Własna firma to dla wielu osób spełnienie marzenia o lepszym życiu. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla osób które nie chcą już pracować na etacie, jak i dla osób które są na początku swojej kariery zawodowej.

Jak zacząć biznes od zera jeżeli zdecydujemy się na ten krok? Bez wątpienia najważniejszy jest pomysł! Nie ulega żadnej wątpliwości że to właśnie plan na to czym ma zajmować się nasza firma jest podstawą do dalszych kroków jakie musimy podjąć, aby wszystko było odpowiednio przygotowane.

Własna firma- najważniejszy jest pomysł

Jeżeli chodzi o pomysł to z pewnością najlepiej znaleźć niszę, natomiast należy pamiętać, że coś co już istnieje na rynku i może być konkurencją to również możliwość stworzenia dobrego interesu dla nas. Dokładnie tak – jeżeli na rynku istnieje już kilka biznesów takich jak chcemy otworzyć, to znaczy że jest duże zapotrzebowanie i możemy na tym skorzystać.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – ile to kosztuje?

Jeżeli już mamy pomysł i wstępnie przygotowany biznesplan to należy zapoznać się z kosztami jakie niesie za sobą prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Na wstępie chcemy zaznaczyć że rejestracja i wszystkie związane z nią formalności są darmowe. Na koszt składają się między innymi składki ZUS, księgowość, podatki, koszt wynajmu lokalu, wyposażenie itd. Są to zdecydowanie główne i największe opłaty w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Składki na ubezpieczenia (zdrowotne, chorobowe, emerytalne, społeczne) są bez wątpienia największym kosztem, natomiast warto wspomnieć iż początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z 6 miesięcznej ulgi na start. Po upływie tego okresu należy zacząć opłacać składki regularnie, ale przez 24 miesiące mogą być one obniżone proporcjonalnie do dochodów.

W przypadku gdy ulgi nie obowiązują, bądź skończył się okres obniżonego ZUS-u należy składkę opłacać regularnie w należnej wysokości. Wszelkie niezbędne i aktualne informacje na temat wysokości opłat do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć na oficjalnej stronie tej instytucji.

Etapy zakładania działalności gospodarczej

Jak założyć własną firmę krok po kroku? Z pewnością mnóstwo ludzi chcących otworzyć swój biznes zastanawia się jak bardzo skomplikowane są to procedury. Otóż śpieszymy z wyjaśnieniem, że otworzenie własnej firmy nie jest skomplikowane. W pierwszej kolejności rejestrujemy firmę w CDEiG czyli w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku takim znajdują się wszystkie informacje na temat naszej firmy. Między innymi nazwa i określenie głównego oraz pozostałych PKD.

CDEiG, Urząd Skarbowy i ZUS

PKD określa profil naszej działalności, czyli to czym będziemy się zajmować. Lista PKD może być długa i właściwie możemy „podpiąć” pod nasz biznes mnóstwo rzeczy które będziemy wykonywać. Dla przykładu jeżeli otworzyliśmy punkt w którym można nadawać przesyłki kurierskie, to dodatkowo możemy świadczyć usługi ksero, drukowanie, a nawet projektowanie graficzne. Wybór należy tylko do nas. PKD można zmieniać lub dodawać nowe w zależności od potrzeby.

Wracając do wniosku CDEiG to dobra wiadomość jest taka, iż składając ten wniosek automatycznie zostaniemy zgłoszeni do ZUS jako płatnik składek. Jest jeden wyjątek jeżeli w momencie zakładania działalności będziemy od początku zatrudniać pracowników, to sprawy z ZUS musimy załatwić osobiście. Kolejnym udogodnieniem jest fakt że rejestrując się w CDEiG możemy automatycznie złożyć również wniosek do Urzędu Skarbowego w którym wystarczy podać na jakich zasadach będziemy się rozliczać, w jaki sposób będziemy opłacać składki i jaki rodzaj księgowości wybieramy. Odrębna wizyta w skarbówce nie będzie konieczna.

Konto firmowe w banku

Następnie (chociaż nie jest to wymagane) dobrze jest założyć konto firmowe. To dobry pomysł aby pieniądze prywatne nie „mieszały się” z tymi firmowymi. Oczywiście ktoś może powiedzieć że przecież to moja firma i pracuję dla siebie, ale nie zmienia to faktu że kiedy biznes się rozkręci, więc trzymanie pieniędzy na jednym koncie może skomplikować rozliczenia. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć że konto firmowe to bardzo przydatne narzędzie w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Numer REGON / NIP

Gdy już jesteśmy po etapie rejestracji w CDEiG to następnym krokiem jest uzyskanie numeru REGON. Wniosek składamy w GUS (Główny Urząd Statystyczny). Regon jest wymagany i niezbędny w prowadzeniu własnej firmy. Umieszczamy go na pieczątce firmowej, jest również potrzebny w kontaktach z ZUS i US jak i do rozliczeń z klientami. Pod nazwą REGON kryją się informacje takie jak nazwa firmy i siedziba, pesel właściciela, forma prawna, rodzaj działalności, data powstania, zamknięcia bądź zawieszenia firmy.

