Być może słyszałeś od znajomego, że dobrze zainwestował swoje oszczędności w kryptowaluty i cieszy się nowym zakupem. A może ten temat chciałbyś zgłębić z zupełnie innych przyczyn? Jedno jest wiadome – jedni kryptowaluty kochają, inni raczej za nimi nie przepadają, uznając je za zbyt ryzykowną inwestycję.

Zanim podejmiesz decyzję, czy warto jest zainwestować swój kapitał w tego typu waluty, warto dokładnie zapoznać się z czym się to je. Na rynku, podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut, jest wiele różnych rodzajów kryptowalut. Którą z nich wybrać, jak zarabiać na kryptowalutach? Czytaj dalej, a postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Co to jest krypotowaluta?

Lubię porównanie kryptowalut do cyfrowego pieniądza. To co posiadasz w banku i możesz sprawdzić na swoim koncie nie jest cyfrowym pieniądzem, choć swoje pieniądze możesz otrzymywać i wydawać także w sposób wirtualny. Jednak, pomiędzy kryptowalutą a „normalną” walutą jest wiele podobieństw. Obecnie możesz jej użyć do zapłacenia znajomym, za zakupy, a nawet rezerwację lotu czy hotelu. Możesz ją także przesłać do dowolnej osoby na całym świecie.

inne kryptowaluty

W takim razie, czym się różnią się tradycyjne pieniądze od kryptowaluty? Najprościej jest to zrozumieć w poniższy sposób: nasze pieniądze możemy trzymać na koncie w banku. Jeśli chcemy się nimi posługiwać, płacąc za coś kartą albo przelewając pieniądze z konta na inne konto, bank będzie o tym wiedział. Nasze pieniądze znajdują się zatem w obrębie pewnej organizacji. A kryptowaluty? W tym przypadku organizacja taka jak bank nie występuje. Sam sobie możesz być „bankiem”, korzystając z odpowiednich programów. W przypadku płatności, Twój komputer bez pośrednika od razu komunikuje się z komputerem innych, docelowych osób. Taka waluta jest w pełni bezpieczna i nie bez przyczyny nazywa się kryptowalutą.

Jej pierwszym członem jest słowo pochodzące od innego słowa „kryptografii”, „kryptowania”. Czym jest kryptowanie? Otóż, jest to bezpieczna technika szyfrowania działań w oprogramowaniu w taki sposób, aby hakerzy nie byli w stanie ukraść naszych środków finansowych. Po prostu nie zdążą złamać kodu do końca transakcji. Jest jeszcze jedna ważna różnica między kryptowalutą a walutą tradycyjną – waluta tradycyjna jest „wypożyczona” ludziom, którzy się nią posługują, a zazwyczaj stanowi własność określonego Skarbu Państwa w zależności od kraju, który ją wypuścił w obieg. W przypadku kryptowaluty, ta nie należy do nikogo.

Przykładami kryptowalut, którymi można dzisiaj handlować, jest między innymi Bitcoin, Ethereum, Tether, Terra, Solana, Cardano i inne. Co jakiś czas na rynku pojawia się nowa kryptowaluta.

Kryptowaulty – jak to się zaczęło?

Kryptowaluty pierwotnie były prawdopodobnie japońskim eksperymentem, pod którym podpisywał się jeden człowiek lub cały zespół pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Miało to miejsce w latach 2008-2009. Pierwszym systemem kryptowalut był system oparty na Bitcoinie – ta kryptowaluta dała początek wielu innym. Z czasem idea przyjęła się na tak szeroką skalę, że kryptowaluty stały się podstawą także operacji giełdowych.

Jak zacząć swoją przygodę z zarabianiem na kryptowalutach

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć zarabiać na kryptowalutach, to zdecydowanie podchodzisz do tego tematu z rozsądkiem. Po pierwsze, trzeba zarejestrowac się na giełdzie – najlepiej takiej, która charakteryzuje się niską prowizją od wpłat i wypłat i jest giełdą w pełni bezpieczną. Po drugie, warto rozeznać się, jakie kryptowaluty są powszechnie w obiegu na danej giełdzie. W następnym punkcie pokrótce omówimy trzy różne rodzaje kryptowalut.

