Jeśli myślimy „kryptowaluta” to pierwsze co przychodzi do głowy to Bitcoin. Często na początku te dwa słowa były używane zamiennie, dziś istnieje wiele typów kryptowalut, które możemy używać. Jak więc zaczęła się historia Bitcoina? Jak można zarabiać na tej kryptowalucie i czy warto nadal ją kupować? Tego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Bitcoin — jak to wszystko się zaczęło?

Kryptowaluty nie są nową koncepcją, ponieważ pierwsze wzmianki o tym typie płatności powstały w latach 90. XX wieku. Natomiast szczyt koncepcji zdecentralizowanego systemu płatności rozwinął się po kryzysie finansowym w latach 2008-2009. Pierwszy raz o Bitcoinie można było usłyszeć na początku 2009 roku, kiedy anonimowy użytkownik lub grupa użytkowników pod nazwą Satoshi Nakamoto opublikował manifest pt. Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer.

Od tego czasu można było używać Bitcoina jak tradycyjnej waluty i płacić za wszystkie produkty i usługi. Już od samego początku, założeniem twórców było wypuszczenie Bitcoinów o wartości 21 milionów, co oznacza, że jest to waluta o skończonej wartości na rynku. Nie można jej dodrukować jak dzieje się to w mennicach państwowych. Wracając do historii Bitcoina, początek 2009 roku to pierwsze wykopane monety, które mogły posłużyć do płatności. Kilka miesięcy później nastąpił debiut na giełdzie, ale ważniejszym wydarzeniem była pierwsza transakcja.

22 maja 2010 roku za 2 pizze zapłacono 10 tysięcy bitcoinów, które w tamtym czasie były warte 40 dolarów. Gdyby właściciel pizzerii zachował 10 tysięcy bitcoinów i wymienił po najlepszym kursie, uzyskałby wtedy 200 milionów dolarów.

Początkowa cena Bitcoina

Posiadanie bitcoinów nie należy do najprostszych czynności i form pozyskiwania środków finansowych. Aby zdobyć tę walutę, należy użyć mocy obliczeniowej swojego komputera, aby wykopać monety. Na początku było to dość proste, ale z czasem dopisywanie kolejnych linijek kodu szybciej niż inni użytkownicy wymagało zakupienia specjalistycznego sprzętu. Początkowa cena Bitcoina była niewielka, ponieważ kryptowaluty nie były popularnym rozwiązaniem i posiadała wielu zwolenników i przeciwników, a dodatkowo wymagała użycia wiedzy z zakresu matematyki i programowania. Podczas pierwszej sesji giełdy Mt. Gox oszacowano wartości 1 bitcoina na 0,05 dolara. Niestety duża popularność wywróciła giełdę Mt. Gox, która w 2014 roku ogłosiła upadłość, a zainteresowanie kryptowalutami zdecydowanie zmalało.

Najwyższe historyczne notowania cenowe BTC

Notowania cenowe Bitcoina osiągały wysokie pułapy, ale też spektakularne upadki. Gra na giełdzie zawsze wiąże się z ryzykiem, raz możemy zyskać, a raz stracić i tak było też w przypadku Bitcoina.

Najwyższy poziom, jaki osiągnęła ta kryptowaluta to 261 tysięcy złotych i było to w listopadzie 2021 roku.

Notowania giełdowe bitcoina na drugą połowę stycznia 2023 roku to 99 tysięcy złotych. Natomiast wahania pomiędzy rozpoczęciem sesji na giełdzie a jej zakończeniem to około 2 tysięcy złotych. Obecnie Bitcoin osiąga systematyczne wzrosty wartości na giełdzie, ale zawsze należy liczyć się ze spadkami, dlatego, jeśli decydujesz się inwestować w kryptowaluty, to codziennie należy monitorować zmianę notowań.

Jak zarabiać na Bitcoinie?

Inwestowanie to sztuka zarabiania, dlatego warto przyjrzeć się sposobom na zarabianie na podstawie kryptowalut:

  1. Sprzedaż kryptowaluty po wyższym kursie – Bitcoin jest już wykopany w 90%, co oznacza, że 19 milionów jest już w obiegu. Warto wykopywać i sprzedawać kryptowaluty, gdy na rynku jest hossa.
  2. Zakup kryptowaluty na jednej giełdzie i sprzedaż z zyskiem na drugiej giełdzie – to działanie nazywamy arbitrażem
  3. Zakup innej kryptowaluty za pomocą Bitcoina i sprzedaż, gdy druga kryptowaluta osiągnie większy zysk – jest to dobre rozwiązanie, gdy chce się zakupić kryptowalutę o mniejszej wartości, a następnie obserwowanie jej notowań na giełdzie.

