Sklepy internetowe są jedną z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ z każdym miesiącem przybywa transakcji sprzedażowych za pomocą kanałów online. Sprzedaż w Internecie może być dla Ciebie samodzielnym biznesem lub uzupełnieniem tego istniejącego. Sprawdź, w jaki sposób możesz założyć sklep internetowy oraz jakie narzędzia będą do tego niezbędne.
Własny sklep internetowy — od czego zacząć?
Z pewnością swoją przygodę ze sprzedażą internetową należy rozpocząć od pomysłu na to, co chcesz sprzedawać. Możliwości sprzedaży jest sporo od ubrań, elektroniki, książek aż do sprzętu i dekoracje do domów i mieszkań. Zastanów się, co może być twoją niszą, sprawdź konkurencję i oferuj lepsze produkty w rozsądnych cenach. Przed oficjalnym rozpoczęciem działalności gospodarczej, warto zadbać o odpowiednich dostawców, którzy są rzetelni, a ich cena jest konkurencyjna.
Znalezienie odpowiedniej hurtowni może zająć Ci sporo czasu, ale możesz wierzyć, że warto przetestować wiele opcji. Oczywiście, jeśli chcesz sprzedawać swoje produkty, to jest to zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ odpada aspekt planowania oraz dostaw i logistyki z tym związanej. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy sklep internetowy jest uzupełnieniem sklepu stacjonarnego. Jeśli wszystkie plany związane z prowadzeniem działalności zostały uzgodnione, wtedy należy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta dotyczący założenia działalności gospodarczej. Wnioski możesz pobrać ze stron Urzędu i dostarczyć je uzupełnione w odpowiednie miejsce. Oprócz Urzędu Miasta musisz odwiedzić również Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych w celu przedstawienia dokumentów potwierdzających rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Zakup domeny internetowej
Kolejnym krokiem na drodze do założenia sklepu online jest zakup domeny internetowej. Istnieje kilka stron internetowych, które oferują zakup odpowiedniej domeny w dwóch opcjach: aukcji internetowej lub ceny gwarantowanej. W przypadku aukcji składasz swoją ofertę, a następnie sprzedający przystępuje do negocjacji. Taka pętla negocjacyjna może potrwać dłuższą chwilę. Cena gwarantowana za domenę internetową to ostateczna cena sprzedaży i nie występuje tutaj opcja negocjacji. Ceny domen wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od popularności nazwy, jak również końcówki, jaką chcesz użyć czy .pl, .com czy .eu. Sprawdź na kilku stronach równocześnie cenę domeny i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada.
Kupując całkowicie nową domenę, musisz liczyć się z tym że jej indeksacja w wyszukiwarkach trochę potrwa.
Oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego — bezpłatne rozwiązania
Wygodne prowadzenie sklepu internetowego zapewniają narzędzia pracy. Na początku drogi biznesowej obawiamy się zainwestować większe kwoty w systemu lub sprzęt, dlatego możemy skorzystać z bezpłatnych rozwiązań, które są równie dobre.
WooCommerce
WooCommerce jest to wtyczka, która umożliwia przekształcenie zwykłej strony przygotowanej w WordPress w sklep internetowy. Dostęp do WooCommerce jest całkowicie darmowy, ale nie odbiega jakością od innych, płatnych narzędzi dla sklepów online. Jest to wyjątkowo proste narzędzie, które pomoże Ci stworzyć jakościowy sklep online.
Sklep w Jak Realnie zarabiać w Internecie oparty na Woocommerce
PrestaShop
PrestaShop to platforma, która umożliwia prowadzenie sklepu internetowego. Jest to bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze narzędzie, które posiada gotowe szablony sklepów oraz inne funkcjonalności, które wspierają prowadzenie biznesu online.
Magento OpenSource
Magento OpenSource jest to otwarta platforma sprzedażowa dostępna w wersji darmowej dla każdego użytkownika na świecie. Oprócz standardowych funkcji zapewnia również możliwość rozdzielenia kanałów sprzedaży na B2B oraz B2C, a także ma możliwość integracji z wieloma innymi narzędziami.
Jak możesz zauważyć, nie musisz wydawać na początku sporych zasobów finansowych, aby stworzyć sklep internetowy. Musisz jednak w tym wypadku posiadać odpowiednie umiejętności np. w celu dokonania odpowiednich zmian w gotowym szablonie. Darmowy dostęp do narzędzi sprzedażowych daje ogromne możliwości, a jakość sklepu i doświadczeń klienta jest równie dobra.
Gotowe rozwiązania z abonamentem
Jeśli zdobyłeś już doświadczenie lub masz możliwość zainwestowania środków finansowych już na samym początku drogi biznesowej, to warto przyjrzeć się kompleksowym rozwiązaniom dla twojego sklepu online. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują kompleksowe rozwiązania od przygotowania strony internetowej aż po automatyzacje i integracje z innymi narzędziami.
