Paczkomat InPost to rozbudowany system skrytek pocztowych funkcjonujący na terenie całej Polski i wielu innych krajów, takich jak Wielka Brytania, Francja, Włochy czy Węgry. Dzięki nim można wysyłać i odbierać paczki przez siedem dni w tygodniu o dowolnej porze.

Paczkomaty zwykle zlokalizowane są w dogodnych miejscach, gdzie z łatwością można się dostać pieszo i samochodem, na przykład przy stacjach benzynowych, dworcach czy sklepach. Rozwiązanie na miarę naszych czasów, kiedy większość ludzi żyje w pędzie i nie rzadko zwalnia tempo, cieszy się wielką popularnością.

Obsługa Paczkomatów jest intuicyjna, a polecenia pojawiające się na ekranie wyróżniają się przyjaznym tonem, na co użytkownicy zwracają wielką uwagę. Jakie są sposoby na nadanie paczki w Paczkomacie i jak się do tego zabrać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Paczkomat – przygotowanie przesyłki

Przygotowanie paczki do wysyłki to pierwszy krok, który powinien być uzależniony od zawartości paczki. Przesyłany przedmiot powinien być w optymalny sposób zabezpieczony przez zniszczeniem w trakcie transportu, dzięki czemu dotrze do odbiorcy w takim samym stanie, w jakim opuścił pierwszy adres.

W przypadku wysyłania drobiazgów najczęściej wystarczą koperty bąbelkowe dodatkowo podklejone taśmą. Większe przedmioty warto wysyłać w kartonach. Jeśli w paczce jest zbyt wiele wolnej przestrzeni, a wysyłany przedmiot nie jest stabilny i mógłby ulec uszkodzeniu, warto wypełnić karton poduszkami powietrznymi, papierem lub innymi wypełniaczami, które zajmą pozostałe miejsce i unieruchomią przedmiot w kartonie. Paczka powinna być zabezpieczona nie tylko po to, aby uniemożliwić uszkodzenie jej zawartości, ale również, aby jej zawartość nie uszkodziła innych przewożonych paczek. Dopiero wówczas można przejść do sposobu nadawania, a więc zdecydować czy na paczce znajdzie się etykieta, czy też nie.

Nadanie paczki w Paczkomacie z etykietą – krok po kroku

Nadawanie paczek w Paczkomacie jest bardzo proste.

 1. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę InPost i wybór opcji odbioru paczki – w PaczkoPunkcie, Paczkomacie lub też za pośrednictwem kuriera.
 2. Kolejny krok to również wybór maksymalnego rozmiaru paczki – do wyboru są 3 gabaryty
 3. Na stronie należy uzupełnić dane swoje oraz odbiorcy, a następnie użytkownik zostanie automatycznie przekierowany na stronę eCard, gdzie można opłacić przesyłkę.
 4. Po wyborze preferowanego sposobu płatności, wygenerowana zostaje etykieta, którą można pobrać w formacie PDF i wydrukować.
 5. Etykietę należy dociąć nożyczkami, przykleić za pomocą taśmy na paczce.
 6. Z przygotowaną paczką można udać się do najbliższego Paczkomatu, a jeśli ktoś nie wie, gdzie się on znajduje, to na stronie Inpost – https://inpost.pl/znajdz-paczkomat można znaleźć mapkę z aktualną listą Paczkomatów w pobliżu danej lokalizacji.
 7. Na ekranie należy wybrać opcję „Nadaj paczkę”, a następnie wybrać wariant „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”.
 8. Po zeskanowaniu kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie, otworzy się jedna ze skrytek, do której można włożyć paczkę.

Bardzo podobnie proces ten działa w przypadku wysyłania opłaconych już paczek na przykład ze pośrednictwem takich serwisów jak Vinted, w których to kupujący opłaca przesyłkę. Wówczas po sprzedaży w aplikacji generuje się wypełnioną już etykietę, którą należy przekleić na paczce i postępować tak jak to opisano wyżej.

Nadanie paczki w Paczkomacie bez etykiety – krok po kroku

Nadawanie paczek w Paczkomacie bez etykiety to stosunkowo nowa opcja, która usprawnia proces wysyłania i jest szczególnie ceniona przez osoby, które nie mają drukarki.

 1. W przypadku nadawania paczki bez etykiety w aplikacji należy wybrać opcję „Nadaj”, a następnie uzupełnić wymagane dane.
 2. Następnie należy opłacić nadanie wybraną przez siebie metodą
 3. W aplikacji pojawi się składający się z dziewięciu cyfr kod oraz kod QR.
 4. Na ekranie Paczkomatu należy wybrać opcję „Nadaj paczkę” i zeskanować znajdujący się w aplikacji kod QR lub wprowadzić 9-cygrowy kod wygenerowany wcześniej.
 5. W rezultacie w Paczkomacie otworzy się odpowiednia skrytka w której umieszczamy paczkę.

Zdjęcia: Inpost, Freepik


Leave a Reply

Your email address will not be published.