Zarabiać przez internet możemy na różne sposoby i prędzej czy później przyniesienie nam to mniejsze lub większe zyski. Czy w takim wypadku jesteśmy zobowiązani rejestrować działalność gospodarczą, a jeśli tak, to kiedy musimy to zrobić?

Gdy podejmujemy pierwsze próby zarabiania przez internet, skupiamy się głównie na możliwościach, jakie daje nam internet. Sprawdzamy sposoby, które mogą przynieść nam jakiś dodatkowy dochód. Czy jest to prowadzenie własnego bloga, udział w programach partnerskich, czy inne działania o charakterze reklamowym. Teoretycznie prowadząc stronę internetową czy bloga, nie musimy od razu zakładać własnej firmy, bynajmniej do momentu, kiedy w naszej kieszeni zaczną się pojawiać pierwsze wpływy z tego tytułu.

Moje początki z prowadzeniem działalności gospodarczej

Muszę zaznaczyć, że zaczynałem prowadzenie w zupełnie innych czasach. Wówczas nie było tyle różnych możliwości co teraz, alternatywnych rozwiązań, z których można by skorzystać. Choć miałem o tyle dobrze, że pracowałem na pełnym etacie, więc własną działalność założyłem jakby dodatkowo. To pozwoliło mi uniknąć płacenia dodatkowych, wysokich ZUS, oczywiście poza składką zdrowotną. Przyznam jednak, że jeśli miałbym cofnąć czas, nie zakładałbym działalności prędzej, dopóki nie pojawią się pierwsze dochody. Musimy bowiem pamiętać, że prowadzenie działalności to dodatkowe koszty, które będziemy musieli każdego miesiąca ponosić – w postaci składek ZUS (lub samej składki zdrowotnej jesteśmy osobą zatrudnioną), prowadzenia konta firmowego czy prowadzenia księgowości.

Czy zarabiając przez internet, trzeba zakładać firmę?

Jeśli przykładowo chcielibyśmy dołączyć do jednego z programów partnerskich czy sieci afiliacyjnych, to nie ma takiej konieczności. Bez żadnych przeszkód zarejestrujemy się jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności. Nieco większy problem możemy mieć jednak w sytuacji, gdy będziemy prowadzić stronę internetową czy bloga, a firma, która będzie chciała u nas wykupić reklamę czy artykuł sponsorowany, będzie wymagała dostarczenia faktury.

Przypuśćmy jednak, że uzyskaliśmy już pierwsze dochody, działając aktywnie w internecie. Czy w takiej sytuacji musimy zakładać własną firmę? Kiedyś byłoby to faktycznie konieczne, jednak przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia 2018, roku nieco tę sytuację zmieniły. A umożliwiają one prowadzenie działalności bez rejestracji. O co w tym chodzi, jakie są korzyści i kto może skorzystać z takiej opcji?

Jak zarabiać przez internet bez rejestracji?

A więc wg. art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, osoby w przypadku których przychody w każdym miesiącu nie przekroczą 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, mogą prowadzić działalność bez rejestracji.

Jak to wygląda w praktyce? Jak zarabiać przez internet bez prowadzenia działalności gospodarczej? W 2021 r. minimalna płaca została ustalona na kwotę 2800 zł brutto. Jeśli więc nasze dochody z tytułu prowadzenie aktywności internetowej nie przekroczyły kwoty 1400 zł brutto miesięcznie, to w takiej sytuacji nie musimy składać wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej oraz nie musimy tym samym opłacać składek ZUS.

Kto może prowadzić działalność niezarejestrowaną? Praktycznie każda osoba, poza przedsiębiorcą który już ją prowadzi oraz te osoby, które prowadziły własne firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Warto jednocześnie dodać, że choć nierejestrowana działalność nie wymaga opłacania składek ZUS, to nie zwalnia nas z płacenia podatków. Do opłacenia rocznego podatku dochodowego zobowiązana jest każda osoba. Chyba że dochody takiej osoby mieszczą się w kwocie wolnej od podatku, wówczas nie zachodzi konieczność opłacenia podatku. W 2021 kwota wolna od podatku wynosiła 8000 zł, jednak warto zaznaczyć, że w 2022 roku ma to być 30 000 zł.