Shoper
Shoper to gotowe rozwiązanie dla wszystkich osób działających w branży e-commerce. Oferuje 3 opcje abonamentowe w przystępnych cenach, a przy tym jest łatwy w obsłudze, a Ty zyskujesz wsparcie supportu IT w przypadku problemów ze stroną internetową.
Przykładowy sklep oparty na Shoper
Shoplo
Shoplo to platforma gotowych sklepów online, które możesz wykorzystać jako swój szablon. Shoplo możesz wypróbować bezpłatnie, a następnie wykupić jeden z trzech dostępnych pakietów.
eSklep
eSklep to usługa którą oferują popularny dostawca usług domen, serwerów internetowych oraz kompleksowe rozwiązania dla sklepów internetowych – firma Home.pl. Doradcy są z Tobą na każdym etapie tworzenia, a także zaproponują CI najlepsze rozwiązania, które zwiększą twoją sprzedaż, a jednocześnie zmniejszą twój czas pracy poprzez zastosowanie integracji i automatyzacji z innymi narzędziami.
Zastosowanie w swoim biznesie online gotowych rozwiązań, a także możliwość dostępu do wsparcia IT jest dużą wartością, dlatego warto rozważyć zakup pakietów na wymienionych stronach. Możesz porównać oferty i wybrać tą, która najbardziej Cię interesuje.
Modele dostawy towarów
Jeśli masz już za sobą pierwsze 4 kroki, to czas na kolejny a jest nim wybór modelu dostawy produktów. Możemy wyróżnić 3 kluczowe modele w sprzedaży online.
- Własny magazyn – jest to rozwiązanie, kiedy wynajmujesz powierzchnię magazynową i zamawiasz z wyprzedzeniem określoną liczbę produktów z nadzieją, że wszystko zostanie wyprzedane. W tym modelu musisz wziąć pod uwagę koszty przestrzeni magazynowej oraz zakup znacznej liczby produktów bez deklaracji zakupu.
- Dostawa just-in-time – jest to rozwiązanie, kiedy zamawiasz produkt dopiero w momencie potwierdzenia zakupu. Jest to rozwiązanie ryzykowne, ponieważ musisz mieć zaufanie do dostawców, a towaru nie może brakować w magazynie. W tym modelu musisz wziąć pod uwagę wynajem przestrzeni magazynowej lub wydzielenie tej przestrzeni we własnym domu oraz pozyskanie współpracy z jakościową hurtownią.
- Dropshipping — jest to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ dostawa odbywa się niejako poza Tobą. Wszystkie zlecenia sprzedaży przekazujesz do hurtowni, która dba o cały proces dostawy. Jeśli chcesz zastosować ten model, musisz zwrócić szczególną uwagę na swoją marżę oraz koszty pozyskania i współpracy z dostawcami / hurtownikami.
Wybór modelu dostawy produktów może nie być prosty, ponieważ wymaga rozważenia kilku kluczowych elementów, a także obliczenia kosztów i odpowiedniego dopasowania swojej marży. Każdy z powyższych modeli ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę.
Jak zadbać o widoczność sklepu internetowego w Internecie?
Konkurencja wśród sklepów internetowych jest ogromna. Możesz to sprawdzić, wpisując dowolne hasło z dopiskiem „sklep online” i zostaniesz zasypany wynikami wyszukiwarki. Co więc należy zrobić, aby zadbać o wysoką rozpoznawalność sklepu internetowego? Warto pomyśleć o połączeniu sklepu internetowego z mediami społecznościowymi. W zależności od grupy docelowej możesz założyć konto na Instagramie, TikTok-u lub Facebooku, gdzie będziesz promować swój sklep online.
Warto zainwestować w reklamy sponsorowane oraz współpracę z mniejszymi lub większymi Influencerami. Kolejnym elementem rozwoju twojego sklepu może być założenie sekcji blog, który bardzo dobrze wpływa na pozycjonowanie. Pisanie nawet krótkich treści, ze słowami kluczowymi możesz przynieść Ci wielu nowych klientów. Ostatnim sposobem na zwiększenie zasięgów twojego sklepu internetowego będzie współpraca z firmą zajmującą się pozycjonowaniem (SEO, SEM). Ich perspektywa oraz narzędzia, z których korzystają, może całkowicie odmienić twoją sytuację biznesową.
Podsumowując, założenie sklepu internetowego nie wydaje się zbyt trudne, ale sukces zależy od twojej pracy włożonej w założenie i rozwój twojego biznesu. Na początku staraj się korzystać z łatwych i darmowych rozwiązań, a gdy sklep internetowy zacznie przynosić zyski, wtedy możesz zainwestować w lepsze platformy sprzedażowe, lepszą promocję, a nawet współpracę marketingową. Nie zastanawiaj się zbyt długo, bo konkurencja nie śpi i twój genialny pomysł dzisiaj, może być już nieaktualny jutro.