Python powstał w latach 90. XX wieku z dużym udziałem Guido van Rossum jako następca języka ABC. Początkowo był to projekt poboczny, ale finalnie, w realizację włączyło się kilka osób, które swoim doświadczeniem wspierały Guido na drodze do tworzenia nowego języka programowania.
Co ciekawe, nazwa nie pochodzi od popularnego węża, a od serialu komediowego Latający Cyrk Monty Pythona. Twórca Pythona był wielkim fanem tego programu. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym językiem programowania to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się jak najwięcej przed rozpoczęciem nauki.
Język programowania Python
Python jest językiem programowania o bardzo szerokim zastosowaniu, którego zasadami przewodnimi są klarowność i czytelność kodu źródłowego. Dodatkowo Python nie wymusza zastosowania jednego stylu programowania, więc możesz skorzystać z programowania obiektowego, programowania strukturalnego oraz programowania funkcyjnego.
Python jest doskonałym językiem programowania, jeśli chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z IT, ponieważ jego kod można czytać jak tekst po angielsku. I tutaj, ważna uwaga, należy dobrze znać język angielski, aby swobodnie poruszać się w środowisku Pythona. Składania tego języka programowania jest dość klarowna, ale duże znaczenie ma formatowanie kodu oraz białe znaki, które są cechą wyróżniającą Pythona. Dodatkowo pojawiają się również spore udogodnienia dla początkujących, ponieważ zarządzanie zmiennościami oraz zarządzanie pamięcią zajmuje się garbage collector, a ty możesz skupić się na nauce. Natomiast nie znaczy to, że nieprawidłowo wcięty kod może zostać automatycznie poprawiony. Kompilator i programista mogą różnie interpretować kod, dlatego zawsze wymagane są poprawki przeprowadzone przez programistę.
Python – do czego może się przydać?
Język programowania Python znajduje się w czołówce najbardziej opłacalnych oraz najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy w Polsce i za granicą. Dzięki zwiększającej się popularności w pracy zdalnej nauka Pythona może być bardzo opłacalna. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tematami big data oraz machine learning, a Python jest jednym z języków programowania, który jest kluczowym do rozwoju tych dwóch dziedzin. Oczywiście Python jest cały czas rozwijany jako projekt open source, aby sprostać wymaganiom nowatorskim i innowacyjnym projektom. Dlatego ostatnia i najnowsza wersja Pythona została wydana we wrześniu 2022 roku.
Co można programować w Pythonie
Język Python znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych branżach i obszarach. Są to m.in. obszary data science, machine learning oraz badania akademickie. Branże, które najczęściej korzystają z Pythona to tworzenie gier, marketing, tworzenie stron internetowych oraz takich systemów jak YouTube. Z tego języka programowania korzystają największe, światowe firmy takie jak NASA, CERN, Google, Yahoo!, Drop box, Instagram czy Spotify. Python zapewnia tym firmom łatwość w prowadzeniu code review oraz prostotę w utrzymywaniu aplikacji. Poszukując projektów lub ofert pracy z wykorzystaniem Pythona możesz znaleźć następujące zastosowania:
- tworzenie skryptów systemowych, czyli m.in. skrypty do przeszukiwania plików, przenoszenia danych z jednego systemu do drugiego.
- tworzenie programów w data science tzw. programów bazodanowych, które przetwarzają dane z różnego typu baz;
- tworzenie back endu stron www, np.tworzenie skryptów do tworzenia mailingów, pobierania i przetwarzania danych z formularzy czy transmisji danych pomiędzy systemami;
- tworzenie skryptów automatyzujących pracę przy wykorzystaniu bibliotek języka C i C++;
- tworzenie oprogramowania dla robotów;
- programowanie gier i multimediów;
- testowanie oprogramowania.
Jak możesz zauważyć szerokość zastosowania języka programowania python jest bardzo szerokie. Możesz znaleźć pracę zarówno w małych, średnich, jak i dużych firmach, zarówno tych polskich, jak i międzynarodowych. Równocześnie wykorzystanie tego języka programowania w różnych branżach i na różnych stanowiskach powoduje, że wiele osób, chce rozpocząć swoją przygodę z programowaniem właśnie od Pythona.
Jak zacząć swoją przygodę z Pythonem
Swoją przygodę z Pythonem warto zacząć od teoretycznego poznania tego języka, a także sprawdzenia, czy będzie to coś odpowiedniego dla Ciebie. Pomimo tego, że próg wejścia jest dość niewielki i często ten język programowania jest polecany dla początkujących, to należy poświęcić wiele czasu, aby poznać ten język dobrze. Aby sprawdzić, jak może wyglądać praca w Pythonie można zacząć od zakupienia książek typu: “Python dla każdego. Podstawy programowania.” Michael Dawson oraz “Python Notes for Professionals”, który jest zbiorem notatek i tipów dotyczących pracy w Pythonie.
Poznanie Pythona od strony teoretycznej jest również możliwe przez materiały video takie jak choćby: https://www.youtube.com/user/thenewboston oraz https://pythonprogramming.net/. Oczywiście jest to tylko teoria, z którą warto się zapoznać na samym początku, aby podjąć kolejną świadomą decyzję, czyli zapisanie się na kurs programowania w Pythonie. Kurs jest jedyną formą nauki, która pomoże CI dobrze przyswoić wszystkie zagadnienia, a także rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczący pracy w Pythonie.
Na kursach pojawiają się również osoby związane z daną branżą, dlatego networking w przypadku, kiedy zaczynasz, jest niezwykle istotny. Bo jeśli dobrze zaprezentujesz się podczas kursu możesz zostać zauważony przez innego kursanta a następnie polecony do pracy. Dodatkowo przy wielu szkołach programowania działa biuro karier lub doradców kariery, którzy nieustannie poszukują nowych osób do pracy. Zalet uczęszczania na kurs jest wiele, ale jaki kurs wybrać?
Jaki kurs Pythona dla początkujących?
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu i chcesz połączyć swoją dotychczasową pracę z nauką czegoś nowego, to możesz skorzystać z kursów online. Dużą zaletą tych kursów jest to, że możesz odtwarzać nagrania w czasie, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni oraz możesz uczyć się w swoim tempie. Na stronie internetowej strefakursow.pl znajdziesz kilka polecanych przez użytkowników kursów. My chcemy zaprezentować Ci trzy najbardziej wartościowe:
- Python Developer jest to kurs, który od podstaw uczy poruszania się po języku programowania Python. Prawie 23 godziny nagrań, 101 pytań testowych pomiędzy modułami oraz wiele zadań i testów, które pomogą Ci jeszcze lepiej poznać ten język programowania. Po ukończeniu kursu czeka na Ciebie certyfikat oraz rekomendacja na LinkedIn dotycząca twojej pracy podczas kursu.
- Fundamenty programowania w języku Python jest idealny dla osób, które chcą sprawdzić, czy ten język programowania jest dla nich. Podczas 64 miniwykładów poznasz podstawy języka Python oraz to jak wygląda aktualna wersja tego języka programowania.
- Kurs Python – średniozaawansowany to kolejny krok, jeśli zapoznałeś się już z podstawami. Jest to kurs, dla osób, które są w stanie swobodnie poruszać się po środowisku Pythona i chcą jeszcze bardziej powiększyć swoją wiedzę podczas 7 godzin kursu.
Nauka Pythona nie musi być skomplikowana, wystarczy, że poznasz kwestie teoretyczne, a następnie praktyczne. Kursy oferowane przez stronę internetową strefakursow.pl pomoże Ci w zdobyciu praktycznej wiedzy.