Studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy i nauka samodzielnego życia, ale też życie towarzyskie, które może generować całkiem wysokie koszty. Wypady do restauracji, kina, galerii, muzeum, ale też na piwo – to wszystko kosztuje. Dlatego też coraz więcej studentów szuka pracy, która będzie możliwa do pogodzenia ze studiowaniem.
Jak dorobić na studiach? Być może nasze propozycje zainspirują niejedną osobę do podjęcia dodatkowej pracy.
Praca dla studentów – gdzie szukać dodatkowej pracy?
Dodatkowej pracy najlepiej szukać na portalach: olx, students.pl, pracuj.pl, jooble czy praca.dlastudenta.pl. W wymienionych serwisach można znaleźć sporo ofert. By szybciej znaleźć pracę marzeń, wystarczy skorzystać z odpowiednich filtrów i zawęzić pole wyszukiwania.
Skąd taka ilość ofert pracy, kierowanych właśnie do młodych ludzi, którzy jeszcze się uczą? Od pewnego czasu studenci stali się bardzo pożądani na rynku pracy, ponieważ ich zatrudnienie kosztuje pracodawcę mniej niż zatrudnienie absolwenta. Osoba do 26 roku życia podlega pod ubezpieczenie społeczne swoich rodziców, więc zatrudniając studenta na umowę-zlecenie pracodawca nie musi odprowadzać składek ZUS. Co zyskuje student? Elastyczne godziny pracy, które nie kolidują z obowiązkami na uczelni.
Praca online dla studenta – jak dorobić dodatkowo?
Jaka praca dla studenta? Przede wszystkim taka z elastycznym czasem pracy. Aby nie tracić czasu na dojazdy warto poszukać pracy zdalnej. Co można robić? Oto kilka propozycji:
Praca jako copywriter – copywriter odpowiedzialny jest za tworzenie tekstu
Jakie umiejętności warto posiadać, by działać jako copywriter? Przydaje się lekkie pióro, znajomość zasad ortograficznych oraz umiejętność szybkiego pisania. Pierwszych zleceń można szukać na platformach (Giełda Tekstów, Textbookers czy Good Content – to najpopularniejsze z nich). I choć na platformach często widać zlecenia za niską stawkę, warto polować na większe, lepiej płatne zlecenia.
Napisanie kursu online lub poradnika
To coraz popularniejszy sposób na zyskanie dodatkowego źródła dochodu. Dodatkowo, może być to przepustka do świata influencerów. Poradnik może dotyczyć praktycznie wszystkiego – od efektywnych sposobów nauki począwszy, przez pielęgnacje włosów na afirmacjach wyciszających skończywszy. Tak naprawdę można go stworzyć zupełnie za darmo w Wordzie lub Canvie, a następnie eksportując do PDF’a.
Tworzenie grafik, ilustracji
Jeżeli potrafisz korzystać z programów graficznych typu Adobe Ilustrator możesz zająć się tworzeniem grafik na zamówienie. Wystarczy przygotować przykładowe portfolio i ogłosić sprzedaż swoich usług np. na portalach społecznościowych.
Publikacja e-booka
Czego potrzebujesz? Przede wszystkim pomysłu. Sprawdź, jakie poradniki są popularne, zastanów się, o czym mógłbyś napisać i do dzieła! Może sam proces twórczy jest czasochłonny, ale gotowy e-book będzie generował zyski na długo po wrzuceniu go do sieci! Kiedy będzie gotowy, warto zadbać o sprzedaż i promocję. Możesz stworzyć specjalną stroną, przez którą będziesz sprzedawał e-booka i może to być witryna oparta na całkowicie darmowym rozwiązaniu np. WordPress + WooCommerce. Nie zapomnij jednak o promocji – dobrze sprawdzi się wypozycjonowanie strony e-booka czy płatne kampanie na Facebook’u.
Programy partnerskie, afiliacja
To bardzo przyjemne zajęcie, w którym dodatkowe wynagrodzenie zgarniasz za to, że polecisz produkt/usługę. Co poleca się najczęściej? Oferty bankowe, kosmetyki, ubrania konkretnej marki. Warto dodać, że w przypadku tej pracy większą szansę na zarobki mają osoby, które działają w mediach społecznościowych od dłuższego czasu i zbudowały wokół siebie grono fanów, którzy skorzystają z linków polecających. Możesz skorzystać z oferty sieci afiliacyjnych,, które gromadzą szereg produktów, które możesz promować. Więcej na temat znajdziesz w sekcji Programy Partnerskie oraz w artykule Money2Money – moja opinia o programie partnerskim M2M.
