Aplikacja Uber stała się w ostatnich latach jedną z najczęściej ściąganych aplikacji mobilnych. Polski oddział Ubera powstał w 2013 roku, czyli już po 4 latach od momentu uruchomienia amerykańskiej siedziby. Od tej pory marka zyskała w naszym kraju wielu swoich zwolenników jak i przeciwników. O co chodzi z tym Uberem? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Co to jest Uber i na czym polega?

Historia Ubera sięga 2009 roku, bo to właśnie wtedy powstało amerykańskie przedsiębiorstwo umożliwiające niebywale łatwy dostęp do transportu samochodowego. Idea narodziła się w głowach Travisa Kalanicka i Garretta Campa nieco wcześniej.

Niespełna rok przed założeniem firmy panowie próbowali zamówić taksówkę w Paryżu, co okazało się znacznie trudniejszym zadaniem niż przypuszczali.

To właśnie w tym momencie zaczęli zastanawiać się nad alternatywą, dzięki której każdy posiadacz mobilnej aplikacji mógłby z łatwością znaleźć przewóz z jednego miejsca w drugie.

Pierwsze próby odbywały się w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko okazało się, że istnieje dosyć spore zapotrzebowanie na tego rodzaju usługę. Firma początkowo skupiała się na zatrudnianiu nowych kierowców i promowaniu intuicyjnej i prostej w obsłudze aplikacji, dzięki której możliwe było kojarzenie kierowców z klientami. Na przestrzeni kolejnych lat firma wprowadzała rozmaite udoskonalenia. Przełomem był jednak moment, w którym postanowiono dać szansę kierowcom bez licencji i bez zatrudnienia w firmie Uber. Miało to miejsce w 2012 roku, a sam pomysł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Usługi oferowane przez firmę zataczały coraz większe kręgi, docierając również do mniej zamożnych klientów.

Uber logo

Jak działa aplikacja Uber?

Jeżeli znajdujesz się na terenie miejscowości w której działa Uber, możesz zamówić przejazd samochodem niemal w dowolne miejsce z pomocą aplikacji. Zlecenie trafia do kierowców zarejestrowanych w systemie aplikacji.

W jakich miastach dostępny jest Uber? Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Aleksandrów Śląski, Warszawa, Lublin, Radom, Częstochowa, Koszalin – to tylko część miejscowości w jakich dostępny jest Uber.

Ile zarabia kierowca Ubera?

Wiele zależy od zaangażowania oraz własnych możliwości. Dla niektórych osób Uber stał się sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Uber umożliwia wykonywanie pracy w dogodnym dla kierowcy czasie. To wielki plus, który tak de facto opiera się na elastycznych godzinach pracy. Dla wielu ludzi stał się jednak głównym źródłem dochodu.

Zarobki są w dużej mierze uzależnione od ilości wykonanych kursów. Amerykańskie przedsiębiorstwo przeznacza spore sumy pieniędzy na zachęcanie kierowców do pracy. W tym celu oferuje różnego rodzaju bonusy.

Warto jednak mieć świadomość, że na zarobki kierowców Ubera wpływa również lokalizacja oraz czas pracy. Ogromny wpływ na ten ruchomy cennik ma również aktualne zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi oraz ilość dostępnych samochodów. Liczy się także pora dnia lub nocy. W godzinach szczytu ceny za kurs mogą wzrosnąć od kilku do kilkudziesięciu procent. Te zmienne wartości powodują, że bardzo trudno jest jednoznacznie określić zarobki kierowcy Ubera. Szacuje się jednak, że w nieco większych miastach, w których zapotrzebowanie jest znacznie większe, kierowca Ubera może zarobić nawet do kilkudziesięciu złotych za godzinę. W skali miesiąca, licząc że kierowca „wyjeździ” minimum 40 godzin tygodniowo, wynagrodzenie może wynieść od 4000 do nawet 7000 zł.

Kierowca Ubera – czy tylko w dużych miastach?

Utarło się przekonanie, że Uber to przede wszystkim rodzaj usługi sprawdzający się w wielkich miastach. Wspomnieliśmy już o tym że Uber dostępny jest w takich miejscowościach jak Trójmiasto, Wrocław, Łódź, Poznań czy Warszawa. Faktem jest, że zapotrzebowanie w takich miejscach jest znacznie większe, ale nie zmienia to jednak faktu, iż z Ubera korzysta się tak naprawdę na terenie całej Polski.

