Domyślam się, że dla niektórych z Was mogłaby to być praca marzeń. Jeśli dla kogoś innego pracą marzeń mogłoby objeżdżanie świata i relacjonowanie takich wycieczek, to dla innych osób pracą marzeń mogłaby być zawodowe granie w gry komputerowe.

Przypuszczam, że większość z czytających, ma za sobą etap w życiu, kiedy niemal nałogowo spędzała czas na komputerze czy konsoli, grając w ulubioną grę i przechodząc jej kolejne etapy. Niektóre osoby z tego wyrastają, inne pozostają graczami na całe życie, traktując to jednak jako dodatkowe hobby po pracy. A gdyby tak zostać zawodowym gamerem, spędzając większą cześć tygodnia na pokonywaniu kolejnych misji w ulubionej grze. Czy takie coś jest w ogóle możliwe?

zawodowy gracz

Zawód: zawodowy gracz komputerowy

Część z Was być może miała okazję oglądać lub brać udział w dużych wydarzeniach, w których biorą udział zawodowi gracze komputerowi. Jednym z takich naprawdę dużych wydarzeń w świecie e-sportu jest Intel Extreme Masters, które odbywa się w mogącym pomieścić 11 000 osób katowicki Spodku. To wydarzenie co roku przyciąga tłumy, które mogą podziwiać w akcji zawodowych graczy skupionych na grze w League of legends, Counter-Strike czy StarCraft. W trakcie takich turniejów zawodowi gracze prowadzą rozrywki indywidualnie lub drużynowo. Większość zawodowych graczy zrzeszona jest w określonych teamach czy organizacjach, które posiadają zespoły, które rywalizują w konkretnych grach.

Jedną z najbardziej znanych światowych organizacji tego typu jest hiszpańska G2 Esports, w szeregach której znajdują się również Polacy. Warto w tym miejscu wspomnieć że historia polskiego e-sportu sięga końca lat 90-tych. Był to czas, kiedy w naszym kraju zaczęły powstawać pierwsze kawiarenki internetowe. Już wtedy zaczęły powstawać pierwsze amatorskie drużyny, a gracze mogli toczyć swoje rozgrywki w sieci. Według informacji jakie podaje Wikipiedia, pierwszy taki turniej miał miejsce w 1997 roku a grą, w której rywalizowali między sobą zawodnicy była kultowa strzelanka Quake. W podobnym czasie swoją karierę rozpoczął Filip „NEO” Kubski, który wiele lat później drużyno wygrywał największe światowe turnieje w Counter-Strike, zgarniając przy tym wysokie pule nagród pieniężnych.

Graj w gry i zarabiaj

Intel Extreme Masters
Foto: FB Intel Extreme Masters

Co trzeba zrobić, by zostać zawodowym graczem? Przede wszystkim trzeba posiadać w sobie pasję, która powoduje, że spędzanie na graniu kilku czy nawet kilkunastu godzin nadal dostarcza nam dużo przyjemności. Warto realizować się w jednej, konkretnej grze i w niej zdobywać jak najlepsze umiejętności. Świat e-sportu pamięta wiele sytuacji, gdzie niektórzy gracze pomimo ogromu poświęconego czasu nie odnosi zbyt dużych sukcesów, to zaczęli odnosić go po zmianie gry na inną. Doskonałym przykładem tego może być Patryk „Patitek” Fabrowski, który przez wiele lat związany był ze sceną Counter Strike. Największy sukces odniósł jednak po zmianie gry na sieciową strzelankę Volorant (Riot Games), dzięki czemu dołączył do światowej czołówki, zasilając szeregi wspomnianego zespołu G2 Esports.

Do popularnych gier e-sportowych należą wspomniane już League of legends, Counter-Strike czy StarCraft. Ale również Rocket League, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, iRacing czy Fortnite Battle Royale. Myśląc poważnie o karierze zawodowego gracza, warto spróbować swoich sił w kilku różnych grach, a po jakimś czasie wybrać tę w której najlepiej się czujemy i która dostarcza nam zdecydowanie najwięcej „fun’u” czyli radości. Poza grą niemniej ważny jest również sprzęt. I mowa tu taj nie tylko o samym komputerze, który powinien spełniać wszystkie warunki sprzętu dla gracza jak odpowiednia karta graficzna czy procesor. Równie ważna jest odpowiednia klawiatura (najlepiej mechaniczna), mysz czy zestaw słuchawkowy. Zarówno wybór odpowiedniej myszy jak i klawiatury może być uzależniony od konkretnej gry, w której zamierzamy rywalizować. Gdy już dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz wybraliśmy grę, w której zamierzamy się realizować, pozostają już tylko treningi i osiąganie jak najwyższych celów. Gdy będziemy w stanie je osiągnąć, wtedy możemy pomyśleć o wzięciu udziału w zawodowych rozgrywkach, które rozgrywane są w internecie.

Ile zarabiają zawodowi gracze?

