Dobre zarobki, możliwość poznawania nowych ludzi, czy też możliwość rozwijania swoich zdolności to tylko niektóre z wielu zalet pracy jako przedstawiciel handlowy. Zastanawiasz się, czy jest to sposób na zarobek dla Ciebie? Jeśli tak, jesteś w odpowiednim miejscu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tematem pracy w tym zawodzie.

Przedstawiciel handlowy – kto to jest?

Praca jako przedstawiciel handlowy może być naprawdę przyjemna. Zanim jednak podejmiesz decyzję, warto dowiedzieć się, czym konkretne zajmuje się osoba wykonująca ten zawód. Najprościej rzecz ujmując, handlowiec to osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem nowych klientów dla przedsiębiorstwa, w którym pełni funkcję przedstawiciela.

Wśród obowiązków przedstawiciela handlowego można wymienić także obsługę klienta, zawieranie umów i dbanie o kontakt z pozyskanymi już klientami. Organizowanie pracy własnej, organizowanie sieci sprzedaży oraz odpowiednie monitorowanie rynku to kolejne nie mniej ważne obowiązki osoby, która pracuje jako handlowiec.

Praca jako przedstawiciel handlowy daje naprawdę duże możliwości. Można pracować w różnych branżach jak na przykład branża medyczna, budowlana, czy też spożywcza. Handlowiec znajdzie także zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją, techniką, inżynierią. To, w jakiej branży pracuje przedstawiciel handlowy, ma duże znaczenie. W każdej z nich zarobki są bowiem inne, wymagania również się różnią. Jeśli zastanawiasz się nad ewentualną karierą jako handlowiec, nie zapominaj, że nie tylko branża jest ważna. Odpowiedz sobie także na pytanie, czy posiadasz predyspozycje i umiejętności, które są potrzebne w tym zawodzie. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Handlowiec – jaki powinien być?

Praca jako przedstawiciel handlowy wydaje Ci się interesującą opcją? Jeśli tak, koniecznie zastanów się, czy jest szansa na to, że się w niej spełnisz. Aby praca była przyjemnością, a nie tylko sposobem na zarobek, trzeba posiadać konkretne predyspozycje i umiejętności. Dobry handlowiec powinien:

  • Być samodzielny,
  • Potrafić zadbać o dobrą organizację,
  • Być dyspozycyjny,
  • Znać język obcy,
  • Potrafić radzić sobie ze stresem.

Ważna jest także komunikatywność i posiadanie prawa jazdy. W pracy przedstawiciela handlowego na pewno przyda się też umiejętność pracy w zespole, umiejętność przekonywania i negocjowania. Co jeszcze jest istotne? Dobry handlowiec powinien być oczywiście wytrwały. Jeśli posiadasz tego rodzaju umiejętności i predyspozycje, praca jako przedstawiciel handlowy może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Przedstawiciel handlowy – jak znaleźć pracę?

Wiesz już, na czym polega praca jako handlowiec, w także jakie umiejętności i predyspozycje przydają się w przypadku osób wykonujących ten zawód. Kolejną kwestią, o której na pewno warto wspomnieć, jest to, jak znaleźć pracę jako przedstawiciel handlowy. Jeśli produkty lub usługi jakiejś firmy są dla Ciebie szczególnie ważne i interesujesz się jakąś marką bardziej niż innymi, warto odwiedzić stronę internetową tej marki i poszukać zakładki „Kariera”. Tam znajdziesz aktualne ogłoszenia o pracę. Przykładowo – w ostatnim czasie można natknąć się na wiele ofert pracy w charakterze przedstawiciela handlowego urządzeń Thermomix.

Jeśli nie możesz znaleźć podobnej zakładki lub nie ma w niej interesującej oferty, warto skontaktować się z firmą i przedstawić swoją kandydaturę. Nawet jeśli firma nie prowadzi rekrutacji, może zatrzymać Twoje CV i zdecydować się na kontakt w przyszłości, gdy będzie potrzebować przedstawiciela handlowego.

Chcesz pracować jako handlowiec, ale nie masz na myśli konkretnej firmy? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z popularnych portali z ogłoszeniami o pracę. Najlepiej korzystać z takich, w przypadku których wymagane jest podanie nie tylko obowiązków przyszłego pracownika, ale także zarobków. Dzięki temu Twoje poszukiwania będą szły sprawniej. Kolejną opcją na znalezienie wymarzonej pracy jako przedstawiciel handlowy jest odpowiadanie na ogłoszenia dodawane na grupach tematycznych na Facebooku. W przypadku niektórych można nie tylko odpowiadać na ogłoszenia o pracę, ale także dodać swoje własne.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki przedstawiciela handlowego to na pewno kolejna ważna kwestia, która Cię interesuje. W przypadku tego zawodu można śmiało powiedzieć, że warunki są dobre. Oczywiście należy pamiętać, że zarobki zależą od wielu różnych kwestii takich jak branża. Mediana zarobków to ponad 6000 zł brutto. Nawet jeśli chodzi o pracowników handlowych zarabiających mniej, kwota wciąż jest zadowalająca. W tym przypadku można mówić o pensji w wysokości ponad 4000 zł. Jak dowiedzieć się, na jakie zarobki można liczyć? Jeśli potrzebujesz konkretnych informacji, skorzystaj z portali z ogłoszeniami o pracę. To właśnie w szczegółach ofert znajdziesz najważniejsze informacje na temat zarobków.

Biorąc pod uwagę nie tylko zarobki, ale także zalety pracy jako handlowiec nietrudno dziwić się, że tak wiele osób interesuje się tym zawodem.

Praca jako przedstawiciel handlowy – zalety

Zarobki przedstawiciela handlowego to tylko jedna z wielu zalet. Warto wiedzieć również o takich jak:

  • Możliwość rozwoju – praca jako handlowiec wymaga posiadania różnych zdolności i predyspozycji. Różne wyzwania sprawiają, że osoba zajmująca się tego rodzaju pracą może się rozwijać, co jest ważne nie tylko dla wyników, ale również dla dobrego samopoczucia.
  • Brak nudy – handlowiec spotyka się z różnymi ludźmi i podejmuje różne projekty do zrealizowania. Jeśli jesteś osobą, która nie lubi się nudzić, ten zawód może okazać się Twoim sposobem na zarobek i spełnienie zawodowe.
  • Świetna okazja do wykazania się fachową wiedzą – ukończyłeś farmację? A może jesteś po studiach kosmetologicznych? Osoby posiadające fachową wiedzę mogą wykorzystać ją w pracy jako handlowiec, dzięki czemu zyskają jeszcze większą pewność, że studiowanie miało sens.
  • Brak konieczności ukończenia studiów – oczywiście ukończenie niektórych kierunków to duży atut, ale w tym przypadku nie jest to wymagane. Najważniejsze jest to, aby posiadać odpowiednie predyspozycje i umiejętności potrzebne do pracy jako przedstawiciel handlowy.


Leave a Reply

Your email address will not be published.