Język programowania Java od lat jest w czołówce najbardziej popularnych języków programowania i według portalu StackOverflow znajduje się na trzecim miejscu zaraz po Java Script i Pythonie. To już o nim wiele mówi pod kątem rozwoju oraz potrzeb związanych z rozwojem tego języka, ale też z zapotrzebowaniem na specjalistów w tym obszarze.

Sprawdź, w jaki sposób poznać ten język programowania, jakie ma zastosowania oraz jak wygląda obecny rynek pracy i na co możesz liczyć.

Język programowania Java

Język programowania Java powstał na początku lat 90. XX wieku dzięki zaangażowaniu Patricka Naughtona, Jamesa Goslinga oraz Mike’a Sheridana. Głównym celem powstania nowego języka programowania było to, aby strony internetowe oraz aplikacje będą mogły działać na wielu różnych urządzeniach: telefonie, telewizorze, terminalu płatniczym, urządzeniu medycznym, czy też w samochodzie. A jednocześnie wyświetlanie informacji na stronach będzie czytelne dla różnych urządzeń. Obecna skala, na jaką działa Java to 15 miliardów urządzeń na całym świecie.

Wieloplatformowość stron i aplikacji to coś, co zmieniło nasze cyfrowe funkcjonowanie. To m.in. dzięki Javie możemy podłączyć telefon w systemie samochodowym. Java ułatwiła również pracę programistów, ponieważ wcześniej, na każde urządzenie należało stworzyć nowy skrypt, a obecnie skrypt jest pisany tylko raz a stronę lub aplikację napisaną w Javie można uruchomić wszędzie.

Podsumowując, korzystając z języka Java, jesteś w stanie stworzyć aplikację, która będzie dobrze funkcjonowała na dowolnej platformie, czy to Windows, Mac czy Linux. Programowanie w języku Java umożliwia Ci tworzenie różnorodnych projektów nawet o globalnym zasięgu bez stresu, że na jakiejś platformie aplikacja lub strona nie zadziała prawidłowo.

Główne zalety języka Java

Język programowania Java posiada wiele zalet, które warto przytoczyć w tym artykule. Są nimi m.in.

 • tworzenie aplikacji bez uwzględnienia systemu operacyjnego, po prostu wiemy, że będzie działać prawidłowo na aplikacjach desktopowych, mobilnych oraz innych;
 • duża łatwość nauki, szczególnie jeśli znasz, chociaż podstawy C lub C++;
 • krótki czas tworzenia aplikacji;
 • systematycznie eliminowane błędy dzięki zaangażowaniu dużej społeczności użytkowników Javy;
 • dostęp do wielu bibliotek oraz systematycznie aktualizowanej bazy wiedzy.

Język programowania Java posiada wiele zalet, które plasują go w top 3 najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Oznacza to również, że specjaliści z obszaru Javy są często poszukiwani na rynku pracy w Polsce i za granicą.

Java Developer – ile można zarobić programista Java?

Obecny rynek pracy nie ma granic. Podczas pandemii zdecydowanie rozwinął się trend pracy zdalnej, która umożliwia pracę dla firm ulokowanych w Polsce, ale wiele firm zagranicznych poszukuje profesjonalistów Javy. Możesz skorzystać z ofert pracy dostępnych w Polsce, ale również warto zainteresować się ofertą firm zagranicznych, które często oferują swoje wynagrodzenie w dolarach, euro albo funtach brytyjskich. Zarobki programistów Java według portalu wynagrodzenia.pl kształtują się na następującym poziomie:

 • Młodszy Specjalista / Junior może liczyć na wynagrodzenie 5100 – 7860 zł brutto
 • Specjalista / Mid może liczyć na wynagrodzenie 7860 – 11930 zł brutto
 • Starszy Specjalista / Senior może liczyć na wynagrodzenie 12000 zł – 17160 zł brutto

Oczywiście każdorazowo należy sprawdzić ofertę firm polskich i zagranicznych, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie. Oprócz wynagrodzenia ważnym dla Ciebie wyborem będzie umowa, jaką podpiszesz. W branży IT oprócz tradycyjnych umów stosuje się umowy na kontrakt B2B. Z taką umową należy dokładnie się zapoznać oraz przeliczyć koszty, jakie powstają po twojej stronie związane z rozliczeniem faktur, oraz podatków.

