Paczkomaty InPost to system skrytek pocztowych funkcjonujący w całej Polsce i wielu innych krajach, który umożliwia nadawanie oraz odbiór paczek o różnych gabarytach. Paczkomaty pozwalają również na samodzielne dokonywanie zwrotu towarów. Jak dokładnie to wygląda i co warto o tym wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek na ten temat.

W jakiej sytuacji można korzystać ze zwrotów w Paczkomacie?

Robienie zakupów przez Internet zawsze wiąże się z ryzykiem, że zakupiony towar będzie w jakimś stopniu odbiegał od tego, co obiecywały opisy i zdjęcia. Problem najczęściej dotyczy odzieży i obuwia, które po dostarczeniu do adresata mogą okazać się za małe lub za duże. Na szczęście InPost oferuje bezpłatną opcją zwrotów do sklepów, które znajdują się na liście. Ponadto marki, takiej jak CCC czy Reserved, pozwalają na zgłaszanie reklamacji i dokonywanie zwrotów właśnie za pośrednictwem Paczkomatów. Dzięki temu klienci nie muszą fatygować się do sklepów stacjonarnych, tylko skorzystać ze znajdującego się najbliżej Paczkomatu.

Przygotowanie przesyłki do zwrotu

Dokonywanie zwrotów za pomocą Paczkomatu wymaga przygotowania przesyłki w odpowiedni sposób, dokładnie tak jak przygotowywanie standardowych paczek. Przesyłany towar musi być odpowiednio zabezpieczony, dlatego powinien znajdować się w kopercie bąbelkowej albo kartonie. Jeśli może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu, to w kartonie powinny się znaleźć również woreczki z powietrzem lub inne wypełniacze.

Wewnątrz paczki powinna się również znaleźć faktura wystawiony na wracany właśnie towar lub też odręcznie napisany numer zamówienia. Całość należy zakleić taśmą i upewnić się, że paczka nie zostanie uszkodzona w trakcie transportu, ale też nie jest w stanie uszkodzić innych paczek.

Nadanie zwrotu paczki w Paczkomacie – krok po kroku

Nadawanie zwrotów paczek w Paczkomacie jest intuicyjne, a podążanie za kolejnymi instrukcjami sprawia, że każdy może sobie z tym poradzić.

  1. Pierwszym krokiem jest otworzenie aplikacji InPost Mobile i wybranie opcji „Zwróć”.
  2. Następnie można wybrać jeden ze sklepów znajdujących się na liście, na której znajdują się punkty, do których można zwracać towar bezpłatnie.
  3. Użytkownik musi wypełnić formularz zwrotu, zaczekać na akceptację przez sklep, a wówczas na adres e-mail otrzyma specjalny kod zwrotu.
  4. Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie paczki, a jeśli wykorzystany będzie ten sam karton, w którym towar został wcześniej wysłany, to należy usunąć starą etykietę.
  5. Użytkownik może wydrukować nową etykietę albo napisać na przesyłce odręcznie kod zwrotu. W dowolnym Paczkomacie można nadać paczkę, skanując wysłany na adres mailowy kod QR, dzięki czemu otwarta zostaje skrytka na przesyłkę.

Foto: Inpost


Leave a Reply

Your email address will not be published.