Internet daje niesamowite możliwości zarobku, które były nie do pomyślenia jeszcze dwadzieścia lat temu. Niestety nie każdy jest w stanie odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości, ponieważ z wiekiem coraz trudniej jest adaptować się do nowych technologii i nadążać za trendami. Jednak jeśli masz trzynaście lub czternaście lat (albo więcej), to nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu.

Jako nastolatek z powodzeniem zarobisz w Internecie sumy, które pozwolą Ci kupić markowe ubrania, zapłacić za bilety na koncerty czy chociażby częściowo pokryć koszty wakacyjnych wyjazdów. Zresztą sam już zdecydujesz co zrobić z zarobionymi pieniędzmi. Najbardziej istotne jest to jak zarabiać przez internet w wieku 13-14 lat?

Zarabianie na grach (np. Twitch)

Dorośli użytkownicy Internetu są zaskoczeni tym, że można zarabiać na grach online. Jednak prawda jest taka, że streamerzy są w stanie zarabiać całkiem dobre pieniądze za udostępnianie na żywo swoich rozgrywek online. Oczywiście aby to się udało, musisz przede wszystkim umieć zaprezentować grę w ciekawy i niebanalny sposób, dodając śmieszne komentarze i ogólnie dbając o to, by rozbawić swoją publikę. Błyskotliwe i śmieszne żarty z pewnością przyciągną oglądających.

Platformy typu Twitch umożliwiają streaming w zasadzie dowolnego contentu, także zastanów się w czym jesteś dobry i spróbuj wyciągnąć jak najwięcej ze swoich talentów. Dobrzy streamerzy uzyskują także sponsorów, którzy płacą im za promocję konkretnych produktów. Jest to dodatkowe źródło gotówki w tym modelu biznesowym. Jeśli masz konto w banku (a można je mieć mając poniżej osiemnastu lat, jednak musisz je założyć razem ze swoim rodzicem lub prawnym opiekunem), to wówczas wystarczy że podasz je sponsorowi oraz wprowadzisz w swoim profilu Twitch. Streamować możesz także za pomocą YouTube’a, jednak na tym serwisie trzeba mieć o wiele bardziej rozbudowane konto, aby się przebić ze swoimi treściami, także Twitch wydaje się być dużo bardziej odpowiedni dla początkujących streamerów.

Klikanie reklam

Inny sposób na to jak zarabiać w wieku 13-14 lat przez internet to klikanie reklam. W przypadku tej formy zarobku możesz otrzymać wynagrodzenie na swoją kartę SIM w telefonie. Zatem jeśli nie masz telefonu na abonament, to klikanie reklam może być świetnym sposobem na to, abyś już nigdy nie musiał płacić za zasilenie swojej karty w telefonie. Działa to w ten sposób, że rejestrujesz konto w serwisie oferującym zarobek na klikaniu w reklamę. Każda osoba wypłacająca Ci pieniądze za kliknięcie w reklamę sama otrzymuje wynagrodzenie od reklamodawcy. A więc dzieli się z Tobą przychodem, i w ten sposób zarabiacie oboje. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób zarobku, którym możesz się zająć jeśli masz dużo wolnego czasu.

Oczywiście ta forma zarabiania ma swoje ograniczenia, ponieważ w danym czasie uda Ci się kliknąć tylko w ograniczoną ilość reklam. Jednak w ciągu kilku godzin powinno Ci udać się zarobić chociażby kilkanaście złotych. Dla dorosłych nie są to duże sumy, jednak w przypadku nastolatka mogą istotnie zasilić Twoje kieszonkowe i pokryć koszty chociażby biletów do kina. Jest to dobra i skuteczna praca dla nieletnich przez internet, która nie budzi żadnych wątpliwości prawnych.

Prowadzenie kanału na Youtube

Jeśli jesteś nastawiony na zainwestowanie swojego czasu w tworzenie contentu video, wówczas możesz pomyśleć o zarabianiu poprzez serwis YouTube. Tu jednak, dopiero po odpowiedniej inwestycji czasu uda Ci się zarobić cokolwiek na YouTube. Po czasie czasie jednak może okazać się on o wiele bardziej przychodowym kanałem niż te opisane powyżej. Dlaczego tak jest? Ponieważ wypłaty z kliknięć w reklamy są niewielkie (jedno kliknięcie to często mniej niż dziesięć gorszy). Jednak jeśli uda Ci się rozwinąć kanał, to wówczas zarobki będą sukcesywnie rosnąć, ponieważ coraz większa liczba osób będzie oglądać Twoje treści.

Z pewnością wiesz o tym, że wiele osób zbudowało swoje kariery w oparciu właśnie o tę platformę. Zatem jeśli czujesz się swobodnie przed kamerą i masz dużo pomysłów na tworzenie treści, wówczas zdecydowanie powinieneś zacząć prowadzić swój kanał, który z czasem zacznie procentować w formie zarobków z reklam czy współprac ze znanymi markami.

Social media

Oprócz zarobków na prowadzeniu kanału na YouTube możesz także zarabiać na innych serwisach społecznościowych. Instagram czy TikTok to idealne kanały, na których może zarobić młody twórca treści, ponieważ starsze osoby nie mają pojęcia, jak tworzyć atrakcyjne treści na tych platformach. Zacznij zatem rozbudowywać swój profil, dodawać angażujący content i zbierz szeroką publikę, gotową follołować Twój profil.

W przypadku mediów społecznościowych istotna jest cierpliwość, śledzenie nowych trendów, szybkie reagowanie na wszelkie wydarzenia oraz dobre rozumienie algorytmu danej platformy. Dobrze jest zawsze tworzyć treści, które później będą planowane przez platformę, na której publikujesz. W innym wypadku możesz włożyć bardzo dużo wysiłku w produkcję treści, ale nadal stać w miejscu jeśli chodzi o liczbę wyświetleń czy osób śledzących Twój profil. Jeśli traktujesz publikację jako zabawę, to będzie ok, jednak jeśli chcesz zarobić na swoim profilu, wówczas powinieneś pomyśleć o tym jak go skutecznie rozwijać i zwiększać oglądalność.

Sprzedawaj prawa autorskie do Twoich treści

Możesz także pisać teksty na zlecenie czy tworzyć muzykę (np. popularne jingle) lub grafikę i ją sprzedawać. W zasadzie każdą formę treści możesz sprzedać w odpowiednim serwisie, który będzie łączyć twórców z kupującymi. Możliwe, że do wypłacenia pieniędzy z takiego konta będziesz potrzebował dorosłego prowadzącego firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą. Możesz także zbierać pieniądze na takim koncie i wybrać je gdy ukończysz osiemnaście lat i będziesz mógł legalnie podpisać umowę o dzieło lub umowę zlecenie z daną platformą. Wszystko zależy od tego, jakie masz cele, ile chcesz zarobić i jak szybko potrzebujesz tych pieniędzy.

Czy warto zarabiać przez Internet?

Internet rozwija się niesamowicie szybko i jest najbardziej przyszłościowym medium. Dobre rozumienie jego mechaniki, trendów w mediach społecznościowych i umiejętność tworzenia angażujących treści to cenne umiejętności na rynku pracy. Zatem jeśli mając dopiero naście lat nie uda Ci się zarobić dużych pieniędzy w sieci, to z czasem zdobyte w ten sposób umiejętności pozwolą Ci podjąć dobrze płatną pracę.


Leave a Reply

Your email address will not be published.