Wraz z rozwojem technologii wzrasta stopień zaawansowania oprogramowania. Umiejętność kodowania, jest jedną z najbardziej pożądanych w dzisiejszych czasach. Rynek IT posiada obecnie najwięcej perspektyw dla pracowników, a praca programisty wiąże się ze stabilizacją i dużą szansą pracy online z dowolnego miejsca w kraju czy świata.
Jak zacząć programować – podstawy programowania
Rozpoczynając przygodę z programowaniem, należy zacząć od rozszyfrowania, czym jest właściwie owo „programowanie”. Według definicji to proces tworzenia programu komputerowego, przeznaczonego do realizacji określonych zadań. Wszystkie specyfikacje zawarte są w kodzie źródłowym napisanym w jednym z języków programowania.
Naukę kodowania można porównać do nauki języków obcych. Zaczynając, konieczne jest nauczenie się i zrozumienie podstawowych komend, umożliwiających zapisanie prostych czynności, które ma wykonać komputer. Następnie niezbędne jest opanowanie zasad i reguł pisania kodu, a w końcu przyswojenie umiejętności czytania i rozumienia kodu stworzonego przez innych programistów. Umiejętności te są niezwykle istotne i pozwolą na stosowanie programowania w praktyce, przez pisanie i budowanie stron internetowych, czy tworzenie nowych aplikacji.
Dobrym sposobem programowania dla początkujących jest przystąpienie do jednego z wielu dostępnych kursów programowania online. Kursy takie oferują usystematyzowaną wiedzę, szczególnie istotną dla początkujących. Zazwyczaj opierają się one na serii wykładów w postaci filmów. Ich największym minusem jest natomiast brak praktyki.
Nauka programowania od zera – jaki język programowania na start?
Istnieje wiele ścieżek rozwoju w branży IT. Powiązane są one z rożnymi językami i wariantami programowania. Ucząc się programowania musimy zastanowić się, jaki język oprogramowania będzie dla nas właściwy na start. Musimy więc rozważyć jakiego rodzaju kodowanie chcemy opanować. Programowanie opiera się jednak nie tylko na pisaniu wierszy kodu, ale na dużej kreatywności samego programisty. Kodowanie jest szukaniem jak najprostszego rozwiązania dla konkretnego problemu. Programista musi dogłębnie zrozumieć daną kwestię, aby później rozbić ją na mniejsze możliwe do rozwiązania kilkoma liniami kodu.
Python – najbardziej popularny język programowania
Za najprostszy język programowania na start uznawany jest Python. Łatwość w jego nauce wiązana jest z faktem, iż jego składnia jest bardzo zbliżona do języka naturalnego. Dużym plusem jest wszechstronność jego stosowania. Dzięki niemu możemy tworzyć strony internetowe, brać udział w produkcji gier, a nawet przygotowywać wizualizacje badań naukowych.
Python został uznany za najbardziej popularny język programowania w 2022 roku. Stanowi on podstawowy język dla około 80% programistów, a wielu z nich uważa go za przyszłość kodowania.
Oprócz prostoty w nauce, zaletami Phyton’a są także rozbudowane biblioteki i frameworki, duża społeczność programistów i uniwersalność oraz szybki rozwój języka. Wadą tej technologii jest natomiast jej ograniczone zastosowanie w aplikacjach mobilnych, które są ważnym elementem rynku IT. Ponadto język ten dość różni się od innych uznawanych za najprostsze języki programowania – Java, C#, czy C++, przez co ich nauka może być utrudniona.
Najpopularniejsze języki programowania
Ze względu na dynamiczny rozwój technologii istnieje wiele języków programowania, a ich liczba stale rośnie. Obecnie ciężko jest podać konkretną ilość, jednak można przyjąć, że ich liczba wynosi około 700. Spośród tej grupy wyróżnia się około 50, których faktycznie się używa.
Ucząc się programowania od początku, liczba 50 sposobów programowania może nas przytłoczyć. Możemy ułatwić wybór języków kodowania poprzez zajrzenie do rankingów popularności, opartych na opiniach pracodawców, jak i samych programistów, a także przez analizę kierunków w jakich chcemy się rozwijać.
JavaScript
Język ten uznawany jest za jeden z najprostszych na start. Stosowany jest najczęściej przy tworzeniu skryptów na interaktywnych stronach WWW oraz aplikacji webowych. Uważa się, że obecnie powinien być znany przez każdego programistę niezależnie od specjalizacji. Do jego głównych zalet należą łatwość programowania, współpraca z innymi językami oraz wysokie zapotrzebowanie na programistów. Obecnie, obok Javy jest on także najbardziej poszukiwany przez pracodawców.
Java
Jest prawdopodobnie najpopularniejszym językiem programowania wykorzystywanym w polskich korporacjach. Posiada wysoką kompatybilność z aplikacjami biznesowymi. Używają go między innymi takie firmy jak Netflix, Spotify, NASA, LinkedIn, Uber czy Amazon. Język ten stosowany jest przy tworzeniu aplikacji mobilnych oraz stron WWW. Jest też głównym językiem wykorzystywanym w programowaniu urządzeń z systemem Android. Do jego zalet należą: bardzo duża uniwersalność, duża liczba gotowych bibliotek, szybkość programowania oraz bezpieczeństwo platformy.