Telepraca, Call center
Osoby, które szybko nawiązują relacje społeczne, są kontaktowe i wygadane poczują się w tej pracy jak ryba w wodzie. Choć na ogół jest to przyjemne zajęcie, warto być przygotowanym na to, że niektóre osoby odbierające telefon mogą mieć akurat gorszy dzień i np. będą opryskliwe.
Prowadzenie firmowych profili w mediach społecznościowych
Niemalże każda firma posiada swój profil w mediach społecznościowych. Żeby jednak przekładał się on na ilość klientów musi być prowadzony systematycznie oraz przemyślanie. Młodzi ludzie bez problemu potrafią odnaleźć się w świecie postów i lajków, dlatego też małe i duże firmy bardzo chętnie zatrudniają osoby odpowiedzialne za tworzenie postów i prowadzenie profili społecznościowych. To odpowiednia praca zarówno dla maturzysty, jak i praca dla studenta dziennego.
Marketing szeptany
Wiadomo, że nic tak dobrze nie rozpromuje usługi/produktu jak poczta pantoflowa. Właśnie dlatego duże i małe firmy bardzo często zatrudniają studentów do prowadzenia tzw. marketingu szeptanego, czyli polecania danej usługi/produktu na różnych stronach w sieci.
Korepetycje
Jeśli masz wiedzę z zakresu nauk ścisłych bądź językowych możesz udzielać korepetycji. To idealna praca zdalna dla studenta. Tak naprawdę, nawet będąc na pierwszym roku studiów można udzielać korepetycji uczniom szkoły podstawowej. Jeśli potrafisz w prosty sposób wytłumaczyć zawiłości potęgowania, czasu przeszłego lub zmotywować do napisania poprawnego stylistycznie wypracowania to ta praca jest dla Ciebie.
Żeby udzielać korepetycji wcale nie musisz wykupywać dostępu do platformy e-learningowej, wystarczy, że skorzystasz z opcji videorozmowy jaką daje Messenger, Skype czy Google Meet. Ile można zarobić na korepetycjach? W zależności od przedmiotu i czasu trwania spotkania od 40 do nawet 80 złotych za jedno spotkanie. Jak znaleźć klientów? Można ogłosić się na szkolnych grupach na Facebooku, na portalach typu olx lub rozpuścić informację drogą poczty pantoflowej.
Dlaczego warto pomyśleć nad udzielaniem korepetycji? Udzielanie ich można z łatwością pogodzić z zajęciami na uczelni, przed rozpoczęciem nauczania można szczegółowo omówić zakres tematyczny videospotkań, czas trwania lekcji nie jest sztywny, lecz może wynosić około 45-60 minut.
Wypełnianie ankiet
To coraz popularniejszy wśród studentów sposób na dorobienie. Na czym polega? Wystarczy zarejestrować się na jednym lub kilku wiodących portalach zajmujących się rozpowszechnianiem ankiet. Po dokonaniu rejestracji wypełnia się kwestionariusz, mający na celu zebranie informacji tak, by jak najlepiej dopasować do Ciebie ankiety. Zdarza się, że ankiety kierowane są do bardzo wąskiej grupy odbiorców spełniających szczegółowe wymagania, właśnie dlatego najpierw uzupełnia się coś w rodzaju kwestionariusza. Wynagrodzenie za wypełnienie jednej ankiety to zazwyczaj kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych a wypełnienie jej zajmuje zazwyczaj kilka minut. To idealna praca dla studenta przez internet i dobry sposób, by wzbogacić swój budżet o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie.
Nie tylko online – prace sezonowe i dorywcze
Warto pomyśleć również o pracy dorywczej, jak chociażby roznoszenie ulotek. Przez wzgląd na to, że to praca dorywcza dla studentów, grafik jest elastyczny i z łatwością można pogodzić go z zajęciami na uczelni. Co jest wymagane w takiej pracy? Przyda się pogodne usposobienie oraz łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi – badania pokazują, że chętniej bierzemy ulotki od osób uśmiechniętych i wyglądających na zadowolone.
Dobrym pomysłem jest również kilkutygodniowy wyjazd na zbiory. To popularna praca dla studentów, ponieważ wakacje studenckie trwają 3 miesiące – pracując przy zbiorach można przez ten czas odłożyć całkiem niezłą kwotę. To propozycja dla osób, które nie boją się fizycznej pracy, chcą sprawdzić, czy poradzą sobie w wymagających warunkach a jednocześnie stawiają na integracje z innymi młodymi ludźmi.