Jeśli mówić o najlepszych, warto cofnąć się do sukcesów, które osiągnął Filip Borys Kubski, pseudonim „Neo” (oczywiście zaczerpnięty z filmu Matrix). W swojej karierze zarobił indywidualnie niemal 750 000 dolarów amerykańskich, biorąc w udział w ogromnej liczbie turniejów gry Counter Strike. Tuż za nim, według informacji podanych przez serwis esportsearnings.com, plasują się kolejni krajowi gracze jak Wiktor „TaZ” Wojtas (714,356$) czy Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski (623,805$). Może nie są to zarobki, jakie zarabiają najlepsi krajowi zawodnicy w tradycyjnym sporcie jak Robert Lewandowski (20 milionów euro w samym 2020 roku) czy Marcin Gortat (13,57 miliona USD w 2018 roku), to jednak działają na wyobraźnie. Kto z nas bowiem nie chciałby zarabiać takich pieniędzy grając zawodowo w gry komputerowe?

Streaming gier komputerowych – ile można zarobić?

Jest jeszcze jedna ciekawa opcja, która umożliwia zarabianie pieniędzy jako gracz komputerowy, a jest nią tzw. streaming czyli udostępnianie obrazu i dźwięku z własnego komputera, a w tym konkretnym przypadku jest to udostępnianie tego co robimy w grze komputerowej. Jednym z najbardziej popularnych serwisów streamingowych wśród graczy komputerowych jest Twitch. To właśnie na tej jednej stronie, gracze z całego świata udostępniają na żywo rozgrywki w grach komputerowych. League of Legends, Fortnite, Call of Duty, Counter Strike czy Among Us – to jedne z najczęściej streamowanych gier komputerowych za pośrednictwem serwisu Twitch.

Zapewne spytacie teraz – co taki serwis streamingowy ma wspólnego z zarabianiem pieniędzy? Otóż każdy użytkownik serwisu może założyć swój kanał w którym będzie on udostępniał streaming gry. Jeśli osiągniemy odpowiednio wysoki poziom polubień mamy szansę na to, że inni użytkownicy serwisu, a więc nasi widzowie będą nas wspierać „donejtami” czyli przekazaną darowizną.

Tu warto wspomnieć, że w 2019 roku padł rekordowy donate wykonany podczas transmisji przez serwis Twitch. Aż 75 tys. dolarów otrzymał streamer ExoticChaotic transmitując rozgrywkę w Fortnite.

Przeliczając te pieniądze na złotówki to blisko 300 000 zł. Jeśli wspomniany streamer nie miał własnego mieszkania, to teraz miało możliwość je sobie po prostu kupić…

Twitch zarabianie

Jak zarabiać na Twitchu

Jeśli rozpaliłem w Was entuzjazm to może wypadałoby wspomnieć jak rozpocząć swoją przygodę z Twitchem? A więc jeśli zamierzacie zacząć streamować własne sukcesy w konkretnej grze, będziecie musieli zacząć od założenia sobie konta na Twitch’u. Do samego podglądania innych streamów w akcji nie jest ono konieczne. Nie jest to specjalnie trudne a cały opis macie w języku polskim. Konieczne jest podanie nazwy użytkownika, hasła, daty urodzenia, adresu e-mail a następnie potwierdzenie przeczytania i przyjęcia do wiadomości wytycznych przedstawionych w warunkach korzystania z usługi oraz w informacji o polityce prywatności. Jeśli posiadamy konto na Facebooku to możemy połączyć się z serwisem przez ten portal społecznościowy. Gdy będziemy mieli już aktywne konto, niezbędny będzie zainstalowanie programu do streamingu w postaci OBS: Open Broadcaster Software.

Od tego momentu możecie już praktycznie zacząć już streaming gry. Choć w tym momencie podstawowym pytaniem które powinniście sobie zadać będzie – w jaką grę będziemy grali? Okazuje się że najwięcej widzów przyciągają rasowe strzelanki a więc gry pokroju PlayerUnknown’s Battlegrounds czy Call of Duty. A więc głównie są to gry w których cały czas się coś dzieje, więc raczej nie są to gry w których akcja rozgrywa się bardzo wolno i w ślimaczym tempie.

Od czego uzależnione jest zarabianie za pośrednictwem platformy Twitch?

Im więcej osób będzie obserwowało kanał, na którym stream’ujecie, tym większa szanse na uzyskanie donate’ów od waszych obserwatorów. Przełomowym krokiem będzie na pewno osiągnięcie liczby 50 obserwujących. Od tego momentu macie szanse dołączenie do programu Towarzyszy Twitcha. By go otrzymać, będziecie musieli również streamować przez min. 8 godzin, grać 7 różnych dni i posiadać średnio 3 widzów – te warunki nie są jednak jakoś specjalne trudne w realizacji. Posiadając taki status kwalifikujecie się już do zarabiania na swoim kanale.

Kiedy będziemy mogli wypłacić pierwsze pieniądze zarobione przez Twitch’a?

Będziemy kwalifikowali się do wypłacenia zarobionych pieniędzy, gdy nasz łączny dochód przed opodatkowaniem osiągnie 100 $.Jeśli nie zarobimy wspomnianego 100 $ a np. 99$ w danym miesiącu, to pieniądze zostaną przeniesione na kolejny miesiąc, aż wspomniany minimalny próg zostanie osiągnięty i wtedy wypłata pieniędzy będzie mogła zostać zrealizowana. Twitch posiada bardzo rozbudowany system pomoc w jeżyku polskim, więc jeśli czegoś nie wiecie, to na pewno znajdziecie odpowiedzi na swoje pytania pod tym adresem: help.twitch.tv.

Powyższy stanowi integralną część poradnika 12 dodatkowych metod na zarabianie przez internet, którego autorem jest Karol Jaszewski


Leave a Reply

Your email address will not be published.