Co ciekawego można stworzyć w Javie?

programowanie w Java

Java jest najczęściej używana do tworzenia kompletnych aplikacji, które następnie muszą prawidłowo działać na wielu różnych serwerach oraz przeglądarkach. Ten język programowania można wykorzystać do zbudowania małego modułu aplikacji lub niewielkiej aplikacji. Oprócz niewielkich projektów Java jest wykorzystywana do rozwoju takich aplikacji jak Google, Facebook, Twitter, Amazon, Netflix, NASA czy Allegro. Wszystko, co musi działać na wielu różnych urządzeniach oraz na wielu różnych przeglądarkach musi być koniecznie stworzone za pomocą Javy i właśnie w branżach typowo internetowych jak e-commerce, platformy społecznościowe, platformy z VOD.

Jak zacząć swoją przygodę z Javą?

Przygodę z Javą warto rozpocząć od poznania części teoretycznej tego języka programowania. Naukę warto rozpocząć od książek oraz nagrań video dotyczących poznania części teoretycznej tego języka programowania. Jeszcze lepiej, jeśli wcześniej poznasz język C lub C++, które zdecydowani ułatwią Ci drogę nauki Javy. Jeśli zapoznałeś się z częścią teoretyczną i wiesz, że chcesz poświęcić swój czas na naukę tego języka programowania, to warto rozważyć zakup kursu, który Ci w tym pomoże.

Na rynku dostępnych jest wiele kursów, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Korzystając z platformy internetowej dajesz sobie możliwość przechodzenia przez kolejne moduły zgodnie ze swoim tempem i możliwościami. Dodatkowo społeczność kursowa zawsze pozostaje do Twojej dyspozycji, tak jak ogromna społeczność Java Specjalistów, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem na Githubie lub StackOverflow.

Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób, które już od jakiegoś czasu pracują właśnie w Javie. Za pośrednictwem społeczności możesz również zbudować swój networking i kiedy będziesz poszukiwać pracy to również przedstaw tę informację na dedykowanych do tego kanałach.

Jaki kurs Java dla początkujących

Ciekawą bibliotekę kursów z obszaru Java posiada Strefa Kursów. Na tej stronie internetowej znajdziesz wiele kursów podstawowych, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych, które pozwolą Ci zdobyć i poszerzać wiedzę z obszaru programowania w Javie, ale także możesz zbudować ciekawe portfolio projektów, które możesz opublikować na swoim profilu na Githubie. Link do swojego portfolio warto umieścić w CV lub przedstawić podczas rozmowy rekrutacyjnej to zawsze pomaga w lepszym poznaniu kandydatów do pracy.

 • Kurs Java dla zielonych to kurs podstawowy, którego celem jest przedstawienie obsługi podstawowych narzędzi pracy, poznanie struktur danych oraz praktyczne tworzenie kodu. Podczas kursu czeka Cię przejście przez 52 lekcje, kilkanaście testów i zadań praktycznych, a na koniec certyfikat ukończenia szkolenia.
 • Narzędzia developera to kurs uzupełniający do Kursu Java dla zielonych. Podczas 52 nagrań dowiesz się, w jaki sposób analizować kod, poznasz możliwości programu GIT oraz dowiesz się jak podwyższać jakość swojego kodu.
 • Jak zostać developerem JAVA to kurs podstawowy, który przybliży Ci techniki rekrutacyjne oraz sprawi, że dobrze zaprezentujesz się podczas każdego kolejnego etapu procesu rekrutacji. Podczas kursu masz możliwość obejrzenia 47 wykładów oraz weźmiesz udział w kilkunastu zadaniach i testach. Ten kurs jest obowiązkowy, jeśli planujesz znaleźć pracę po zdobyciu pierwszych umiejętności w programowaniu Java

Java to jeden z najważniejszych języków programowania, który od lat cieszy się sporą popularnością i myślę, że z każdym rokiem ta popularność będzie rosła. Nauka Javy umożliwia Ci pracę w wielu różnorodnych projektach oraz w wielu branżach, co eliminuje nudę w pracy. Rynek pracy jest cały czas otwarty na specjalistów Java, dlatego nie zwlekaj i zgłębiaj wiedzę na temat programowania w Java.


Leave a Reply

Your email address will not be published.