  • Hitfilm Express
  • DaVinci Resolve
  • Lightworks
  • HitFilm Express
  • Shotcut
  • VSDC Free Video Editor
  • OpenShot Video Editor
  • Avid Media Composer First
  • InShot (aplikacja mobilna)
  • iMovie (oprogramowanie dla osób korzystających z Apple)

Jak połączyć kilka filmików w jeden

Nagrywając film, zazwyczaj robisz wiele cięć, poprawek lub nagrywasz content kilka dni i wtedy z pomocą przychodzą Ci narzędzia do montowania filmów online. Łączenie filmów jest dość proste i wygląda podobnie w każdym narzędziu do obróbki filmów. Na początku musisz przenieść klipy do aplikacji, następnie musisz je poukładać chronologicznie lub tak jak chcesz, aby zostały połączone. Możesz stworzyć muzyczne przejścia w tle, ponieważ istotne będą tutaj łagodne i niezauważalne przejścia. Dlatego pamiętaj, aby nie łączyć klipów, które nie mają ze sobą nic wspólnego lub mocno się między sobą różnią. Pamiętaj, aby dźwięk był na równym poziomie. Czasami trzymasz mikrofon bliżej lub dalej, lub czasami coś zagłusza twoją wypowiedź. Musisz zwrócić uwagę na to, że część odbiorców będzie słuchała Cię na słuchawkach, a część z głośnika, dlatego wyrównanie poziomu głosu będzie bardzo istotne.

Jaki program do montowania filmów dla początkujących

Montaż filmów na platformę YouTube nie wymaga od Ciebie posiadania zaawansowanych narzędzi pracy. Istnieje wiele darmowych programów, z których możesz skorzystać. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru darmowych opcji?

Jak długo trwa okres darmowego korzystania z programów?

Część firm oferuje darmowe wersje narzędzia do przetestowania na jednym zmontowanym filmie, inne dają 14 dni na testy. Należy sprawdzić, jak długo będziesz mieć możliwość pracy na narzędziu. Najlepszą opcją będzie wybranie aplikacji do montowania filmów, która nie będzie miała okresu karencji i będziesz mógł z niej korzystać do momentu, aż zaczniesz zarabiać na swojej pasji. Ciągłe zmienianie narzędzia pracy jest bardzo problematyczne, bo cały czas będziesz musiał przyzwyczajać się do danych funkcjonalności i po 2 tygodniach uczyć się czegoś nowego. To może zniszczyć twoją produktywność i wpływać na jakość publikowanych treści.

Darmowe podkłady muzyczne

Aplikacje do montowania plików video są często wzbogacane o wzory przejść, napisy lub podkłady muzyczne, które będą idealnym rozwiązaniem do tworzenia jakościowego contentu. Podkład muzyczny jest ważny, jeśli tworzysz filmiki podróżnicze lub tam, gdzie na nagraniach występuje cisza. Przełam te momenty dobraną muzyką, która również może być dla Ciebie darmowa. Oczywiście, jeśli chcesz mieć swój własny dźwięk lub przejścia to oczywiście możesz wykupić muzykę, której często będziesz używać na nagraniach. Pamiętaj, że na inwestycje przyjdzie czas później! Jedną ze stron gdzie legalnie i za darmo można pobrać podkłady muzyczne jest Jamendo, udostępniający muzykę na wolnej licencji Creative Commons.

Wzory stałych elementów

Twórcy często korzystają ze stałych elementów w swoich filmach. Mają własne wzory przejść, łączenia filmów oraz czcionek, które są ich wyróżnikiem. Możesz skorzystać z takich opcji lub stworzyć własne szablony. Szablony są bardzo użyteczne, ponieważ nie musisz po raz kolejny wyszukiwać tych samych informacji, czcionek, muzyki czy przejść. Możesz zapisywać informacje i korzystać z nich przy wszystkich nagraniach. To bardzo wpływa na twoją produktywność i możliwość szybszego montowania filmików.

Płatne i profesjonalne rozwiązania – ile to kosztuje?

Jeśli jesteś już na etapie, gdzie zaczynasz zarabiać na swojej pasji, to możesz zainwestować swoje zyski w profesjonalne rozwiązania. Możesz wybrać jedną z dwóch możliwości, aby zainwestować w profesjonalne rozwiązania, które są dostępne na rynku. Jeśli pracujesz już na aplikacji, która w swojej ofercie posiada bardziej rozbudowaną wersję płatną, to warto takim rozwiązaniem się zainteresować. Znajomość narzędzia, zapisane szablony będą wpływać na większy komfort pracy niż rozpoczęcie korzystania z zupełnie nowego i nieznanego narzędzia.

Cena profesjonalnej aplikacji do montowania filmów to koszt minimum 100 zł i więcej. Sprawdź, jakie funkcjonalności są dla Ciebie kluczowe i z których na pewno będziesz korzystać. Pierwszym płatnym narzędziem do montażu filmów nie powinno być to najdroższe, wystarczy zacząć ze średniej półki, aby przekonać się jakie różnice występują między bezpłatną wersją a płatną wersją aplikacji. Część firm posiada w swojej ofercie kursy montażu. Warto z takich kursów skorzystać i cały czas szlifować swój warsztat pracy.

Pierwszy film – jak dodać gotowy film na YT?

wrzucenie na youtube
Jeśli masz już swój pierwszy przygotowany i zmontowany film, to wystarczy już tylko go upublicznić. Aby to zrobić, musisz mieć konto na platformie internetowej YouTube i w sekcji Dodaj film, należy dodać przygotowany klip. W odrębnym materiale przygotowaliśmy poradnik jak dodać film na YouTube krok po kroku. W zależności od mocy internetu film załaduje się szybciej lub wolniej. Następnie należy dodać chwytliwą nazwę nagrania oraz opis, który zaciekawi oglądających. Jeśli nie wiesz, jak będzie wyglądał Twój film lub chcesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, to możesz dodać swój film w opcji „niepubliczny”. Będziesz wtedy mógł przesłać link do wybranych osób do sprawdzenia lub samodzielnie obejrzysz klip. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zmienić status filmu na „publiczny” i tak właśnie opublikowałeś swój pierwszy film na platformie YouTube.


Leave a Reply

Your email address will not be published.