Niektórzy myślą, że będąc niepełnoletnim, nie można zarabiać, a to nie prawda. Już coraz więcej młodych osób, chce zacząć zarabiać choćby kilkaset złotych miesięcznie. Praca na część etatu, w czasie wolnym jest jak najbardziej możliwa, dlatego w tym artykule przedstawimy Ci aż 10 sposobów na zarabianie pieniędzy przez osoby niepełnoletnie.
Praca online dla nieletnich – jak nastolatkowie mogą zarabiać?
Jak nastolatkowie mogą zarabiać? To pytanie zadają sobie zarówno osoby młode, jak i ich rodzice, a opcji jest naprawdę wiele. O czym należy pamiętać? Najpierw nauka, a później praca – to powinna być żelazna zasada, której nastolatkowie muszą przestrzegać. A co w takim razie mogą robić osoby niepełnoletnie? Sprawdź 10 sposobów na pracy dla nieletnich na dodatkowy zarobek.
1. Prowadzenie bloga
Prowadzenie bloga tematycznego jest jedną z pierwszych prac dla niepełnoletnich, jakie przychodzą nam do głowy. Próg wejścia jest bardzo niski, ponieważ wystarczy założyć darmowe konto i zacząć publikować treści. Na blogu możesz dzielić się swoimi pasjami, podróżami, gotowaniem, a także twórczością. Droga do zarabiania może być nieco dłuższa, bo musisz opublikować kilkanaście tekstów oraz pozyskać odpowiednie grono odbiorców. Na czym można zarobić? Na reklamach oraz na publikacjach sponsorowanych. W pierwszej kolejności warto wypróbować reklamy AdSense, których ustawienie jest niezwykle proste. A w drugiej kolejności warto zastanowić się nad potencjalną współpracą i zaproponować ją do odpowiednich osób.
2. Pisanie tekstów na zamówienie (Copywriting)
Jeśli masz trochę wolnego czasu, a przy tym lubisz pisać, to idealnym rozwiązaniem będzie pisanie tekstów na zamówienie. Gdy chcesz na poważnie zająć się pisaniem tekstów, to masz dwie opcje. Po pierwsze możesz skontaktować się z firmami, które profesjonalnie zajmują się pisaniem tekstów, lub mają swoje blogi. Wiele firm poszukuje często copywriterów, którzy są w stanie wypromować ich firmę. Do podjęcia współpracy jest Ci potrzebne portfolio tekstów oraz znajomość zagadnień z obszaru SEO lub SEM.
Druga opcja jest bardziej dostępna dla osób początkujących, a jest to założenie swojego konta na platformach zrzeszających copywriterów-freelancerów, gdzie publikowane są oferty na napisanie konkretnego tekstu, a Ty podejmujesz się ich realizacji. Można do nich zaliczyć choćby takie portale contentowe jak: Giełda Tekstów, Good Content czy TextBrookers.
Na polskim rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu pracę, dlatego wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę informacji, że poszukujesz platform copywritingowych i z pewnością wybierzesz jedną lub więcej platform. Pamiętaj, że możesz zawsze przetestować działanie poszczególnych platform, dlatego warto na początku założyć konta na różnych portalach i sprawdzić, jakie oferty są najkorzystniejsze dla Ciebie.
3. Social media – Instagram, TikTok, Facebook
Myślisz praca dla młodych i od razu pojawiają Ci się przed oczami loga platform społecznościowych takich jak Instagram, TikTok czy Facebook. Dwie pierwsze platformy to już prawdziwa kopalnia postów sponsorowanych i możliwości współprac dla Influencerów. Tutaj musisz działać bardzo podobnie jak w przypadku bloga, ale konkurencja może okazać się bardzo duża.
