Allegro stanowi najpopularniejszą platformę handlową w wielu krajach, którą miesięcznie odwiedza ponad dwadzieścia milionów użytkowników. Wielu z nich korzysta z platformy, aby w wygodny sposób robić zakupy, dlatego dla wszelkich sprzedawców jest to świetna okazja, aby sprzedać swoje produkty.

Taka ilość zarejestrowanych użytkowników oznacza również sporą konkurencję, a przez to konieczność sprawienia, aby to właśnie nasza oferta była najatrakcyjniejsza. Jak w praktyce wygląda sprzedaż na Allegro i od czego trzeba zacząć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Allegro – czym handlować, żeby zarobić?

Najprostszym sposobem, aby zacząć sprzedaż na Allegro, jest analiza najpopularniejszych transakcji i dołączenie do grona ludzi, którzy już świetnie radzą sobie na tej platformie. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z tym, że już na samym początku sprzedawca będzie miał wielką konkurencję mającą nad nim przewagę w postaci zaufania klientów i będzie musiał decydować się na obniżanie cen, aby zachęcić ludzi do zakupów. Dlatego też początek sprzedaży na Allegro wiąże się z ogromem czasu poświęconego na znalezienie własnej niszy oraz wypromowanie zupełnie nowego asortymentu.

Warto celować w produkty, które nie należą do najpopularniejszych, ale wzbudzą zainteresowanie i summa summarum okażą się potrzebne wielu ludziom. Bardzo ważne jest regularne wystawianie produktów opatrzonych atrakcyjnymi zdjęciami, a także aktualizowanie oferty o produkty limitowane lub sezonowe. Jeśli ktoś zdecyduje się na sprzedaż najpopularniejszych produktów, to pomocne mogą okazać się takie narzędzia, jak Google Trends oraz Trade Watch.

Popularność frazy „smartwatch” w ujęciu czasowym (5 lat)


Popularność frazy „saturator” w ujęciu czasowym (5 lat)

Google Trends pozwala na badanie fraz, które najczęściej są wpisywane przez innych użytkowników w wyszukiwarce, a z kolei Trade Watch zawiera szczegółowe raporty dotyczące sprzedaży najróżniejszych produktów na Allegro. Wystarczy zrewidować listę najchętniej kupowanych rzeczy oraz ich ceny, aby na swoim koncie umieszczać podobne rzeczy w cenach zachęcających ludzi do zakupów.

Co najlepiej sprzedaje się na Allegro?

Od lat do najchętniej kupowanych na Allegro produktów należą ubrania oraz wszelkie modowe akcesoria i dodatki. Produkty te zawierają szczegółowe opisy dotyczące wymiarów i użytych materiałów, dlatego taki rodzaj zakupów jest popularny wśród osób, które nie mają czasu na zakupy w galeriach handlowych lub nie chcą go tam spędzać mając komfortową alternatywę. Do innych popularnych produktów, które świetnie sprzedają się na platformie należą również:

  • obuwie
  • perfumy oraz kosmetyki kolorowe i do pielęgnacji
  • sprzęt RTV i AGD
  • artykuły gospodarstwa domowego
  • książki

Elektronika jest dość bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na szybką sprzedaż na Allegro, ponieważ określone modele aparatów fotograficznych, opasek typu smartwatch czy elektronicznych przyborów kuchennych mają takie same parametry niezależnie od tego, gdzie są kupowane.

Ludzie mają więc poczucie, że mogą kupić na platformie dokładnie to, co widzieli w sklepie, tylko że w niższej cenie. Do popularnych produktów sprzedawanych na Allegro należą również artykuły sezonowe, a więc na przykład sezonowa odzież, sprzęt sportowy, produkty okolicznościowe, takie jak maski karnawałowe, przebrania na Halloween czy ozdoby świąteczne, a także produkty wakacyjne, takie jak walizki, stroje kąpielowe, ręczniki czy sprzęt związany ze sportami wodnymi.

