Kryptowaluty to temat bardzo rozległy. Dla jednych kryptowaluty to jedynie słynny Bitcoin, oraz tajemnicze kopanie cyfrowych walut. Dla innych osób jest to całkowita abstrakcja w którą się nawet nie zgłębiają. Jest natomiast grupa osób które z powodzeniem umiejętnie inwestują swoje pieniądze w popularne kryptowaluty. Warto wiedzieć, że obecnie dostępnych jest ponad 1500 kryptowalut w które możemy inwestować.

Rynek tej internetowej waluty dopiero się rozwija, więc warto się przyjrzeć tym najbardziej popularnym, gdyż może to być ciekawy sposób na ulokowanie pieniędzy i ich pomnożenie.

W jakie kryptowaluty warto inwestować?

W tym artykule opiszemy dla Was te najbardziej popularne, tak aby nieco rozjaśnić ten tajemniczy rynek jakim jest rynek kryptowalut. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią.

Bitcoin

Bitcoin

Oczywiście nie można rozpocząć opisu kryptowalut pomijając Bitcoina. Jest to zdecydowanie najbardziej popularna kryptowaluta, która osiągnęła najwyższą cenę spośród wszystkich kryptowalut. Najwyższa odnotowana do tej pory cena 1 Bitcoina wynosiła około 280 000 zł (!). Bitcoinami można płacić za towary i usługi i to nie tylko w świecie wirtualnym ale również realnie.

Ethereum

Ethereum

Ta kryptowaluta to nie tylko waluta cyfrowa, ale to również platforma wykorzystująca technologię blockchain. Jest to jednostka zdecentralizowana, więc nie posiada żadnego banku centralnego. Ethereum jest bardzo zbliżone do Bitcoina, natomiast platforma ta może istnieć jako odrębny internet z własnymi aplikacjami. W przeciwieństwie do Bitcoina, wartość Ethereum wzrasta wraz z użytkowaniem tej kryptowaluty a nie z podaży.

Ripple

Ripple

Kolejną z najpopularniejszych kryptowalut jest Ripple. Jest to jedna z niewielu kryptowalut która zdecydowała się na „współpracę” z bankami i instytucjami finansowymi. Głównie chodzi o to, aby przesyłanie pieniędzy uczynić tak prostym jak to tylko możliwe. Obecne przelewy wymagają kilku pośredników, często trwają długo i bywają kosztowne. Ripple posiada własną kryptowalutę XRP. Co ciekawe platforma ta pozwala również na przelewy tradycyjnej waluty. Do tej pory kilka banków skorzystało już z oferty Ripple.

Litecoin

Litecoin

Kryptowaluta oparta na kodzie źródłowym Bitcoina która została stworzona jako system płatności kryptowalutowych peer-to-peer. Litecoin dzięki szybszemu czasowi transakcji pod tym względem wyprzedza Bitcoina. Sieć Litcoina przetwarza blok co 2,5 minuty i pozwala to właśnie na szybkie przeprowadzanie transakcji.

Tether

Tether

Tether to kryptowaluta ściśle powiązana z dolarem amerykańskim (1:1). W tym przypadku nie ma obawy o duże spadki cen kryptowalut ponieważ w tej sytuacji 1 USDT zawsze będzie wynosić 1 dolara amerykańskiego. Jest to stable-coin czyli jednostka powiązana z innym aktywem. Tether można wymieniać na tradycyjne dolary amerykańskie. Kryptowaluta ta należy do prywatnej firmy.

Monero

Monero

Kryptowaluta ta jak wiele innych opiera się na technologii blockchain ale uznawana jest za jedną z najbardziej anonimowych. W przypadku Monero ukrywane są strony transakcji oraz kwoty. Za pomocą Monero można dokonywać bardzo szybkich transakcji bez opłat i bez względu na miejsce zamieszkania. Podaż Monero jest nieograniczona.

Solana

Solana

Solana wykorzystuje technologię blockchain ale w zupełnie nowej wersji. Jest to całkiem spora konkurencja dla Etherneum, a w ciągu sekundy może być wykonanych nawet 1000 transakcji. Platforma ta bardzo szybko się rozwija, transakcje można przeprowadzać bardzo niskim kosztem co jest konkurencyjne dla pozostałych kryptowalut.