Wyróżnienie się na tle innych, systematyczność w dodaniu treści oraz ciągłe powiększanie grona odbiorców to powinien być twój priorytet podczas pracy w mediach społecznościowych. Ważne, aby zacząć od pomysłu, testować różne rozwiązania, a gdy osiągniesz odpowiedni poziom obserwatorów, możesz zacząć podejmować współprace z firmami. Jak to zrobić? Możesz działać samodzielnie, czyli odzywasz się do firm w celu zaproponowania współpracy. Cała organizacja i pomysł zostają po twojej stronie. Natomiast, możesz też założyć swój profil na platformach dla Influencerów, którzy szukają współprac. Firmy często zaglądają na takie portale, aby sprawdzić, z kim można podjąć współpracę i na jakich warunkach. Jest to duże ułatwienie, ponieważ firmy mogą trafić na twój profil i zaproponować współpracę. Aby taka sytuacja stała się dla Ciebie codziennością, warto zawalczyć o dwa wskaźniki, czyli liczbę obserwatorów oraz liczbę aktywności pod postami w postaci polubień i komentarzy. Firmy zwracają szczególną uwagę właśnie na te dwa parametry.
4. Marketing szeptany
Na czym można zarobić w domu, w komfortowych warunkach i nie ponosząc żadnych kosztów początkowych? To z pewnością będzie marketing szeptany, w który wierzy wiele firm kosmetycznych, wnętrzarskich, gastronomicznych czy oferujących produkty kuchenne. Wiele firm ma swoje zespoły, które zajmują się marketingiem szeptanym. Zanim jednak podejmiesz decyzję o współpracy na zasadach marketingu szeptanego, musisz zastanowić się na jedną kluczową rzeczą. Czy jesteś w stanie pracować na prowizji od sprzedaży? A co jeśli w danym miesiącu nic nie sprzedaż, a to oznacza, że nic nie zarobisz?
Praca dla nieletnich w marketingu szeptanym jest bardzo zmienna i niepewna, ale w momencie, gdy utrzymują Cię rodzice, a Ty chcesz sobie jedynie dorobić, to może być to odpowiednie. Jeśli masz swoją pasję, coś, o czym możesz opowiadać bez końca, ale masz też dar przekonywania, a sprzedaż to coś, co uwielbiasz. To koniecznie musisz spróbować pracy w marketingu szeptanym.
5. YouTube
Praca dla nieletnich na YouTube jest taką, do której z pewnością trzeba się przygotować i trzeba też zainwestować w dość dobry sprzęt. Oglądając swoich ulubionych twórców, możesz przekonać się, że jakość nagrania jest tutaj bardzo istotna. Zakładając kanał na YouTube, musisz dobrze przemyśleć treści, które chcesz opublikować, bo konkurencja jest tutaj równie duża, jak w mediach społecznościowych. Jest to też praca dla osób, które planują długoterminowo i są w stanie utrzymać się z innej działalności, przynajmniej na samym początku. Im wcześniej rozpoczniesz pracę na YouTube, tym lepiej poznasz zasady działania na platformie, a może nauczysz się montażu wideo nagrania? Na YouTubie możesz zarobić na reklamach AdSense, ale w momencie, gdy zwiększy się twoja społeczność, możesz zacząć podejmować bardziej opłacalne i bezpośrednio współprace z reklamodawcami.
6. Afiliacja internetowa
Jeśli założyłeś już swoje konto w mediach społecznościowych lub na YouTube to możesz zacząć podejmować współprace afiliacyjne. Chodzi o polecenie produktów lub usług, do których otrzymasz indywidualny link i w momencie, gdy ktoś z twojego polecenia dokona zakupu, ty otrzymujesz odpowiednią prowizję. Jest wiele firm, które w ten sposób się promują np. księgarnie, firmy ze sprzętem AGD, firmy związane z aranżacją wnętrza. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę współpraca afiliacyjna i powinno pojawić się kilkanaście stron, które oferują właśnie takie usługi. Wystarczy przeczytać regulamin, zarejestrować swoje konto i pobrać link afiliacyjny. Koniecznie musisz wspomnieć o tym w swoich nagraniach lub tekstach na blogu. Jest to bardzo wygodna forma współpracy, dlatego też może być łączona z innymi możliwościami zarabiania.
Istnieją również sieci afiliacyjne i programy partnerskie, które zrzeszają firmy i instytucje, które chcą się dzielić swoimi zyskami ze sprzedaży. W Polsce jednymi z najdłużej działającymi na tym rynku jest System Partnerski Bankier czy Money2Money, z którymi u użytkownicy internetu mogą zarabiać już (!) od 20 lat.