Bitcoin, Ethereum, Tether – w jaką kryptowalutę inwestować?

Na giełdach można spotkać się z kilkoma ciekawymi kryptowalutami. Najbardziej powszechną jest oczywiście „oryginalny” Bitcoin. Obecnie mówi się, że Bitcoin pokrywa totalną wartość rynku na ponad 749 miliardów dolarów. To naprawdę dużo! Jednak, im powszechniejsza kryptowaluta, tym mniej możemy zarobić – ale też mniej stracić. Każda z tych kryptowalut rządzi się trochę innymi prawami. Zanim kupisz dowolną kryptowalutę, warto z początku poobserwować i przyjrzeć się jej przeszłej historii inwestycyjnej. Na tej podstawie będziesz miał większe rozeznanie, czy warto dokładnie w nią zainwestować. Niektórzy inwestorzy kryptowalut inwestują w kilka rodzajów, stawiając na dywersyfikację swojego portfela.

Drugą ciekawą kryptowalutą jest Ethereum. Ethereum zostało wypuszczone na rynek w 2015 roku, jej pierwsze ceny giełdowe odnotowywane są od 2016 roku. Ta kryptowaluta wydaje się dość stablina i można zauważyć jej systematyczny trend wzrostowy w czasie. Obecnie wartość Ethereum na rynku to ponad 313 miliardów dolarów. Ponad dwa razy mniej niż Bitcoin, niemniej Ethereum jest młodsze od Bitcoina o przynajmniej siedem lat.
Ethereum
Trzecią ciekawą opcją do wyboru jest Tether, którego wartość wylicza się na prawie 80 miliardów dolarów. Tether charakteryzuje się stabilnością już od dłuższego czasu na rynku giełdowym. Jest to kryptowaluta pochodząca z Hong Kongu. W obieg weszła w 2014 roku, czyli nieco wcześniej niż Ethereum. Te trzy kryptowaluty są możliwe do zainwestowania na większości giełd.

Inwestycja krótkoterminowa i długoterminowa

Jak zarabiać na bitcoinach, jak zdobywać bitcoiny? Zdecydowanie możesz coś „wykopać” decydując się na „użyczenie” swojego komputera do wykopywania Bitcoinów, czyli procesowania transakcji. Ze szczegółowymi warunkami warto zapoznać się przed zrobieniem ze swojego komputera prawdziwej kopalni. Możesz też zarabiać poprzez inwestycje krótkoterminowe i długoterminowe. Przypomnijmy, że inwestycjami długoterminowymi są te, które zaliczamy do aktywów trwałych, a krótkoterminowe – do aktywów obrotowych. Sposób obracania kryptowalutami pozostaje do wyboru przez osobę planującą zarabianie na bitcoinach.
Bitcoin koparka

Jaką giełdę kryptowalut wybrać?

Coraz więcej specjalistów chwali sobie giełdę zdecentralizowaną. Jednak nie pozostaje ona jeszcze bez wad, dlatego warto wstrzymać się przed inwestowaniem na tego typu giełdzie, ze względu na brak możliwości płynnego korzystania z niej. Najsłynniejszą polską giełdą kryptowalut jest giełda Zonda (kiedyś znana pod nazwą BitBay) z aż 55 możliwymi kryptowalutami do wyboru. Największą na świecie giełdą kryptowalut jest Binance – oferuje aż 395 różnych kryptowalut i ponadto, posiada dość niskie, zachęcające opłaty. Najtańszą jest jednak Coinbase, oferuje aż 169 kryptowalut oraz opłaty w wysokości 0,4 – 0,6% przy zakupie dwuletniej licencji.

Czy inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem?

Jak każda inwestycja, także i ta w kryptowaluty obciążona jest ryzykiem nawet utraty kapitału. Jednak, jak powiadają, bez ryzyka nie ma zabawy, a kto nie ryzykuje, ten niczego nie zyskuje. Dlatego w przypadku inwestycji w kryptowaluty należy postępować podobnie jak w przypadku wszystkich innych przedmiotów akcji. Warto jest szukać spadków, kupować w czasie bessy i sprzedawać z interesującym nas zyskiem w czasie hossy. Postępując rozważnie, możemy zbudować spory kapitał.


Leave a Reply

Your email address will not be published.