Javascript to jeden z najpopularniejszych języków programowania i od lat nie znika z czołówki różnych rankingów. Co ciekawe, zapotrzebowanie na specjalistów znających Javascript będzie również rosło z każdym rokiem, ponieważ pojawia się coraz więcej stron internetowych oraz aplikacji internetowych, które są tworzone z zastosowaniem tego języka programowania.

Z tego artykułu dowiesz się jak powstał Javascript, gdzie jest stosowany oraz jak rozpocząć naukę tego języka programowania. Na koniec przeczytasz również o możliwościach pracy oraz zarobkach na różnych szczeblach kariery.

Javascript — trochę historii

Javascript powstał w 1995 roku i został stworzony przez Brendana Eicha, amerykańskiego programistę, który pracował dla Netscape Communications. Brendan chciał wstawić interpreter skryptów języka programowania Scheme w Netscape Navigator, czyli jednej z popularniejszych przeglądarek internetowych w latach 90. XX wieku. Poprzez swoje działania chciał wprowadzić większą dynamikę do stron internetowych. W tamtym momencie każda strona internetowa wyglądała tak samo i niczym się nie wyróżniła, co więcej była to dość stateczna forma, zupełnie inna niż te, które znamy dzisiaj. Zaproponowana przez Brendana składnia języka Scheme nie spodobała się firmie, a co więcej została uznana za mało atrakcyjną.

Sugestią władz firmy Netscape Communications było stworzenie języka programowania, który będzie przypominał Javę. Zgodnie z tymi sugestiami w 10 dni powstał skryptowy język programowania nazwany Mocha, a następnie LiveScript. Następnie doszło do współpracy pomiędzy firmą Netscape Communications a Sun Microsystems i to wtedy powstała ostateczna nazwa, jaką znamy do dziś, czyli Javascript.

Główne zastosowanie Javascript

Zastosowanie języku Javascript jest bardzo szerokie, bo tak naprawdę w Internecie jesteśmy nim otoczeni z każdej strony. Żadna strona internetowa nie powstanie, jeśli nie zostanie zastosowany w niej ten język programowania. Javascript jest używany podczas tworzenia stron WWW, ponieważ zapewnia jej interaktywność i ruchomość, a także wspiera obsługę zdarzeń, walidację formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych na stronach internetowych. Co więcej, język Javascript może też być także wykorzystywany do tworzenia gier w przeglądarkach internetowych. Szerokie zastosowanie Javascript, a także to, że jest niezbędny do tworzenia nowych stron internetowych powoduje, że liczba nowych kursantów cały czas jest na wysokim poziomie, a jak zacząć programować w tym języku?

Jak zacząć programować w Javascript?

Javascript jest oceniany jako dość łatwy i przyjemny do nauki język programowania. Wiele osób, zaczyna swoją przygodę z programowaniem właśnie od niego, ponieważ, do pisania kodu wystarczy tylko notatnik oraz przeglądarka. Natomiast głównym problemem dla osób początkujących jest to, że istnieje wiele różnych przeglądarek od Internet Explorer, przez Chrome aż po Safari, a użyty kod może działać inaczej w każdej z tych przeglądarek. Warto poznać podstawy Javascript poprzez filmiki instruktażowe na kanałach YouTube lub w książkach o podstawach danych języków programowania.

Wcześniejsze zapoznanie się z tematem, nawet teoretyczne pomoże Ci podjąć decyzję o dalszej nauce. Jeśli jesteś przekonany, że chcesz nauczyć się tego języka programowania to warto skorzystać z szerokiej oferty kursów JS zarówno tych stacjonarnych, jak i zdalnych. Nauka Javascript odbywa się w kilku blokach od postaw teoretycznych, przez poznanie kodu, aż po praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Podczas kursu Javascript będziesz mógł poznać również wspierające frameworki oraz biblioteki, które wskażą Ci kolejne punkty twojej nauki.

Jaki program do programowania na początek?

Na początek nie warto zbyt wiele czasu, energii oraz pieniędzy poświęcać na zakup dostępu do drogich programów do nauki programowania w Javascript. Na początek, wystarczy Ci tylko notatnik oraz dostęp do najważniejszych i najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Natomiast, jeśli chcesz przekonać się jak można pracować z kodem Javascript, to obecnie najpopularniejszymi programami są Visual Studio Code, Webstorm, Atom, Sublime Text 3.