Cena za kurs bywa znacznie korzystniejsza niż przewóz taksówką. Szczególnie jeśli zamówimy kurs na dłuższym dystansie. Jest to także znacznie wygodniejszy sposób niż komunikacja miejska, dlatego coraz więcej osób korzysta z tego rodzaju usług. Oczywiście, w wielkich metropoliach będziemy mieli okazję znaleźć znacznie więcej dostępnych samochodów.

Z Ubera korzystają również osoby, które muszą dostać się do większego miasta z okolicznych miasteczek. Firma na przestrzeni lat stała się nie tylko interesującą alternatywą dla taksówek, ale również transportu publicznego. Można zatem śmiało powiedzieć, że bez względu na miejsce zamieszkania, kierowca Ubera zawsze ma ręce pełne roboty.

Uber driver

Uber – Driver: Drive & Deliver – aplikacja dla kierowców

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać kierowcą Ubera?

Coraz więcej osób zastanawia się nad Uberem jako formą dorobienia dodatkowych pieniędzy. Jak zostać kierowcą Ubera bez działalności? To bardzo proste, bo tak de facto wystarczy jedynie skorzystać z dedykowanej kierowcom platformy i wypełnić kilka formularzy. Trzeba również spełnić kilka warunków. Osoba zainteresowana pracą w Uberze powinna w pierwszej kolejności zarejestrować się na platformie. Następnie należy przesłać wszelkie niezbędne dokumenty. Potrzebny będzie:

  • dowód tożsamości,
  • prawo jazdy ważne przynajmniej od roku
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • zaświadczenie o przebytych badaniach medycznych i psychologicznych,
  • zdjęcie profilowe, które będzie widniało w aplikacji.

Samochód – jakie są wymagania?

Nie ma restrykcyjnych zasad dotyczących konkretnego modelu samochodu. Oczywistym jest, że ekonomiczny samochód to rozwiązanie, na które warto się zdecydować ze względów finansowych. Uber nie posiada jednak wytycznych dotyczących jednolitego koloru pojazdów dla wszystkich zainteresowanych kierowców. Nie oznacza to jednak, że Uber nie ma żadnych oczekiwać względem zainteresowanych.

Samochód nie może być starszy niż 20-letni. W Warszawie brane są pod uwagę wyłącznie samochody pochodzące z 2005 roku i lat następujących.

Samochód musi być przeznaczony dla przynajmniej czterech lub pięciu osób. Musi odznaczać się doskonałymi warunkami technicznymi, posiadać ważne ubezpieczenie oraz być zarejestrowany w Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że w Polsce istnieje rozróżnienie na UberX, Van, Select oraz Uber Black, które cieszy się statusem premium i skupia na najlepiej ocenianych kierowcach.

Uber Eats

Ze względu na wielkie zapotrzebowanie, coraz więcej osób decyduje się na pracę w Uber Eats, które zostało uruchomione w 2014 roku, zyskując błyskawicznie wielkie uznanie zarówno właścicieli restauracji, jak i klientów. Zarobki Uber Eats są bardzo atrakcyjne. Szacuje się, że za niespełna czterdzieści godzin tygodniowo dostawca będzie mógł zarobić nawet do czterech tysięcy złotych w skali miesiąca. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju pracy jest fakt, iż można zdecydować się na samochód, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by dowozić jedzenie rowerem (np. w okresie wiosny czy latem) lub jakimkolwiek innym środkiem transportu. Firma oferuje bonusy finansowe w przypadkach nagłego załamania pogody.

Jestem zdecydowany – od czego zacząć?

uber rejestracja

Osoby nastawione na pracę w charakterze przewoźnika będą musiały w pierwszej kolejności zarejestrować się na platformie. Badania medyczne należy wykonać u lekarza medycyny pracy. Po zarejestrowaniu należy przesłać wszelkie niezbędne dokumenty. Po zaakceptowaniu wszystkich danych będzie można rozpocząć pracę jako kierowca Ubera. Nie trzeba posiadać działalności gospodarczej. Nie trzeba również posiadać taksometru czy kasy fiskalnej. Wszystkie formalności załatwia za kierowcę prosta w obsłudze aplikacja. Na rynku pojawia się coraz więcej partnerów współpracujących z Uberem i to właśnie te firmy będą odpowiedzialne za odprowadzanie wszelkich składek.


Leave a Reply

Your email address will not be published.