Moja przygoda z programami partnerskimi rozpoczęła się już blisko 20 lat temu. Choć przyznam szczerze, że w tym początkowym okresie nie doceniłem wszystkich walorów tego rodzaju programów umożliwiających zarabianie w internecie. Później żałowałem tego, że zbyt późno zacząłem działać na pełnej mocy, promując produkty i usługi, które oferują programy partnerskie.

No ale zacznijmy może od początku.. Jest rok 2003 i 2004, dostęp do internetu w Polsce staje się już coraz bardziej popularny a przede wszystkim bardziej osiągalny. Znikają na dobre modemy telefoniczne, ponieważ na dobre rozkręca się w tych latach Neostrada, która zaoferowała stałe połączenie do internetu. Co prawda już kilka lat wcześniej stałe łączne internetowe można było mieć w ramach usługi SDI, ale nie dość, że koszt tej usługi był wyższy, to jeszcze parametry znacznie słabsze.

Właśnie w tych samych latach pojawiają się również pierwsze duże programy partnerskie w Polsce. W 2003 roku pojawia się System Partnerski Bankier, a już rok później sieć afiliacyjna Money2Money. Są to programy partnerskie skierowane do osób, które już prowadzą własne strony www i chcą na nich zarabiać. W jaki sposób? Zamieszczając banner czy widget promujący konkretny produkt lub usługę, a otrzymując w zamian za sprzedaż określoną prowizję. I w tym początkowym etapie przez PP można było promować głównie usługi finansowe takie jak konta osobiste, lokaty bankowe czy kredyty hipoteczne. W kolejnych latach liczba dostępnych produktów, jak również branż, które można było promować w ramach takich sieci, znacząco zaczęła rosnąć. Co więcej, zalety programów partnerskich zaczęły wykorzystywać również sklepy internetowe, które zaczęły uruchamiać własne programy prowizyjne dla swoich partnerów. Mogli w nich uczestniczyć również osoby, które prowadzą własne strony www.

Programy partnerskie – o co w tym chodzi?

programy partnerskie w Polsce

Założenie programów partnerskich jest dosyć proste, ponieważ w biznesie było stosowane na długo przed pojawieniem się internetu. Polecamy lub rekomendujemy konkretny produkt lub usługę. W zamian za sprzedaż takiego produktu otrzymujemy konkretną prowizję ze sprzedaży. Czasami sieci afiliacyjny posiadają również inne modele rozliczeń np. za kliknięcie banner, za wypełnienie formularza czy rejestrację w systemie.

Modele rozliczeń w programach partnerskich

  • CPA (Cost Per Action) – wynagrodzenie przyznawane jest wówczas, gdy na podstawie dostarczonych danych, dojdzie do określonej czynności, a więc np. osoba starająca się o kredyt hipoteczny wyrazi zgodę i odbędzie spotkanie z doradcą kredytowym.
  • CPC (Cost Per Click) – wynagrodzenie przyznawane za kliknięcie w link lub banner. Jest to więc identyczna forma rozliczenia, jaka stosowana jest w przypadku reklam AdSense.
  • CPL (Cost Per Lead) – swego czas bardzo popularne rozliczenie, obecnie jednak coraz rzadziej stosowane. W przypadku CPL dostajemy pieniądze za każdy wniosek wysłany przez unikalnego klienta (czyli tzw. lead). Wystarczy, że osoba zainteresowana produktem lub usługą wypełni taki wniosek, a po kontakcie telefonicznym potwierdzi, że wysłała go drogą elektroniczną oraz wyrazi zainteresowanie produktem.
  • CPS (Cost Per Sale) – model rozliczeń, w przypadku którego możemy otrzymać najwyższą prowizję. W przypadku modelu CPS otrzymujemy określony procent od sprzedaży, a więc jeśli promowany produkt czy usługa posiada wysoką cenę, tym samym możemy uzyskać wysoką prowizję ze sprzedaży. Takie rozliczenie sprawdza się więc idealnie w przypadku sprzedaży dużych kredytów gotówkowych czy drogiego sprzętu RTV.

CPS czyli Cost Per Sale to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany obecnie model rozliczeń w programach partnerskich. Promując małe i niedrogie produkty, możemy nie dostrzec na początku walorów tego typu rozliczeń. No, chyba że już na starcie będziemy generować dużą sprzedaż. Tak naprawdę największe atuty tego modelu rozliczeń, możemy w pełni dostrzec w przypadku polecaniu droższych produktów.

Na czym polega program partnerski?

