Bitcoin, jako jedna z najpopularniejszych kryptowalut, często może nieco zawężać pole widzenia odbiorcy, jeśli chodzi o różnorodność świata krypto. Warto jednak pamiętać, że istnieje o wiele więcej interesujących projektów, które również są warte uwagi. Poniżej przedstawiamy więc kilka z mniej popularnych kryptowalut, które warto znać.
Stellar (XLM)
Stellar, a właściwie Stellar Lumens (XLM), to kryptowaluta, która obowiązuje w ramach opensource’owej platformy publicznej o podobnej nazwie. Jest to projekt, który działa w oparciu o misję tworzenia produktów i usług finansowych, które połączą jak największą możliwą ilość osób na całym świecie. Sieć ta wyróżnia się również spośród konkurencji, ponieważ zapewnia zauważanie szybszy i tańszy transfer środków.
Interesujące może się również wydać, że mniej popularna kryptowaluta Stellar nie jest oparta o algorytm konsensusu Proof of Work. W sieci tej nie występują więc górnicy. Jej maksymalna ilość została określona przy starcie, a wpisana w kod źródłowy inflacja roczna po części odpowiedzialna jest z regulację jej wartości. Biorąc jednak pod uwagę potencjał samej platformy, zmiany w wartości mogą łączyć się z ciągłą rozbudową rozwiązań. Najnowsze doniesienia o praktycznym zastosowaniu kryptowaluty takiej jak Stellar warto śledzić na bieżąco, np. na stronie https://bitcoin.edu.pl, gdzie dostępne są aktualne informacje ze świata krypto.
Cosmos (ATOM)
Cosmos (ATOM) jest natywną kryptowalutą sieci o tej samej nazwie. Jej główną ideą jest umożliwienie łatwej wymiany między różnymi sieciami. Główna różnica względem innych ma polegać na tym, że do tej pory proces wymiany popularnych kryptowalut najczęściej uwzględnia pośrednictwo pewnego rodzaju scentralizowanej giełdy. Cosmos zakłada jednak działanie, na podstawie niezależnych od siebie łańcuchów bloków. Dzięki ich wzajemnej komunikacji, możliwa powinna być płynna wymiana informacji pomiędzy odrębnymi sieciami.
Tezos (XTZ)
XTZ jest kryptowalutą własną sieci bloków Tezos. Jest ona oparta na algorytmie konsensusu Proof of Stake, co oznacza, że w przypadku tej sieci nie występują klasyczni górnicy. Założeniem sieci Tezos jest przyszła możliwość samodzielnego wprowadzania poprawek. Ma to zapobiec przede wszystkim, tak zwanym hard forkom, czyli podziałom sieci. XTZ przez swoją ograniczoną podaż może być określany jako deflacyjny. Popularność tej kryptowaluty przy starcie była na tyle wysoka, że program zebrał od inwestorów około 232 mln dolarów.
Polkadot (DOT)
DOT to natywna kryptowaluta sieci Polkadot. Celem tego projektu, jest połączenie wielu systemów popularnych kryptowalut w ramach jednej siebie Web3. Sieć 3. generacji (Web 3.0) opiera się na rozproszeniu połączeń ułatwiających dwustronny kontakt między oddalonymi od siebie systemami. Oznacza to, że Polkadot umożliwia przeniesienie aktywów między odrębnymi łańcuchami bloków w tej samej sieci. Obserwując kurs kryptowalut i wzrost wartości DOT na przestrzeni czasu widać, że idea ta spotkała się z aprobatą.
Widać więc, że kryptowaluty to nie tylko Bitcoin. Innowacyjne projekty i krypto, które zasługują na uwagę, to między innymi Stellar Lumens (XLM), Cosmos (ATOM), Tezos (XTZ) oraz Polkadot (DOT).