Są to trzy podstawowe pomysły, które możesz zrealizować, aby osiągnąć zysk na swoich dotychczasowych działaniach. Osiąganie odpowiedniego zysku jest szczególnie istotne, kiedy został zakupiony wysokiej klasy sprzęt do wykopywania kolejnych Bitcoinów.

Czy nadal warto kupować BTC?

Każde działanie związane z inwestowaniem własnych środków finansowych wiąże się z ryzykiem. W pierwszej kolejności należy zadbać o swoją edukację, a następnie należy rozpocząć grę na giełdzie lub wykopywanie Bitcoinów. Obecnie do wykopania jest 10% wartości tej kryptowaluty, co oznacza, że jeśli nie miałeś wcześniej styczności z wykopywaniem Bitcoina, to musisz zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, który przez kilka lub kilkanaście dni będzie nadpisywał kolejne warstwy kodu.

Kryptowaluty zrewolucjonizowały płatności, dlatego coraz więcej miejsc udostępnia możliwość płatności Bitcoinami. Wiele osób obawia się również bańki spekulacyjnej, kiedy wartości kryptowaluty rośnie do nienaturalnych rozmiarów, a następnie upadnie z hukiem. Wystarczy, że gracze rynkowi posiadający sporą część Bitcoinów zdecydują się na wymianę kryptowaluty na realne pieniądze. Wtedy cały kurs Bitcoina spada w zastraszającym tempie. Jedyną słuszną sugestią na temat inwestowania jest to, że należy podejmować racjonalne decyzje i dywersyfikować swój portfel inwestycyjny.

W jaki sposób można kupić Bitcoina za złotówki?

Bitcoina można kupić jedynie na giełdach kryptowalut, nie ma innego bezpiecznego miejsca na zakup. Natomiast należy uważać na strony, które potencjalnie wyglądają jak giełdy, ale nimi nie są. Korzystaj jedynie ze sprawdzonych stron, które mają odpowiednie zabezpieczenia oraz certyfikaty ssl. Giełdy, na których w bezpieczny sposób możesz kupić bitcoina lub inne kryptowaluty w polskich złotych to Zonda.

Oczywiście istnieją inne giełdy, które obsługują waluty takie jak dolar amerykański, frank szwajcarski, euro czy funt brytyjski i są nimi m.in. Biance, Coinbase, czy Kraken. Zanim przystąpisz do inwestycji, należy założyć konto na wybranym profilu giełdy kryptowalut oraz zweryfikować swoje dane. Następnie przechodzisz do ustawień profilu inwestora i do pierwszej transakcji na giełdzie. Każda z tych stron oferuje swoim klientom dostęp do wielu różnych kryptowalut, a także udostępnia statystyki dotyczące pracy twojego kapitału. Warto również zajrzeć do sekcji edukacyjnej, która wspiera Cię w drodze do większych inwestycji. Pamiętaj, że tylko ty ponosisz odpowiedzialność za swoje działania na giełdzie, dlatego przygotuj się również na straty finansowe.

Rynek kryptowalut zdecydowanie przyspieszył w swoim rozwoju tuż po kryzysie finansowym w 2008 i 2009 roku. Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, którą poznał świat, ale teraz jest ich zdecydowanie więcej. Warto zainteresować się rynkiem kryptowalut, ponieważ zainteresowanie nimi wciąż rośnie i pewnie będzie jeszcze rosło. Należy z rozwagą podejmować decyzje o inwestycjach i dywersyfikować inwestycje w swoim portfelu. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy z obszaru inwestycji na giełdzie oraz o kryptowaluta, aby w przypadku podjęcia decyzji o inwestycji w Bitcoina być przygotowanym na każdy scenariusz. Giełda jest nieprzewidywalnym miejscem, dlatego czasem może zdarzyć się starta i musisz być na nią przygotowany.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym sposobie pomnażania pieniędzy, przeczytaj nasz przewodnik o kryptowalutach dla początkujących.


Leave a Reply

Your email address will not be published.