A co jeśli będę zarabiał więcej, czy wtedy warto otworzyć własną firmę?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy wspomniane dochody pojawiają się sporadycznie czy jesteśmy nastawieni na to, by osiągać dochód przez cały czas. Jeśli dla przykładu co kilka miesięcy wpada nam jakieś większe zlecenie, ale poza tym nasza działalność internetowa nie przynosi większych zysków, wówczas możemy pomyśleć o funkcjonowaniu jako tzw. freelancer i rejestracji w portalu Useme. To kolejna rzecz, która nie wymaga od nas prowadzenia działalności, a umożliwi nam dodatkowo wystawianie faktur naszym klientom. W tym przypadku również musimy pamiętać o konieczności rozliczenia się ze stosownych podatków.

Zakładamy własną firmę – o czym musimy pamiętać?

Jeżeli już zdecydujemy się na założenie własnej firmy, warto w pierwszej kolejności zastanowić, się czy mamy szansę uruchomienia działalności w ramach dostępnych dotacji. Własna firma to szereg różnego rodzaju wydatków, które będziemy musieli ponieść. Wbrew pozorom na 1-osobowa działalność pochłania niemałe koszty na stracie. Pierwsze składki ZUS, zakup komputera czy laptopa, oprogramowania, po przygotowanie różnego rodzaju materiałów reklamowych. Najciekawszą opcją jest dotacja, którą możemy pozyskać z PUP (Powiatowy Urząd Pracy). Mogą z niej skorzystać wyłącznie te osoby bezrobotne, które nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wysokość takiej bezzwrotnej dotacji to nawet 30 000 zł.

Jeżeli jednak nie łapiemy się na takie dofinansowanie, możemy skorzystać z innych opcji dotacji na rozwój własnej firmy, zarówno jeśli dopiero rozpoczęliśmy jej prowadzenie, jak również w sytuacji, gdy działamy aktywnie już od kilku lat.

Założenie firmy całkowicie online

Jeśli miałbym się cofnąć do momentu, kiedy sam zakładałem własną firmę, to przyznam szczerze, że zapamiętałem to trochę jak drogę przez mękę. Chyba nie zliczę wizyt w urzędach i różnego rodzaju placówkach – Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, ZUS, Bank (założenie rachunku firmowego) itd. Teraz założenie firmy nie musi być już skomplikowane i nie musi już się wiązać z poświęceniem kilku dni na załatwienie wszystkich formalności. Wszystkie czynności związane z założeniem własnej firmy możemy przeprowadzić przez internet.

Dzisiaj własną działalność możemy założyć bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie niezbędne formalności możemy przeprowadzić przez Profil Zaufany.

Rejestrację działalności możemy zrobić na dwa sposoby:

  • przez Biznes.gov.pl – logując się przez profil zaufany, oraz wypełniając elektroniczny kreator wniosku. Wygenerowany dokument możemy podpisać przez profil zaufany lub przez podpis kwalifikowany.
  • przez stronę CEIDG – tutaj konieczna będzie rejestracja w systemie, wypełnienie wniosku CEIDG-1 a następne podpisanie go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Jednak jeszcze prościej przez wszystkie formalności przejdziemy przez stronę banku i wykorzystując do tego celu również profil zaufany. Praktycznie każda działalność gospodarcza wiąże się z otwarciem rachunku firmowego. Możemy więc wszystko zrobić „pakietowo” a więc otworzyć konto firmowe wraz z rejestracją działalności gospodarczej. Aktualnie usługa dostępna jest za pośrednictwem banków: PKO BP (serwis iPKO), Bank Pekao S.A., mBank, ING Bank Śląski oraz Santander Bank Polska. Warto jednak w tym miejscu, dodać, że za pośrednictwem banku zarejestrujemy konto firmowe i działalność, natomiast rejestrację w ZUS lub rejestrację jako podatnik VAT będziemy musieli przeprowadzić dodatkowo w urzędzie, lub również drogą internetową przez PUE ZUS – https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi

Autor artykułu: Karol Jaszewski, autor poradnika „Jak Realnie Zarabiać w sieci”, który jest podsumowaniem jego już ponad 20-letniej historii zarabiania w internecie. Od 2002 zawodowo zajmuje się wydawaniem serwisów, portali i vortali internetowych o różnej tematyce. Od portali regionalnych, przez vortal motoryzacyjny po portale o tematyce finansowej


Leave a Reply

Your email address will not be published.