E-booki bez wątpienia zrewolucjonizowały świat książek i branżę wydawniczą. Dzięki nim niezależni autorzy i pasjonaci pisania mogą znacznie łatwiej dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Co ciekawe, książkę w wersji elektronicznej może stworzyć niemal każdy. Sprawdź, co warto wiedzieć o pisaniu i wydawaniu własnych e-booków.

Własny e-book – jak do tego podejść?

Napisanie własnego e-booka może być naprawdę fascynującym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem. W osiągnięciu sukcesu może pomóc odpowiednie podejście do procesu tworzenia książki. Przede wszystkim należy zacząć od zadbania o odpowiednią ilość czasu na pisanie, a także przygotowania stanowiska pracy. Następnie można skupić się już wyłącznie na kwestiach związanych z pisaniem własnego e-booka.

W trakcie pisania warto być dla siebie wyrozumiałym, ale starać się przy tym zachować regularność w pisaniu. Nie należy też zbytnio przejmować się tym, że pierwsza wersja książki nie jest idealna. Ponadto warto przygotować się na krytykę, która może pojawić się ze strony wydawnictwa, korektorów, recenzentów czy też czytelników. Choć niekiedy napisanie e-booka może być spełnieniem marzeń, to należy jednak zadbać o swoje zarobki z tego przedsięwzięcia i twardo negocjować swoje warunki czy też uważnie czytać umowy przed podpisaniem.

Własny e-book – od pomysłu, przez tekst i korektę po grafikę

Choć wydanie własnego e-booka może wydawać się sporym wyzwaniem, to w rzeczywistości wcale nie musi być trudnym przedsięwzięciem. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku dobry plan i skuteczna jego realizacja. Przed rozpoczęciem tworzenia książki warto dobrze przemyśleć wybór tematu. Najłatwiejszą opcją jest postawienie na obszar, w którym ma się wiedzę i doświadczenie. W ukończeniu projektu może pomóc też pisanie o rzeczach, które są pasją bądź hobby autora. Należy także się zastanowić, co może przypaść do gustu potencjalnym czytelnikom.

E-book spis treści

Kolejnym krokiem powinno być stworzenie planu zawartości książki i przeprowadzenie wstępnego researchu. Następnie można przejść do pisania, czyli najprzyjemniejszej i jednocześnie najważniejszej części przedsięwzięcia. Warto pamiętać o tym, że styl i język w e-booku powinny być spójne. Podczas tworzenia nie trzeba przejmować się natomiast ewentualnymi błędami czy też szczegółami książki. Na poprawki przyjdzie czas podczas edycji tekstu po zakończeniu poszczególnych rozdziałów lub nawet całej książki. Ponadto można skorzystać z usług profesjonalnego korektora.

Istotną kwestią jest także wybranie formatu, w którym zostanie opublikowany e-book. Poszczególne formaty, czyli np. EPUB, MOBI czy też PDF, umożliwiają wyświetlanie książki na różnych czytnikach. W przypadku książek z elementami graficznymi należy się upewnić, że jakość zdjęć bądź ilustracji zostanie zachowana po publikacji. Ponadto warto poświęcić nieco czasu na zaprojektowanie okładki. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług specjalisty.

Czy istnieje program do tworzenia e-booków?

Obecnie tworzenie e-booków jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście bądź nawet kilka lat temu. Autorzy mogą bowiem korzystać z wielu przydatnych narzędzi, które znacząco usprawniają pracę. Do stworzenia prostych e-booków z pewnością wystarczą popularne edytory tekstów, czyli np. Microsoft Word lub Google Docs. Te programy pozwalają na pisanie i formatowanie treści, a także wyeksportowanie książki do wybranego formatu np. PDF lub EPUB. Podczas procesu tworzenia książki w wersji elektronicznej można jednak skorzystać również z innych popularnych programów. Można znaleźć zarówno płatne, jak i darmowe oprogramowanie.