Czy Javascript jest językiem trudnym do nauki?

Javascript jest uznawany za bardzo łatwy język do rozpoczęcia nauki programowania. Nie potrzebujesz zaawansowanej wiedzy i narzędzi, ponieważ całość kodu składa się z prostych i powtarzalnych elementów. Jedynym wyzwaniem mogą okazać się zmiany, jakie będziesz musiał wprowadzać w kodzie ze względu na różne rodzaje przeglądarek. Natomiast, ich twórcy chcą jak najbardziej standaryzować swoje wymagania oraz funkcjonalności, tak aby tworzenie stron internetowych za pomocą kodu JS było, jak najmniej skomplikowane. Język programowania Javascript jest również językiem jednowątkowym, a to oznacza, że w określonym czasie może wydarzyć się tylko jedna operacja, co może być problematyczne podczas tworzenia bardziej skomplikowanych stron lub aplikacji. Niemniej jednak wybór Javascript jako początku swojej kariery zawodowej w IT możemy uznać za właściwy.

Ile zarabia programista JavaScript?

Zarobki specjalistów z obszaru znajomości technologii Javascript różnią się między sobą w zależności od posiadanego poziomu doświadczenia. Początkowe zarobki Młodszego Specjalisty (Juniora) to wynagrodzenie rzędu 4900 – 8500 zł brutto. Na takie zarobki mogą liczyć osoby po odbytym stażu lub osoby z kilkumiesięcznym doświadczeniem. Ofert pracy dla osób poszukujących pracę bez doświadczenia nie jest zbyt dużo, a musimy pamiętać, że pracodawca będzie chciał zweryfikować posiadaną wiedzę teoretyczną poprzez test lub zadanie.

Osoby bez doświadczenia lub z niewielkim doświadczeniem powinny zadbać o swoje portfolio projektów na Githubie. Podczas kursu JS z pewnością pojawiają się zadania praktyczne, które warto udokumentować. Kolejną grupą osób są specjaliści o średnim doświadczeniu tzw. Midzi. Na tych stanowiskach wynagrodzenie może sięgać poziomu 10000 zł a 15000 zł brutto. Ofert pracy dla osób ze średnim doświadczeniem w obszarze Javascript jest stosunkowo najwięcej. Ostatnia grupa to pracownicy z największym doświadczeniem, czyli Eksperci. Na tych stanowiskach można osiągnąć wynagrodzenie sięgające 14500 a 20500 zł brutto. Liczba ofert pracy na stanowiskach Seniorskich jest porównywalna do liczby ofert na stanowiska Juniorskie.

Jak nauczyć się JavaScript?

Nauka programowana w Javascript może być twoim pierwszym krokiem w budowaniu kariery zawodowej w IT. W każdym momencie możesz rozpocząć naukę samodzielnie lub skorzystać z szerokiej oferty kursów stacjonarnych, lub zdalnych, które oprócz teorii umożliwią Ci sprawdzenie swoich umiejętności w realnych projektach. Oto kilka pozycji, na które warto zwrócić uwagę:

  • Ekosystem JavaScript wprowadzenie. Poradnik polecany wszystkim osobom które zaczynaja swoją przygodę z językiem Javascript. Zawiera obszerną wiedzę na temat tworzenia nowoczesnych aplikacji webowych.
  • Kurs HTML i JavaScript praktyczne projekty – kurs pozwalający rozwinąć swoje umiejętności pracy z HTML5 i JavaScript. Ppozycja szczególnie pomocna dla osób, które chciałyby tworzyć jeszcze bardziej atrakcyjne witryny internertowe dla swoich klientów

Pamiętaj, że zanim rozpoczniesz poszukiwanie pracy, musisz zadbać o swoje portfolio projektowe na Githubie, aby dobrze zaprezentować się podczas rozmowy rekrutacyjnej z przyszłym pracodawcą. Nie czekaj, bo nigdy nie będzie dobrego momentu na rozpoczęcie nauki! Ten moment jest właśnie teraz!


Leave a Reply

Your email address will not be published.