Codziennie przeglądamy strony internetowe, natomiast nie zawsze zastanawiamy się nad tym, jaka jest ich historia. Niektóre z nich mają bardzo wiele lat i cały czas posiadają ogromną bazę fanów. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, kiedy powstała dana strona internetowe i chcielibyście sprawdzić jej historię krok po kroku, to nie pozostaje wam nic innego, jak tylko zapoznać się z naszym tekstem, do lektury, którego was serdecznie zachęcamy.

Jak sprawdzić kiedy powstała strona internetowa?

Bywa i tak, że mamy świadomość tego, że dana strona internetowa istnieje od wielu lat. Przykładem w naszym kraju są chociażby Onet, Wirtualna Polska, Trojmiasto.pl których historia sięga lat 90-tych, ale i chociażby serwis taki jak kurnik.pl, gdzie można spróbować swoich sił w m.in. gry karciane. Sprawia to, że chcąc przeanalizować historię danej strony bądź po prostu dowiedzieć się o niej samej więcej, musimy skorzystać z pewnego narzędzia, które nam to umożliwi.

Historia stron jest możliwa do zweryfikowania dzięki sprawdzeniu historii domeny. Będzie to punkt wyjścia, który pozwoli nam drążyć nieco dalej. Wyszukiwarka Google jest tak stworzona, że bardzo często starsze domeny o ugruntowanej historii pojawiają się na górze wyświetleń, więc można się po tym domyślić, że historia strony internetowej jest dość bogata. Sprawdzanie strony w kontekście historii ma też znaczenie pod kątem SEO. Dzięki takiej weryfikacji możemy się dowiedzieć, czy witryna działająca wcześniej pod adresem, który mamy w planie zakupić, miała wcześniej złą reputację. Jeśli tak jest, to jak najprędzej powinniśmy zrezygnować z takiego zakupu.

Archive.org (Wayback Machine) – jakie daje możliwości?

Najbardziej popularnym narzędziem, które pozwala na sprawdzenie historii strony jest Wayback Machine. To narzędzie ma na celu edukację i pozwala na zbieranie materiałów, które w każdej chwili mogą ulec usunięciu. Obecnie mówi się, że w sieci nic nie ginie i zapewne tak jest. Choć archiwum internetu jest dość bogate, to można znaleźć przypadki twórców, którzy usunęli swoje treści i nie ma po nich żadnego śladu. Z pomocą Archive.org możemy cofnąć się w czasie i dotrzeć do takich witryn.

Wystarczy wskazać adres www, oraz wybrać konkretną datę, do której chcielibyśmy się przenieść.

Sprawdzenie historii strony krok po kroku

Sprawdzanie strony w kontekście jej historii musimy rozpocząć od uruchomienia przeglądarki, w której trzeba wejść na https://web.archive.org/, a następnie należy w pasku wyszukiwania wpisać konkretny adres strony internetowej. Gdy kopia strony internetowej będzie możliwa do otworzenia, zostaniemy przeniesieni do kalendarza, który po wybraniu konkretnej daty, a nawet godziny przekieruje nas na serwis internetowy, który miał ówczesny wygląd.

Taką procedurę można zastosować do każdej strony czy podstrony serwisu. Jeżeli nie ukaże się jej wygląd z wybranego dnia, to z automatu zostaniemy przeniesieni do kolejnej aktywnej sesji.

I oto efekt – serwis hacking.pl w lipcu 2001 roku – wspomnień czar 😉

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą wam odnaleźć i przeanalizować historię stron internetowych. Tak jak wspomnieliśmy, może mieć to znaczenie dla pozycjonowania, ale też dawać frajdę, aby zobaczyć, jak wyglądały poprzednie wersje najbardziej, jak i mniej popularnych witryn w sieci.


Leave a Reply

Your email address will not be published.