Programowanie niewątpliwie jest jedną z najlepiej opłacanych kompetencji dzisiejszych czasów. Programiści nie dość, że nie mają problemu ze znalezieniem pracy, to do tego są bardzo wysoko opłacani. Wypłata rzędu siedmiu czy dziesięciu tysięcy złotych na rękę jest normą, jeśli się potrafi kodować. Jednak nie ulega wątpliwości, że nawet tak dobre warunki pracy oznaczają konieczność pracy na etat.

Logowanie się o określonych godzinach i ogólnie rzecz ujmując – praca w określonym wymiarze godzin jest czymś, co coraz bardziej przeszkadza młodym ludziom. Dlatego programiści zaczynają pisać własne aplikacje, zamiast zatrudniać się na etat. Jeśli umiesz programować przynajmniej w podstawowym wymiarze, to tworzenie własnych aplikacji może być ścieżką dla Ciebie, dzięki której rozwiniesz swoje umiejętności oraz zarobisz większe pieniądze. Nie jest to proste, jednak wystarczy znać kilka prostych zasad tworzenia i sprzedaży aplikacji, aby móc odnieść sukces w tej dziedzinie.

Jak nauczyć się pisania aplikacji?

Popularne aplikacje na Androida możesz zacząć pisać stosunkowo szybko, jeśli tylko wykonasz kilka podstawowych kroków. Najważniejszy jest wybór technologii. Na początku powinieneś zrozumieć podstawy samego Androida. Każda aplikacja na androida posiada logiczny zestaw ekranów, które są ze sobą powiązane. Zatem potrzebujesz wiedzieć, co Twoja aplikacja będzie robić (jaki „output” dostarczy użytkownikowi), jakich ekranów potrzebujesz do realizacji tych zadań oraz w jaki sposób logicznie połączysz ze sobą dane ekrany. Może to na początku być przytłaczające, dlatego dobrze jest sobie wszystko rozpisać na tablicy korkowej lub ścieralnej, aby dobrze zrozumieć konstrukcję aplikacji, nim zaczniesz ją pisać.

Bardziej skomplikowana kwestia to pytanie: jak stworzyć grę na telefon? Jeśli gra ma być złożona z animacji i toczyć się w czasie rzeczywistym (a nie w turach), wówczas prawdopodobnie będziesz musiał nauczyć się języka Ruby on Rails.

Jak stworzyć pierwszą aplikację mobilną – co będzie potrzebne?

Zatem, jak stworzyć aplikację mobilną? Najpierw musisz wiedzieć na jakiej platformie chcesz tworzyć aplikację (android albo iOS). Musisz także wiedzieć, na jakie systemy mobilne będziesz pisać daną aplikację. Pisanie aplikacji na android jest czymś zupełnie innym, niż pisanie jej na Windows czy iOS. Jednak prawda jest taka, że obecnie to właśnie android jest najbardziej popularnym środowiskiem, dla którego są tworzone aplikacje. Przygotuj także środowisko pracy, w którym stworzysz aplikację (przykładowo może to być Visual Studio). Wówczas będziesz mieć wszystko, co potrzebne, aby zacząć tworzyć swoją pierwszą aplikację na smatfona.

Tworzenie aplikacji na androida – od czego zacząć?

Potrzebujesz mieć koncept całej aplikacji. Następnie potrzebny Ci będzie program do tworzenia aplikacji na androida. W tym wypadku znakomicie sprawdzi się Android Studio lub inne programy tego typu. Tego rodzaju platformy pozwalają tworzyć aplikacje w zasadzie bez kodowania. Jeśli Cię to interesuje, to możesz sięgnąć po Androme, AppMakr, GameSalad (dla gier), Appy Pie czy Swiftic. Wszystkie te programy posiadają gotowe komponenty i rozwiązania, których nie będziesz musiał kodować od podstaw. Jest to wygodne rozwiązanie, które poleca się młodym, początkującym programistom, chociaż również „seniorzy” często z niego korzystają, ponieważ po prostu oszczędza ono czas. Warto wspomnieć, że Android Studio to po części darmowy program do tworzenia aplikacji mobilnych – ściągniesz go tutaj!