Ile kosztuje handel na Allegro – opłaty

Sprzedaż produktów na Allegro obarczona jest kompletem opłat, które trzeba uwzględnić, kiedy wystawia się swój towar na platformie. Należą do nich na przykład opłaty za samo wystawianie produktów, prowizje od sprzedaży czy też kampania Allegro Ads. Jakie koszty czekają na sprzedawców sumarycznie? Lwia część kategorii, w których sprzedawcy wystawiają swoje produkty na aukcje, jest bezpłatna. Warto jednak wiedzieć o tym, że konieczne jest uiszczenie opłat w kategoriach, takich jak:

  • wakacje
  • żywe zwierzęta
  • samochody, motocykle, quady, maszyny i łodzie
  • nieruchomości
  • usługi

Ponadto w kategoriach, takich jak antyki, sztuka czy leki bez recepty, wysokość opłaty jest szacowana na podstawie wysokości ceny za produkt. Podobnie jest w przypadku opon, części do maszyn i samochodów czy akcesoriów motoryzacyjnych, ale w tych przypadkach płaci się tylko za wystawienie produktów już używanych. Wysokość wszelkich opłat jest zależna od tego, czy produkty sprzedawane są z konta osobistego czy też firmowego. Opłaty uiszczane są za pakiety na określoną ilość dni, a sama prowizja za sprzedaż wynosi maksymalnie 16% w przypadku kont firmowych oraz 15% w przypadku kont prywatnych.

Sprzedawcy martwiący się, że prowizje platformy pochłoną zbyt wielką część narzuconej przez nich marży mogą zdecydować się na sprzedaż telewizorów, maszyn zmywających czy nawilżaczy powietrza, ponieważ w tym wypadku prowizja waha się między 2 a 4 procentami.

telewizory lcd na allegro

Bardzo popularną zakładką na platformie jest Allegro Lokalnie, która pozwala na sprzedaż w skali lokalnej. W tym wypadku większość ogłoszeń jest bezpłatna, ale niektóre kategorie, takie jak pojazdy czy łodzie, są obarczone dodatkową opłatą za wystawienie ich na sprzedaż. Niestety, nie jest to jeszcze koniec obowiązkowych opłat. Dodatkowe wiążą się z wyborem popularnych metod dostawy towaru, a także promowaniem własnych produktów lub usług na platformie. Kluczem do intratnej sprzedaży jest więc dokładna kalkulacja i uwzględnienie wszystkich kosztów w cenie.

Jak zacząć sprzedaż na Allegro?

Pierwszym krokiem do celu jest założenie konta na Allegro. Platforma wymaga wypełnienia formularza, w którym muszą znaleźć się podstawowe informacje dotyczące sprzedawcy lub jego firmy. Konieczne jest również wybranie loginu oraz ustalenia hasła, które będą potrzebne do logowania, aktywowanie konta poprzez link aktywacyjny i wykonanie niewielkiego przelewu w celu weryfikacji.

Wystawiane na sprzedaż przedmioty muszą być opatrzone atrakcyjnym zdjęciem w związku z tym, że to właśnie ono podczas zakupów internetowych działa na klientów zachęcająco i sugestywnie. Ponadto produkty muszą być opisane dokładnie i zgodnie z prawdą. Warto zadbać o to, aby nagłówek przyciągał uwagę, a treść tekstu wyczerpywała całkowicie temat. Dzięki temu klienci nie będą musieli zadawać dodatkowych pytań. Warto na początku zaoferować atrakcyjne ceny i wyróżniać swoje produkty, aby zostały one zauważone.

Sprzedaż na Allegro – wady i zalety

Do największych zalet sprzedaży na Allegro należy fakt, że na tej platformie teoretycznie mamy dostęp do ponad dwudziestu milionów potencjalnych klientów. Infrastruktura platformy jest też kompletnie przygotowana do możliwie najwygodniejszej wysyłki, dzięki czemu sprzedaż przebiega gładko i nie jest problematyczna. Całość jest również wyposażona w szereg narzędzi, które stanowią duże wsparcie dla początkujących sprzedawców. Jeśli zaś chodzi o wady, to największą z nich jest ogromna konkurencja, która sprawia, że trudno się wybić. Odczuwalną wadą platformy bywają również wysokie koszty wystawiania produktów oraz prowizje pobierane przez Allegro.


Leave a Reply

Your email address will not be published.