Jeżeli prowadzony biznes będzie zajmował się żywnością (w jakimkolwiek znaczeniu tych słów), lub na przykład usługami fryzjersko- kosmetycznymi to w ciągu 14 dni od momentu rejestracji należy taką informację przekazać do Sanepidu. Państwowa Inspekcja Sanitarna musi wydać specjalną opinię, aby można było taką działalność rozpocząć.

Poza numerem Regon, będzie nam potrzebny również numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Należy się o niego ubiegać się w urzędzie skarbowym, w naszym miejscu zamieszkania. Wydawany jest on w ciągu 3 dni od dnia wpływu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.

Prowadzenie księgowości

Należy również pamiętać o sposobie rozliczania wszelkich dokumentów w firmie. Dobrze prowadzona księgowość to połowa sukcesu. Do wyboru są dwie opcje, jeżeli czujemy się na siłach i mamy co nieco pojęcia o księgowości to możemy spróbować sami ogarnąć taką „papierologię”. Będzie to dla nas dodatkowa praca, ale również oszczędność pieniędzy. Jeżeli jednak cyferki, rozliczenia do ZUS i US to dla nas tak zwana czarna magia to zdecydowanie należy zatrudnić dobrą księgową lub dobrego księgowego. Takie osoby to skarb dla każdej firmy. Odpowiednia osoba na takim stanowisku może naprawdę dużo zdziałać i zdjąć nam z barków spory ciężar. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na promowanie firmy, lub po prostu na odpoczynek. Na koniec zostaje nam tylko wyrobienie pieczątki firmowej, założenie strony internetowej, wydruk wizytówek i możemy zaczynać działalność!

Książki i poradniki o prowadzeniu firmy

Warto cały czas pogłębiać swoją wiedzę i korzystać z dostępnych na rynku wszelkiego rodzaju książek i poradników na temat prowadzenia własnego biznesu. O ile zakładanie działalności gospodarczej to sprawy czysto formalne, o tyle jej prowadzenie wiąże się z wieloma aspektami. Lista dobrych książek i poradników o prowadzeniu firmy i biznesu jest naprawdę długa, ale bez wątpienia warto zagłębić się w te lektury. Ważne jest aby czytać je ze zrozumieniem, podkreślać rzeczy dla nas istotne, robić zakładki i wracać za każdym razem gdy utkniemy w nieciekawym miejscu z naszą firmą. Więc co czytamy?

  • Biznes w kraju dziadów
  • Jak kraść- podręcznik złodzieja
  • Prawo w e-biznesie
  • Podręcznik startupu
  • Gen sprzedawcy
  • Po pierwsze złam wszelkie zasady
  • Mapy myśli w biznesie
  • Zjedz tę żabę
  • Przygody przedsiębiorców
  • Prowadzenie działalności gospodarczej
  • Własna firma krok po kroku
  • Świadomy biznes. Jak budować wartość poprzez wartości
  • Jednoosobowa firma
  • Przeskok. Jak rozwinąć własny biznes, kiedy wciąż pracujesz na etacie?

Kolejność podanych przez nas tytułów jest przypadkowa, a pozycji na rynku jest o wiele więcej. Według nas te są zdecydowanie godne polecenia i warte przeczytania. Zdobywanie nowej wiedzy o prowadzeniu własnej firmy na każdym etapie jest jak najbardziej wskazane. Jak już wspomnieliśmy powyżej własny biznes tworzymy nie tylko analitycznym umysłem, do firmy wprowadzamy nasze nawyki (nie zawsze dobre) i przyzwyczajenia. Niejednokrotnie będziemy się mierzyć z zwątpieniem i chęcią rezygnacji. Dlatego ważne jest poznanie historii innych przedsiębiorców którzy odnieśli sukces a również często chcieli zrezygnować szczególnie na początku.

Jak rozkręcić własny biznes?

Chcę założyć firmę ale nie wiem od czego zacząć… Takie pytania bardzo często trafiają do wyszukiwarek internetowych, więc podsumujmy wszystkie informacje dotyczące tego jak założyć działalność szybko i bez problemów.

Przede wszystkim na początku skupiamy się na pomyśle. Profil naszej firmy powinien opierać się na czymś co lubimy robić, co nas interesuje i jest dla nas ciekawe. Jeżeli zaczniemy się zajmować czymś co nas kompletnie nie przyciąga, to szybko się wypalimy i to będzie koniec biznesu. Następnie przygotujmy wstępny biznes plan, sprawdźmy rynek, pytajmy właścicieli podobnych firm o to jak zaczynali, jakich błędów unikać itd. Nie bójmy się rozmawiać z konkurencją. Kolejnym krokiem będzie załatwienie wszystkich spraw formalnych takich jak rejestracja w CDEiG, ZUS, US, REGON itp. Wszystkie formalności możemy załatwić w ciągu 1 dnia, istnieje również możliwość złożenia wniosków online.

Prowadzenie biznesu nie musi być mozolną pracą po 16 godzin na dobę, która na początku przynosi tylko straty. Własna firma może być czystą przyjemnością która przynosi zyski od pierwszego miesiąca działalności. Ważne aby zacząć stopniowo i małymi krokami iść do przodu powiększając własny biznes. Powodzenia!


Leave a Reply

Your email address will not be published.