Android Studio

W jaki sposób można zarobić na aplikacji mobilnej?

Kiedy już wiesz jak napisać aplikacje na telefon pojawia się kolejne pytanie – jak zarobić na aplikacji mobilnej?

Normalnym jest, że po wykonaniu często trudnej i skomplikowanej pracy oczekujemy wynagrodzenia za nasz trud i włożone w aplikację godziny. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie swojej aplikacji w popularnych App Stores (jak przykładowo Google App Store). Twoja aplikacja może także funkcjonować w popularnym modelu freemium. Oznacza to, że dostęp do aplikacji jest darmowy, jednak istnieją w niej funkcjonalności, które są dostępne tylko i wyłącznie po wykonaniu mikro płatności. W ten sposób możesz dotrzeć do większego grona odbiorców Twojej aplikacji i monetyzować użytkowników w momencie, kiedy nie są oni już w stanie obejść się bez aplikacji.

Alternatywą do tego sposobu zarabiania na napisanym kodzie jest model subskrypcyjny. W tym wypadku użytkownicy będą mogli korzystać z aplikacji przez ograniczony czas (często są to dwa tygodnie lub jeden tydzień), a dalsze korzystanie z aplikacji będzie wymagało podpięcia karty kredytowej, z której płatność będzie ściągana co miesiąc. Kolejnym, również popularnym sposobem jest zarabianie na wyświetlaniu reklam w Twojej aplikacji. Pewnie znasz to rozwiązanie z wielu darmowych gier mobilnych. Reklamy mogą być irytujące, jednak są świetnym sposobem na zarobek, zwłaszcza wtedy, kiedy duża liczba użytkowników korzysta z Twojej aplikacji. Aby móc wyświetlać reklamy użytkownikom możesz przystąpić do sieci reklamodawców Google, która nosi nazwę AdSense.

Inne dostępne modele biznesowe to:

  • zarobek przez sieć afiliacyjną,
  • udostępnienie płatnego konta, w którym nie będą wyświetlane reklamy (znany przykład to Spotify),
  • sprzedaż produktów związanych z Twoją aplikacją (tak zwany merch),
  • współpraca z tematycznymi sponsorami.

Ile można zarobić na własnej aplikacji mobilnej?

Każdy twórca aplikacji mobilnych zadaje sobie właśnie to pytanie – ile można na nich zarobić?

Jak już wiesz, zarabianie na aplikacjach może być o wiele bardziej złożone, niż to się pierwotnie wydawało, a modeli biznesowych jest bardzo dużo (i można stosować kilka z nich w jednym i tym samym czasie). Jednak na pytanie o wysokość zarobków trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli Twoja aplikacja się nie przyjmie i mało kto będzie chciał z niej korzystać, wówczas zarobisz pewnie mniej niż sto złotych. Jeśli jednak napisałeś jakościową aplikację, która nie zawiera błędów, jest funkcjonalna i przyjemna dla użytkownika, wówczas Twoje zarobki mogą sięgnąć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Pamiętaj jednak, że w takim wypadku będziesz odpowiedzialny za sprawowanie pieczy nad aplikacją. Oznacza to wdrażanie feedbacku użytkowników, odpisywanie na ich komentarze na App Stores oraz ogólne dbanie o to, aby w aplikacji nie zaczęły pojawiać się błędy, aktualizowanie jej i rozwijanie o kolejne funkcjonalności.

Czasami mnogość tych zadań może przerosnąć programistę i wtedy oczywistym jest, że lepiej będzie pracować na etacie. Jednak wolność jaką daje utrzymywanie się z własnej aplikacji wciąż kusi wielu koderów.


    1 Response to "Tworzenie aplikacji mobilnych – jak tworzyć i zarabiać?"

    • Patryk

      Każdemu zainteresowanemu zarabianiem w Internecie z czystym sumieniem mogę polecić aplikację Paidwork z którą swoją pierwszą styczność miałem już dawno temu. Paidwork oferuje wiele metod na zarabianie, wśród nich można wyróżnić granie w gry mobilne, wypełnianie ankiet lub oglądanie reklam.

Leave a Reply

Your email address will not be published.