Nowe technologie bez wątpienia usprawniają rozmaite czynności związane zarówno z obowiązkami zawodowymi, jak i również te związane z aspektami życia społecznego. Innowacją, o której w ostatnim czasie jest niezwykle głośno zarówno w dyskursie medialnym, ale i również wśród użytkowników Internetu jest Chat GPT.

Jest on oprogramowaniem stworzonym przez amerykańskie laboratorium badawczo-rozwojowe OpenAI, które opiera się na algorytmach bazujących na sztucznej inteligencji. Dzięki wdrożeniu go możliwym stało się szybkie i rzetelne przeszukiwanie przestrzeni internetowej w celu znalezienia pożądanych informacji i danych.

Chat GPT-4 – co to takiego?

Wspomniany Chat GPT to narzędzie informatyczne oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwia interaktywną rozmowę z maszyną/oprogramowaniem, która poprzez zadawanie pytań i wyrażanie komend umożliwia generowanie odpowiedzi na podstawie ogromnej ilości danych treningowych zebranych z internetowych baz danych i udoskonalanych na podstawie wyszukań i aktywności użytkowników Chatu.

Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie technologiczne, co powoduje, że jest ono wciąż nieustannie aktualizowane i modyfikowane. Dotychczasowa wersja oprogramowania była ogólnodostępna i darmowa, przy czym umożliwiała wyłącznie analizowanie danych tekstowych znajdujących się w przestrzeni internetowej do września 2021 roku. Istniał również komercyjny, a więc dodatkowo płatny wariant Chat GPT Plus, który poza podstawowymi funkcjami uzupełniony był o możliwość priorytetowego dostępu do platformy, mniejsze kolejki oczekiwania, większą przepustowość oraz zaplecze techniczne czynne przez całą dobę.

Z kolei najnowsza wersja – Chat GPT-4 udostępniony jest wyłącznie w ramach płatnej, comiesięcznej subskrypcji, która daje użytkownikom znacznie więcej możliwości, niż poprzednia wersja. Jej główne założenia pozostają więc tożsame z poprzednimi wersjami oprogramowania, jednak jak wskazują jego twórcy zastosowane na jego potrzeby algorytmy cechują się większą elastycznością i dostosowaniem do potrzeb użytkowników.

Chat GPT-4 – jakie daje możliwości

Chat GPT-4 podobnie, jak i wcześniejsze wersje oprogramowania, oferuje wiele zastosowań, z których mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i również firmy czy przedsiębiorstwa. Dotychczasowa wersja Chatu dawała możliwość generowania treści poprzez wydawanie komend i zadawanie pytań, dzięki czemu możliwym było szybkie uzyskiwanie niezbędnych informacji, tworzenie materiałów edukacyjnych i instruktażowych, realizowanie działalności badawczej, definiowanie pojęć, wykonywanie tłumaczeń językowych, a także tworzenie unikatowych tekstów, artykułów czy merytorycznej zawartości stron internetowych.

Poza znanymi dotychczas funkcjami, nowa wersja Chatu dostępna dla użytkowników od 14 marca 2023 roku dała także możliwość przetwarzania ośmiokrotnie większej ilości słów, której maksymalna ilość wyniosła 25 000.

Dotychczasowe zastosowania rozszerzono również o możliwość przetwarzania obrazów, grafik, multimediów, linków oraz stron internetowych, a nie jak to było do tej pory wyłącznie treści tekstowych.

OpenAI zapewnia także, że poprawiono także zastosowane na potrzeby Chatu algorytmy, co sprawiło, że rozumienie pytań i komend, a także co za tym idzie prezentowane odpowiedzi są znacznie bardziej szczegółowe, dokładne oraz zdecydowanie bardziej dostosowane do potrzeb użytkownika. W tym celu zminimalizowano także o ponad 80 procent prawdopodobieństwo pozyskiwania przy pomocy Chatu odpowiedzi na temat treści niedozwolonych i zakazanych.

Jak zacząć korzystać z GPT-4?

Korzystanie z Chatu GPT jest dziecinnie proste. Warto jednak podkreślić, że dotychczas możliwe było użytkowanie oprogramowania zarówno w podstawowej bezpłatnej wersji Chatu GPT, jak i również w ramach płatnej, comiesięcznej subskrypcji pakietu premium – Chat GPT Plus, której wysokość wynosiła około 20 dolarów amerykańskich, czyli równowartość nieco ponad 100 zł po doliczeniu podatku VAT dla polskich użytkowników.

Korzystanie z Chatu GPT-4 możliwe jest z kolei wyłącznie w ramach płatnego abonamentu, którego wysokość podobnie, jak w przypadku Chatu GPT Plus wynosi nieco ponad 20 dolarów. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z oprogramowaniem należy założyć indywidualne konto na platformie. Proces ten jest stosunkowo szybki i prosty, gdyż możliwe jest utworzenie konta na podstawie posiadanego już konta Microsoft, Google, Apple bądź przy wykorzystaniu własnego adresu e-mail.

Do utworzenia własnego profilu wymagane jest również podanie osobistych danych, a także numeru telefonu, dzięki czemu możliwym staje się zweryfikowanie danego użytkownika. Po utworzeniu konta na platformie wystarczy opłacić wspomniany wcześniej abonament i można rozpocząć współpracę z oprogramowaniem. Po zalogowaniu się do witryny użytkownik, podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji, uzyskuje dostęp do Chatu, który przypomina tradycyjny chat, dotychczas powszechnie wykorzystywany do dwustronnej komunikacji między użytkownikami przestrzeni internetowej. Poprzez generowanie zapytań oraz poleceń algorytmy starają się stworzyć jak najbardziej rzetelną, kompleksową i zgodną z prawdą odpowiedź.

Zwiększenie dotychczasowej pamięci oprogramowania umożliwia prowadzenie naturalnie brzmiącej konwersacji, która zapamiętuje sens przekazu oraz uzupełnia już przekazane informacje.


Leave a Reply

Your email address will not be published.