U mnie początki z CPS to rok 2005, kiedy zacząłem promować produkty gdańskiego sklepu zajmującego się sprzedażą tunerów do odbioru tv/sat. W tych latach dosyć często pojawiały się różnego rodzaju nowinki jak np. tunery ze wbudowanym dyskiem HDD. Oczywiście taki sprzęt nie był tani, ponieważ modele z wyższej półki kosztowały nawet powyżej 2000 zł. W tym okresie posiadałem wiele różnych stron internetowych o naprawdę różnej tematyce. Jedną z nich była strona poświęcona tematyce telewizji satelitarnej, na której postanowiłem promować produkty ze wspomnianego sklepu, właśnie w ramach programu partnerskiego. Za każdą sprzedaż produktu otrzymywałem 5% prowizji. Z tego co pamiętam, to każdy dzień generował jakąś sprzedaż, pomimo tego, że oglądalność strony niebyła jakoś specjalnie duża.

To właśnie wtedy zacząłem po raz pierwszy doceniać możliwości, jakie daje zarabianie na programach partnerskich, tym bardziej, jeśli w koszyku pojawiał się sprzęt za 2000 zł, a ja otrzymywałem 100 zł prowizji za sprzedaż zaledwie jednego tunera.

Jak więc widzicie, schemat działania programów partnerskich nie jest specjalnie skomplikowany. Dołączając do konkretnego programu czy sieci afiliacyjnej, polecacie różnego rodzaju usługi czy produkty. Możecie to robić na różne sposoby – zamieszczając artykuł na blogu, zamieszczając post na Facebooku, tworząc specjalny profil na kanałach społecznościowych, zamieszczając ogłoszenia w portalach ogłoszeniowych, czy wysyłając mailing, o ile posiadacie własną bazę adresową. Sposobów na sprzedaż produktu w obecnej chwili jest naprawdę multum. Grunt to złapać odpowiedni pomysł na sprzedaż, który okaże się skuteczny.

Prowizja za każdą wygenerowaną sprzedaż będzie odkładała się na waszym koncie w PP. W każdej chwili będziecie mogli ją wypłacić na własne konto bankowe. Pod warunkiem, że jej wysokość osiągnie odpowiedni próg np. minimum 100 czy 200 zł.

Zarobki w programach partnerskich

Ile można zarobić promując programy partnerskie? Uwierzcie, że naprawdę dużo. Ja niestety nigdy nie sięgnąłem tych stawek, które udaje się osiągnąć najlepszym. W 2014 roku na spotkaniu sieci afiliacyjnej Money2Money, na którym również byłem obecny padła informacja o rekordowej prowizji wypłaconej jednej osobie, która przekroczyła 100 000 zł. A była to prowizja wypłacona zaledwie za 1 miesiąc działań! Wtedy wydawało mi się to ogromną kwotę. Teraz wiem o tym, że przez kolejne lata programy partnerskie wypłaciły swoim partnerom jeszcze większe prowizje. Tyle jednak zarabiają najlepsi, co oczywiście nie oznacza, że wszyscy będą tyle zarabiać.

Tak naprawdę wysokość tego ile zarobimy pieniędzy przez programy partnerskie, zależy od nas samych. Od naszego zaangażowania, pomysłów na sprzedaż, czasu spędzonego na przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów. Dużo zależy oczywiście również od tego, jaki produkt czy usługę zdecydujemy się promować. Wysokie prowizje dla przykładu możemy uzyskać, promując konkretne usługi finansowe, czy produkty medyczne.

O wysokości moich zarobków wygenerowanych przy pomocy PP i tego, jak je osiągnąłem, napisałem w moim poradnikuJak Realnie zarabiać w sieci. Część z nich możesz również podejrzeć w poniższej tabelce.

Programy partnerskie – jak zacząć?

Przygodę z programami partnerskimi warto byłoby zacząć od zgłębienia wiedzy na ten temat. Obecnie istnieje szereg for dyskusyjnych oraz zamkniętych grup na Facebooku, na których można spotkać osoby dzielące się swoją wiedza na temat zarabiania w internecie oraz zarabiania na programach partnerskich. Można z nich wynieść naprawdę sporo ciekawych informacji, które później możecie na własną rękę wykorzystać. Niekiedy sieci afiliacyjne posiadają również gotowe przewodniki na temat tego, jak zacząć zarabiać z programami partnerskimi. Dzięki nim również będziecie mieli pogląd na to, w jaki sposób warto zacząć. Jakie działania mogą okazać się skuteczne, a które nie.

Oczywiście, aby zacząć zarabiać, konieczna będzie rejestracja w jednym z programów partnerskich. Jest ona całkowicie darmowa i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Najlepsze programy partnerskie w Polsce

Na sam koniec postanowiłem zamieścić 10 moim zdaniem najlepszych programów partnerskich w Polsce, które posiadając całkiem ciekawą ofertę programów.

Autor artykułu: Karol Jaszewski, autor poradnika „Jak Realnie Zarabiać w sieci”, który jest podsumowaniem jego już ponad 20-letniej historii zarabiania w internecie. Od 2002 zawodowo zajmuje się wydawaniem serwisów, portali i vortali internetowych o różnej tematyce. Od portali regionalnych, przez vortal motoryzacyjny po portale o tematyce finansowej


Leave a Reply

Your email address will not be published.