Neo logo

NEO

Jest to kryptowaluta zwana „chińskim Ethereum”. Posiada podobne funkcje i stara się o miano wielofunkcyjnej platformy blockchain. Jest to pierwsza zdecentralizowana jednostka stworzona w Chinach. Użytkowy token to Gas który służy do pokrywania prowizji transakcyjnych. Jest to waluta cyfrowa o charakterze dyflacyjnym, co oznacza że posiada ograniczoną liczbę jednostek a dokładniej 100 milionów.

Iota

IOTA

IOTA to kryptowaluta która ma służyć jako środek płatniczy oraz baza danych dla różnych urządzeń. Ta kryptowaluta nie posiada opłat za transakcje. Opiera się na technologii DAG i nie wykorzystuje sieci blockchain. Jest to jednostka w fazie rozwoju określana mianem innowacyjnej na rynku kryptowalut.

EOS

EOS

To platforma która przypomina w pracy komputer. EOS posiada wszystkie podstawowe funkcje do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, które działają niemal identycznie jak aplikacje internetowe. EOS umożliwia hosting danych, bezpieczny dostęp, czy też nadawanie uprawnień. Tokeny EOS mogą służyć do przeprowadzenia transakcji na platformie.

Cardano

CARDANO

Cardano to pierwsza tak zwana „zielona moneta”. Dzięki bardziej wydajnemu wydobywaniu jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska co obecnie ma bardzo duże znaczenie. Wkrótce twórcy Cardano planują wprowadzić aktualizację która pozwoli użytkownikom na potwierdzanie własności za pomocą niewymiennych tokenów.

Stellar

Stellar

Platforma posiadająca kryptowalutę Lumen która pozwala na przeprowadzanie transakcji przy bardzo niskich opłatach. Stellar ma na celu zakończyć obecne problemy z transferami pieniędzy. Dzięki tej kryptowalucie transakcje mają być szybkie i tanie.

Terra

Terra

Kryptowaluta z rodzaju stablecoinów. Stablecoiny tworzone są po to aby zapewnić użytkownikom możliwość zabezpieczenia aktywów cyfrowych. Te cyfrowe tokeny są ściśle powiązane z aktywami fiducjarnymi. Głównym celem tej zdecentralizowanej platformy jest stworzenie globalnego systemu płatności w celu umożliwienia szybkich i tanich transakcji. Platforma działa na kilku blockchainach, oraz wykorzystuje mechanizm PoS. Terra przetwarza setki transakcji na minutę a potwierdzenie zajmuje maksymalnie 6 sekund.

Powyżej przedstawiliśmy zestawienie najpopularniejszych kryptowalut które cały czas utrzymują się na szczycie rankingów giełdowych. Jak już wspomnieliśmy, obecnie do wyboru mamy tysiące różnego rodzaju projektów.

Czy nadal warto inwestować w kryptowaluty?

Zdecydowanie warto ponieważ jest to rynek który cały czas się rozwija stwarzając nowe możliwości. Co prawda często słyszy się o różnych nieciekawych sytuacjach mających miejsce na giełdzie, ale spadki zdarzają się we wszystkich instrumentach finansowych.

W jakie kryptowaluty najlepiej inwestować i na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Otóż z pewnością wszystko będzie zależało od tego jakim kapitałem na inwestycję dysponujemy? Rozpiętość cenowa kryptowalut jest naprawdę ogromna i to począwszy od kilkudziesięciu tysięcy złotych po mniej niż jeden złoty za sztukę.

Zanim podejmiemy decyzję należy dobrze zapoznać się z tak zwanym ekosystemem kryptowaluty. Należy również pamiętać, aby nigdy nie powierzać prywatnego klucza do portfela osobom trzecim. Żadna giełda, broker ani nikt poza nami nie powinien mieć dostępu do naszej kryptowaluty. Warto dodać że nie trzeba kupować od razu całej monety gdyż są one podzielone na części i na przykład Bitcoin to nawet możliwość zakupu za danego ułamka tej kryptowaluty za kilkadziesiąt złotych.

Kolejną rzeczą jaką należy wziąć pod uwagę jest podatek. Podatek zapłacimy w sytuacji gdy nasze kryptowaluty wymienimy na tradycyjne pieniądze i uzyskamy dochód na takiej operacji. Wszystkie powyżej opisane kryptowaluty są warte wzięcia pod uwagę gdy szukamy dla siebie odpowiedniego instrumentu finansowego do zainwestowania. Pamiętajmy tylko o rozwadze i inwestowaniu pieniędzy które ewentualnie możemy stracić. Nie powinniśmy „wkładać” w żadną inwestycję oszczędności życia.


Leave a Reply

Your email address will not be published.