Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w ostatnim kwartale roku 2022 w Polsce działało 2,62 miliona firm. Ale czy każda z nich jest godna zaufania? Większość to poważne przedsiębiorstwa, z którymi warto podjąć współpracę, ale w liczbie tej nie braknie także podmiotów, które pozostają z prawem na bakier. Dlatego też wszelkie transakcje z potencjalnymi kontrahentami należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem danych firmy. Na szczęście obecnie możemy dokonać tego online, wyszukując firmę przy użyciu NIP.

Dlaczego warto sprawdzić firmę? Biała lista podatników VAT

Ostrożność to cecha wyjątkowo przydatna w biznesie. Nieuczciwy kontrahent może narazić firmę na spore straty, ale także na niebagatelne konsekwencje prawne. Przykłady można tu mnożyć. Wystarczy, że firma, z którą prowadzimy transakcje, zalega z płatnościami VAT. Nie wszyscy mają świadomość, że proste wyszukiwanie firm po NIPie może wówczas uratować ich przedsiębiorstwo od współodpowiedzialności za powstałe zaległości!

W myśl przepisów obowiązujących od 2019 roku, każdy przedsiębiorca uiszczający fakturę na kwotę przewyższającą 15.000 złotych musi uprzednio sprawdzić rzetelność swojego kontrahenta przy użyciu białej listy podatników VAT, prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. W wykazie tym, dostępnym nieodpłatnie online, można znaleźć szereg informacji o firmie oraz jej statusie jako podatnika VAT.

Będzie to m. in. nazwisko właściciela, nazwa firmy i jej adres. Na białej liście można też sprawdzić NIP, KRS i REGON oraz aktualne dane o tym, czy firma jest faktycznie zarejestrowana jako płatnik VAT, czy nie została wykreślona, a jeśli tak, to z jakiego powodu. Najważniejszy z punktu widzenia transakcji finansowych z danym podmiotem jest wpisany na białą listę numer konta – tylko ten numer należy uznawać za oficjalny przy opłacaniu faktury.

Jak znaleźć firmę po numerze NIP?

Dysponując niewielką liczbą informacji o danym przedsiębiorstwie, trudno przekonać się na pewno, czy planowana współpraca okaże się perspektywiczna. Jednak dane tego typu, w Polsce dostępne są zupełnie jawnie, i nic nie stoi na przeszkodzie, by je odszukać i poddać analizie. Jednym z najprostszych narzędzi, które możemy wykorzystać, aby się im przyjrzeć, jest bez wątpienia wyszukiwarka NIP. Numer identyfikacji podatkowej jest niepowtarzalny dla każdej firmy, a od 2011 roku nadaje się go wyłącznie przedsiębiorstwom. Wystarczy go znać, a wszelkie inne dane firmowe zgromadzimy w mgnieniu oka.

Wyszukiwanie firm po NIPie jest prostym i intuicyjnym procesem.

Możemy z niego skorzystać zarówno w obrębie wykazu czynnych podatników VAT, jak i na wielu innych stronach rządowych oraz prywatnych. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają w tym celu z wyszukiwarki w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Wyszukiwarka NIPów CEiDG znajduje się pod adresem https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx. Nie jest potrzebne logowanie ani podawanie żadnych własnych danych. Wystarczy tylko NIP, który powinien znajdować się na każdej fakturze, by system wyświetlił pełne dane o prowadzonej przez dany podmiot działalności gospodarczej.

Wyszukiwarka NIP

Wyszukiwarka NIP

Narzędzia online, które umożliwiają sprawdzenie firmy po NIP’ie

Poza wspomnianą wyżej bazą danych CEiDG istnieje szereg innych wiarygodnych narzędzi, dzięki którym łatwo będzie prześwietlić dane przedsiębiorstwo, posługując się NIPem. Co więcej, jeśli dysponujemy tylko innego typu danymi – nazwą firmy, adresem, numerem REGON – na stronach rządowych uda nam się także sprawdzić NIP, o ile go nie znamy.

Wyszukiwanie firm po NIPie jest możliwe m. in. w Bazie internetowej REGON, rejestrującej polskie podmioty gospodarcze (https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx) oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym (https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/). Zwłaszcza ta ostatnia wyszukiwarka bywa niezastąpiona – dowiemy się z niej na przykład, jak wygląda sytuacja finansowa firmy, czy przechodzi ona restrukturyzację albo rozpoczęła postępowanie upadłościowe.

Samo wyszukiwanie opinii o firmie w Sieci to znacznie za mało, jeśli myślimy o współpracy z nią na wielką skalę. Nawet przedsiębiorstwo, które znalazło się w dużych tarapatach, może ciągle utrzymywać przekonujący wizerunek marketingowy. Dlatego też kolejna niezbędna wyszukiwarka NIPów i innych danych to Rejestr BIG, dzięki któremu sprawdzimy, czy firma potencjalnego kontrahenta nie jest zadłużona.

W jaki sposób możemy sprawdzić, czy firma nadal istnieje?

Informacje o statusie prawnym i podatkowym firmy są niewątpliwie kluczowe, ale poszukiwania na tym polu warto zacząć od jeszcze bardziej podstawowych kwestii. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i indywidualni konsumenci padają niekiedy ofiarą nieuczciwych podmiotów, które utrzymują aktywną działalność gospodarczą mimo zamknięcia firmy w obliczu prawa. To kolejny z powodów, dla których weryfikacja kontrahentów przed podjęciem wraz z nimi zobowiązań o daleko idących skutkach jest tak istotna.

Czy istnieje szybki sposób, aby sprawdzić, czy firma ciągle działa, płaci podatki i ma prawo zawierać umowy z innymi przedsiębiorstwami? Jak najbardziej, i choć możemy takie poszukiwania zlecić zewnętrznej firmie zbierającej dane, nie jest to wcale konieczne. Tu również niezastąpione okaże się wyszukiwanie firm po NIPie. Dzięki niemu z łatwością przekonamy się o statusie danego podmiotu samodzielnie, odnajdując go w rejestrze CEiDG lub też KRS.

Rejestr CEiDG zawiera nie tylko datę rozpoczęcia działalności przez danego przedsiębiorcę, ale także jego status. Jeśli firma okaże się nieaktywna z powodu zawieszenia lub wyrejestrowania działalności, ta informacja na pewno będzie widoczna w CEiDG. W przypadku spółek prawa handlowego należy natomiast skorzystać z KRS – tam również odnotowywane są daty rozpoczęcia i zakończenia lub zawieszenia działalności. Korzystając z takich środków ostrożności, znacznie łatwiej będzie uchronić się przed zgubnym w skutkach wyborem nieuczciwego kontrahenta.

Przydatne linki:

  • https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/
  • https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
  • https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.asp
  • https://www.big.pl/uslugi/sprawdz-swoja-firme.html


Leave a Reply

Your email address will not be published.