Na pewno warto zwrócić uwagę na takie programy jak:

  • Canva
  • Reedsy
  • Adobe InDesign
  • Microsoft PowerPoint lub Google Slides
  • iBooks Author (wyłącznie dla właścicieli MacBooków)
  • LucidPress
  • Kindle Create
  • Scrivener
  • Sigil

Pamiętaj, że wybór programu do tworzenia e-booków zależy od Twoich indywidualnych preferencji, potrzeb i umiejętności technicznych. Przed rozpoczęciem pracy nad książką w wersji elektronicznej warto przetestować różne programy. Ułatwi to znalezienie oprogramowania, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Gdzie sprzedawać własnego e-booka?

Niezwykle ważną kwestią podczas pracy nad e-bookiem jest oczywiście sprzedaż gotowego dzieła. W dzisiejszych czasach autorzy elektronicznych książek mogą liczyć na naprawdę szeroki wybór opcji. Przede wszystkim można zdecydować się na założenie własnego sklepu internetowego. Należy jednak pamiętać o tym, że pomimo pełnej niezależności i maksymalnego czerpania zysków jest to dość wymagające przedsięwzięcie.

sklep z e-bookiem

Wielu twórców decyduje się obecnie na publikacje e-booka na jednej z popularnych platform. Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem takiego miejsca jest Amazon Kindle Direct Publishing (KDP). Utworzenie konta w serwisie jest bezpłatne i łatwe, a książka może dotrzeć do czytelników w niemal każdej części świata. Na polskim rynku z pewnością warto zwrócić uwagę na platformę Empik Selfpublishing. Sieć sklepów Empik często jest pierwszym skojarzeniem z zakupem książek, dlatego może to być dobre miejsce na dotarcie do potencjalnych odbiorców.

Co ciekawe, pod pewnymi warunkami można sprzedawać swoje e-booki również na Allegro. Publikacja książek elektronicznych jest też możliwa w Apple Books i Google Playbooks. Ponadto istnieje wiele innych platform sprzedażowych dla autorów. Można także spróbować zgłosić się do wydawnictwa. Dobrą opcją może być też serwis Wattpad, w którym wielu twórców początkowo udostępnia swoje dzieła. Niektórzy z nich dzięki popularności w serwisie zostali dostrzeżeni przez profesjonalne wydawnictwa.

Przed wyborem platformy warto zwrócić uwagę na politykę prowizji, warunki umowy, zasięg rynku oraz dostępne narzędzia marketingowe. Warto także się zastanowić, która platforma najlepiej pasuje do Twojego e-booka i pomoże dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją twórczością.

Jak wypromować e-booka, żeby się sprzedawał?

Odpowiednia promocja e-booka jest kluczowa dla odniesienia sukcesu na rynku wydawniczym i stania się popularnym autorem. Działania marketingowe mogą jednak mieć różną formę. W przypadku braku wiedzy w tym zakresie dobrym pomysłem może być sięgnięcie po pomoc specjalistów ds. marketingu. Warto postarać się stawiać na metody, które najlepiej odpowiadają preferencjom autora i jego potencjalnych odbiorców. Poznaj kilka skutecznych strategii, które możesz wykorzystać podczas promowania swojego e-booka:

  • Założenie konta dla autora w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram) – dodatkowe możliwości to kampanie sponsorowane, które mogą dotrzeć do czytelników zainteresowanych naszą tematyką,
  • Prowadzenie bloga i własnej strony internetowej – dobry pomysł to dodatkowa kampania SEO czy Google Ads,
  • Utworzenie konta na platformach recenzenckich (np. Lubimyczytać.pl),
  • Zdobycie rekomendacji od znanych osób,
  • Wysyłanie newslettera do osób z listy mailingowej (powiązanej np. z blogiem),
  • Organizowanie atrakcyjnych promocji, konkursów i rozdań,
  • Nawiązanie współpracy z influencerami,
  • Skorzystanie z pomocy agencji marketingowej.


Leave a Reply

Your email address will not be published.