Przykładowe oferty do promowania z systemu partnerskiego Bankier. Za każdą sprzedaż otrzymujemy określony procent prowizji.
7. Sprzedaż internetowa
Sprzedaż internetowa z każdym rokiem rośnie w siłę. Możesz tutaj podejść do sprzedaży na mniejszą skalę, którą można zaobserwować, a chodzi tutaj o sprzedaż rzeczy z drugiej ręki. Wiele osób zaczęło wyszukiwać perełki w second-handach i tworząc stronę do sprzedaży, zaczęły takie działania podejmować. Oczywiście musisz narzucić swoją marżę oraz koszty wysyłki, tak aby zarabiać właśnie na takiej sprzedaży. Druga opcja to działanie na większą skalę, czyli sprzedaż metodą dropshipping, czyli zakładasz sklep, w którym przyjmujesz zamówienia z odpowiednią marżą, a następnie przekazujesz je do wysyłki przez firmy logistyczne i magazyny. W tym modelu liczy się dobre opracowanie kosztów, jakie ponosisz i dodanie do niej odpowiedniej marży, aby zarobek był większy.
8. Zarabianie na graniu w gry
Jeśli twoją pasją są gry online i grasz w wolnym czasie, to dlaczego na tym nie zarabiasz? Istnieją platformy takie jak YouTube czy Twitch, które umożliwiają Ci publikowanie transmisji na żywo, a dzięki wyświetlanym reklamom lub możliwością dotacji możesz zarobić naprawdę dobre pieniądze. Jedyne czego potrzebujesz to dobry sprzęt komputerowy z silnym łączem internetowym i od razu możesz zaczynać streamować swoje poczynania. Musisz jednak dokładnie przeczytać regulamin, ponieważ część platform pobiera odpowiednią prowizję z reklam lub dotacji widzów. Więcej na ten temat napisaliśmy w odrębnym artykule który znajdziesz tutaj:
9. Korepetycje online
Korepetycje są doskonałym modelem pracy dla nieletnich online. Jedyne czego potrzebujesz to bardzo dobra wiedza z danego obszaru, umiejętność tłumaczenia danego zagadnienia i cierpliwość do pracy z młodszymi od siebie. Korepetycje online mogą być też doskonałą powtórką do matury lub innego egzaminu, a co więcej możesz też tak zarabiać na studiach. Jak znaleźć osoby do nauki? Wystarczy założyć swoje konto na popularnych portalach dla korepetytorów, opisać siebie i swoje mocne strony, a zgłoszenia zaczną przychodzić. Wcześniej warto sprawdzić, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć i jakie przyjąć na początek. Propozycje stawek pracy za godzinę są jawne, dlatego łatwo będziesz mógł to zweryfikować.
10. Zaawansowane: programista lub webmaster
Coraz więcej osób marzy o pracy jako programista i w młodym wieku jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy nauczyć się kliku podstawowych języków programowania, aby zacząć tworzyć strony internetowe, na który jest duży popyt. Gdzie się uczyć? Najlepiej na kursach online, które są dostępne na YouTube lub na platformach kursowych. Koniecznie załóż swój profil na platformach poszukujących freelancerów IT, a także na Githubie, gdzie programiści wrzucają swoje portfolio projektów. Im więcej ich masz, tym lepiej! W przypadku webmasterów możesz rozliczyć się za pracę w formie godzinowej lub za całość projektu. Więcej na temat napisakiśmy w kilku odrębnych artykułach. Znajdziesz je tutaj:
- Jak zostać programistą i nauczyć się programowania?
- Programowanie w Java – jak zacząć?
- Wszystko o programowaniu w Javascript – jak zacząć?
- Jak nauczyć się Pythona? Programowanie w Python
Praca dla osób młodych to bardzo ciekawy temat, ponieważ wiele osób nie wie, jakie są możliwości. W tym artykule przybliżyliśmy Ci 10 najpopularniejszych sposób zarabiania pieniędzy. Sprawdź i skorzystaj z tych możliwości!