C/C++
Język ten jest jednym z najstarszych. Wywodzą się z niego inne języki programowania, takie jak JavaScript, Ruby, PHP czy C#. Język C++ stanowi swego rodzaju uzupełnienie, rozszerzenie języka C. Oba języki kodowania są bardzo wydajne i uniwersalne. Wykorzystuje się je do tworzenia różnych aplikacji (desktopowych, webowych i innych) oraz stron internetowych. Ich głównymi zaletami są szybkość operacji, intuicyjność oraz różnorodność zastosowań. Język C++ stosowany jest w systemach wbudowanych, w telekomunikacji oraz w game devie. Wykorzystują go takie firmy jak Facebook, HP, Intel, czy Adobe. Jest on bardziej złożony, a przez co trudniejszy w nauce. Ponadto od programistów specjalizujących się w języku C++ często wymaga się dodatkowych studiów technicznych.
PHP
Wykorzystuje się go do tworzenia stron internetowych jako skryptowy język programowania. Skrypty powstałe w PHP dodaje się do plików tekstowych razem z kodem HTML. Szacuje się, że około 75% stron WWW korzysta z PHP. Zwykle tworzone są w nim systemy zarządzania treścią, fora dyskusyjne, aplikacje pocztowe oraz bazy danych klientów. Głównymi zaletami tego języka jest stosunkowa prostota nauki, szybkość oprogramowania, łatwość wykrywania i usuwania błędów oraz bardzo duża grupa użytkowników tworząca biblioteki i frameworki.
Kurs i nauka programowania od lat najmłodszych – gdzie zapisać dziecko?
Naukę programowania można rozpocząć w każdym wieku. Już od najmłodszych lat dzieci mogą uczyć się podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem algorytmów i aplikacji. Poprzez programowanie dzieci mogą rozwijać takie umiejętności jak kreatywność, abstrakcyjne i logiczne myślenie oraz zdolności poznawcze. Obecnie możemy zapisać nasze pociechy na jeden z wielu dostępnych kursów programowania dla dzieci i młodzieży. Występują one zarówno w postaci zdalnej jak i stacjonarnej. Prowadzący przygotowują zajęcia w sposób kreatywny i ciekawy, aby ułatwić swoim podopiecznym naukę technologii i logicznego myślenia.
Najczęściej stosowanym językiem programowania dla dzieci i młodzieży jest Scratch. Opiera się on na bardzo intuicyjnej platformie w formie blokowego interfejsu przeznaczonego do programowania wizualnego. Jest on bardzo łatwy w obsłudze, przez co nawet początkujący będą mogli tworzyć swoje pierwsze projekty. Ponadto oferuje on możliwość tworzenia animacji, grafik i gier, których efekt końcowy da dzieciom wiele satysfakcji i zachęci do dalszej nauki.
Kolejnym językiem programowania dla dzieci jest Blockly. Jest on zbliżony do Scratcha, jednak jego podstawową różnicą jest to, że jest on zbudowany z kilku wcześniej istniejących języków programowania. Jest on często opisywany jako biblioteka JavaScript do programowania wizualnego. Charakteryzuje się prostotą obsługi. Jego użytkowanie polega na wyciąganiu bloków z przybornika i układaniu ich w sekwencji, do momentu powstania projektu. Później program sprawdza kod, wyłapując błędy, jeżeli będzie on niepoprawny.
Komputer do programowania – jaki wybrać?
Niezbędnym narzędziem każdego programisty jest jego komputer. Zaczynając naukę programowania nie potrzebujesz drogiego, profesjonalnego sprzętu. Warto jednak rozważyć inwestycję w sprzęt mobilny i zakup laptopa. Dzięki temu nie będziesz uzależniony od biurka i będziesz mógł wykonywać swoją pracę z różnych miejsc. Za komputerami stacjonarnymi przemawia jednak i niższa cena i możliwość dowolnego rozbudowania i dostępność części zamiennych.
Do najistotniejszych parametrów przy wyborze komputera do programowania zaliczamy:
- Pamięć RAM min 8 GB DDR4, choć zalecany jest wybór większej jeżeli istnieje taka możliwość
- Dysk SSD o min 128 GB. Jest on szybszy i bardziej efektywny od klasycznego napędu HDD. Ponadto ciszej i zużywa mniej energii.
- Procesor minimum cztero-rdzeniowy lub sześcio-rdzeniowy procesor do programowania.
- Karty graficzne i dźwiękowe będą istotne tylko jeżeli od razu interesuje nas programowanie gier i aplikacji muzycznych.
Najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród programistów jest Windows. Na drugim miejscu plasuje się Apple, a na trzecim Linux. Na komfort naszej pracy istotnie wpłyną akcesoria do komputera. Przede wszystkim ważna jest ergonomiczna klawiatura, która poprawi efektywność i wydajność naszej pracy. Jeżeli korzystamy z laptopa konieczna stanie się podstawka chłodząca, zapobiegająca przegrzaniu naszego sprzętu.